Sobota 18. ledna 2020, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. ledna 2020 Vladislav

Milan Knížák vystěhoval knihkupectví Franze Kafky

  15:16aktualizováno  15:16
- Ředitel Národní Galerie v Praze (NG) Milan Knížák nechal vyklidit prostory Knihkupectví Franze Kafky v paláci Kinských. Spor o knihkupectví mezi Centrem Franze Kafky a galerií se táhne od loňského listopadu, kdy Knížák vyzval nájemníky, aby prostory opustili.
Spor o přízemí paláce Kinských, které má od roku 1994 Společnost Franze Kafky pronajaté od NG na neplatnou smlouvu, vyvrcholil počátkem prosince potyčkou mezi dělníky najatými NG a ochrankou knihkupectví. Při incidentu tehdy asistovala policie.

Ředitel NG podle informací Centra Franze Kafky pozval ochranku a četu stěhováků, nechal vybourat okno a za asistence policie začal knihkupectví vyklízet. "Už je skoro všechno vyklizeno," řekla ČTK krátce před polednem ředitelka Centra Marta Železná.

Vyklizení a následná rekonstrukce prostoru vycházejí podle Knížáka z pravomocného rozhodnutí Obvodního úřadu Prahy 1. "Při předávání staveniště došlo k incidentu, při kterém neznámé ozbrojené osoby násilně vnikly do objektu s cílem zabránit povolené stavbě," popsal svou verzi případu Knížák v tiskové zprávě. Napsal také, že jeden z "ozbrojenců" se ho pokusil napadnout.

Spor o přízemí paláce Kinských, které má od roku 1994 Společnost Franze Kafky pronajaté od NG na neplatnou smlouvu, vyvrcholil počátkem prosince potyčkou mezi dělníky najatými NG a ochrankou knihkupectví. Při incidentu asistovala policie.

"Přitom se ukázalo, že NG nemá na průchod, který zde má vzniknout, stavební povolení. Stavební odbor povolení posléze vydal s výhradou, že stavební úpravy lze realizovat až po vyřešení právem hájených zájmů nájemců dotčených prostor," uvedla Železná s tím, že z tohoto bodu bude při trestním oznámení vycházet její právník. Železná bude po Národní galerii žádat také náhradu finančních ztrát.

"Veškeré věci neoprávněně umístěné na staveništi byly protokolárně zajištěny a rovněž protokolárně budou vydány osobám, které k nim prokáží vlastnické právo," napsal Knížák k osudu vybavení obchodu. Poznamenal, že NG "vyjadřuje hluboké politování nad tím, že osoby z okruhu Společnosti Franze Kafky vystavily knihy a umělecké předměty nebezpečí poškození na staveništi, aniž projevily jakoukoli součinnost k jejich odstranění".

Palác Kinských má sloužit jako centrála NG. V prostoru knihkupectví má vzniknout informační středisko. Společnost Franze Kafky, vedená Martou Železnou, odmítá opustit prostory v paláci Kinských s tím, že jde o místo zasvěcené památce světového spisovatele, jehož otec tam vlastnil obchod. Podle Knížáka však Kafkovo jméno knihkupectví zneužívá ke komerčním účelům.

Ředitel NG podle informací Centra Franze Kafky pozval ochranku a četu stěhováků, nechal vybourat okno a za asistence policie začal knihkupectví vyklízet.

Ředitel Národní Galerie v Praze (NG) Milan Knížák nechal vyklidit prostory Knihkupectví Franze Kafky v pražském paláci Kinských za asistence ochranky.

Autor:
  • Nejčtenější

RECENZE: Stockholmský syndrom, konečně domácí thriller z vyšší ligy

Kriminální thriller Stockholmský syndrom, jehož první část odvysílala Česká televize v neděli večer a druhou nasadí...

RECENZE: Zlatí Krejzovi. Slunečná vypráví o svaté Popelce na traktoru

Bylo nebylo, jeden statkář měl dvě dcery. Zlou městskou fiflenu, která cynicky vydělávala na realitách, a hodnou...

RECENZE: Srdcová královna ví, jaké dovedou být ženy herečky a bestie

Počínaje Absolventem a konče Ženami v pokušení se už vyprávěl mnohokrát, totiž románek zralé dámy s mladíčkem. Jenže...

Český animovaný snímek Dcera nominovali na Oscara, Marhoul neuspěl

Americká filmová akademie vyhlásila nominace na Oscary. Mezi pětici v kategorii krátký animovaný film se dostal i český...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Tupí a tupější se snaží přesvědčit, že komedie nemusí mít humor

Režisér a producent Miloslav Šmídmajer uvedl premiéru svého Případu mrtvého nebožtíka tradiční populistickou frází, že...

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

  • Další z rubriky
Premium

Dvě manželky a podivná smrt. Haškův vnuk poodhaluje život autora Švejka

Jaroslav Hašek patří k nejslavnějším českým spisovatelům. Přesto se o jeho poměrně krátkém životě a přebohatém díle...

RECENZE: Smradolf & Vulpes. Stančík zosobňuje živou vodu naší literatury

Spisovatel Petr Stančík se prodral do širšího čtenářského povědomí hlavně románem Mlýn na mumie, za který dostal v roce...

RECENZE: Milé západní feministky, takto by se mělo psát o postavení žen

Bez hysterie a s fakty pracuje korejská spisovatelka, bývalá televizní scenáristka Čo Namdžu ve svém románu Kim Čijong...

RECENZE: Angličanka považuje sametovou revoluci za odkaz existencialismu

Když bylo Angličance Sarah Bakewellové šestnáct let, za část peněz, jež dostala k narozeninám, si koupila román...

Najdete na iDNES.cz