Milan Knížák vystěhoval knihkupectví Franze Kafky

  15:16aktualizováno  15:16
- Ředitel Národní Galerie v Praze (NG) Milan Knížák nechal vyklidit prostory Knihkupectví Franze Kafky v paláci Kinských. Spor o knihkupectví mezi Centrem Franze Kafky a galerií se táhne od loňského listopadu, kdy Knížák vyzval nájemníky, aby prostory opustili.
Spor o přízemí paláce Kinských, které má od roku 1994 Společnost Franze Kafky pronajaté od NG na neplatnou smlouvu, vyvrcholil počátkem prosince potyčkou mezi dělníky najatými NG a ochrankou knihkupectví. Při incidentu tehdy asistovala policie.

Ředitel NG podle informací Centra Franze Kafky pozval ochranku a četu stěhováků, nechal vybourat okno a za asistence policie začal knihkupectví vyklízet. "Už je skoro všechno vyklizeno," řekla ČTK krátce před polednem ředitelka Centra Marta Železná.

Vyklizení a následná rekonstrukce prostoru vycházejí podle Knížáka z pravomocného rozhodnutí Obvodního úřadu Prahy 1. "Při předávání staveniště došlo k incidentu, při kterém neznámé ozbrojené osoby násilně vnikly do objektu s cílem zabránit povolené stavbě," popsal svou verzi případu Knížák v tiskové zprávě. Napsal také, že jeden z "ozbrojenců" se ho pokusil napadnout.

Spor o přízemí paláce Kinských, které má od roku 1994 Společnost Franze Kafky pronajaté od NG na neplatnou smlouvu, vyvrcholil počátkem prosince potyčkou mezi dělníky najatými NG a ochrankou knihkupectví. Při incidentu asistovala policie.

"Přitom se ukázalo, že NG nemá na průchod, který zde má vzniknout, stavební povolení. Stavební odbor povolení posléze vydal s výhradou, že stavební úpravy lze realizovat až po vyřešení právem hájených zájmů nájemců dotčených prostor," uvedla Železná s tím, že z tohoto bodu bude při trestním oznámení vycházet její právník. Železná bude po Národní galerii žádat také náhradu finančních ztrát.

"Veškeré věci neoprávněně umístěné na staveništi byly protokolárně zajištěny a rovněž protokolárně budou vydány osobám, které k nim prokáží vlastnické právo," napsal Knížák k osudu vybavení obchodu. Poznamenal, že NG "vyjadřuje hluboké politování nad tím, že osoby z okruhu Společnosti Franze Kafky vystavily knihy a umělecké předměty nebezpečí poškození na staveništi, aniž projevily jakoukoli součinnost k jejich odstranění".

Palác Kinských má sloužit jako centrála NG. V prostoru knihkupectví má vzniknout informační středisko. Společnost Franze Kafky, vedená Martou Železnou, odmítá opustit prostory v paláci Kinských s tím, že jde o místo zasvěcené památce světového spisovatele, jehož otec tam vlastnil obchod. Podle Knížáka však Kafkovo jméno knihkupectví zneužívá ke komerčním účelům.

Ředitel NG podle informací Centra Franze Kafky pozval ochranku a četu stěhováků, nechal vybourat okno a za asistence policie začal knihkupectví vyklízet.

Ředitel Národní Galerie v Praze (NG) Milan Knížák nechal vyklidit prostory Knihkupectví Franze Kafky v pražském paláci Kinských za asistence ochranky.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřela zpěvačka Věra Bílá, romská hvězda plánovala velký comeback

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Ve věku čtyřiašedesáti let zemřela světoznámá zpěvačka Věra Bílá. Tento týden přitom měla zahájit plánované comebackové...

Zemřel herec a zpěvák Robert Hlavatý, hrál v Tajemství i v Ulici

Hudebník Robert Hlavatý

Ve věku 50 let zemřel na rakovinu muzikant a herec Robert Hlavatý. Objevil se v muzikálech Kvaska, Děti ráje či jako...

Zemřel Stanislav Zindulka, vtipný a dvorný kavalír ze starých časů

Herec Stanislav Zindulka na snímku z června 2017

Ve věku 86 let zemřel člen hereckého souboru Činoherního klubu, držitel Thálie i Českého lva Stanislav Zindulka. Zprávu...

RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

Jaromír Nosek a Miroslav Etzler v muzikálu Kvítek mandragory

Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům...

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

Další z rubriky

Chci čtenáře rozrušit a zmanipulovat, aby pochyboval, hlásí de Viganová

Spisovatelka Delphine de Viganová

Co je realita a co fikce? Francouzská spisovatelka Delphine de Viganová dostává čtenáře pravidelně do úzkých a oni ji...

GLOSA: Magnesia Litera letos patří ženám. Ať už vyhraje kdokoliv

Radka Denemarková se svou nominovanou knihou Hodiny z olova (5. března 2019)

Se vší úctou k mužům nominovaným na knižní ceny Magnesia Litera za rok 2018, jsou to ženy spisovatelky, které z...

Už jsem nechtěl mlčky pracovat pro tanky, co obsadily Prahu, píše básník

Spisovatel a básník Vadim Delone

Česky poprvé vychází vzpomínková kniha ruského autora Vadima Deloneho Portréty v ostnatém drátu.

Najdete na iDNES.cz