Hawkeye Pierce z M.A.S.H. je v knize stydlín, žádný seriálový sukničkář

  14:22aktualizováno  14:22
Román, podle kterého vznikl slavný film a následně seriál s Alanem Aldou v hlavní roli, napsal pod pseudonymem Richard Hooker mladý lékař po návratu z korejské války. Původně mu ho nikdo nechtěl vydat. V češtině se nyní objevuje v brožované podobě.

Mike Farrell a Alan Alda v televizním seriálu M.A.S.H. | foto: Bonton

Lékaři Richardu Hornbergerovi z Maine bylo šestadvacet, když ho odveleli jako sekundáře do války v Koreji. Práci u mobilní armádní lékařské jednotky (zkráceně M.A.S.H.) přežil, nezbláznil se a po svém návratu do Ameriky sepsal paměti.

Fotogalerie

Byl rok 1968. Tehdy se zrodil Radar, Margaret Houlihanová, plukovník Blake i hlavní hrdina kapitán Benjamin Franklin Pierce řečený Hawkeye: postavy, které později proslavilo filmové zpracování i seriál. Vynikala v něm zejména komika Alana Aldy. Autor Hornberger si pro svoji knihu inspirovanou pobytem v Koreji vymyslel pseudonym Richard Hooker, v češtině teď po letech znovu vychází jeho příběh nazvaný M.A.S.H aneb Jak to bylo doopravdy. S podtitulem Román o třech armádních lékařích.

Čistokrevný Radar neexistoval

Těmi třemi myslí autor nejen Hawkeyeho, ale i Trappera Johna a táborového protivu Franka Burnse. "Chirurgové M.A.S.H. žili v extrémních podmínkách. Tolik vysilující práce i nicnedělání, takovou nudu a legraci, horko i zimu, tolik vypětí, radosti a zklamání předtím jistě žádný z nich nepoznal," píše Hooker v předmluvě. Přiznává, že postavy, které stvořil, jsou kombinací mnoha jeho kolegů i přátel z M.A.S.H., čistokrevný Radar ani Hawkeye prý ve skutečnosti neexistovali. Hlavní postava má však s autorem mnoho společného. Oba pocházejí ze Zátoky pláňat a oba se specializují na hrudní chirurgii.

Obálka knihy M*A*S*H aneb Jak to bylo doopravdy

Obálka knihy M*A*S*H aneb Jak to bylo doopravdy

V M.A.S.H. oba žijí ve stanu s přezdívkou, zatímco ve filmu je to Bažina, v knize Bahňák. V angličtině jde o slovo swamp, což byl nápis, který měl Hooker skutečně nad svým stanem. V knize není hlavní hrdina takový sukničkář a působí skoro introvertně, v seriálu kouká po každé nové sestřičce. I proto Hooker neměl seriálové zpracování v oblibě na rozdíl od toho původního filmového, které se knihy drží mnohem víc.

S rukopisem to Hooker neměl snadné, nabídl ho několika nakladatelům, než ho bez velkých ambicí a hlavně bez reklamních sloganů vydalo jedno malé nakladatelství. Kniha se neprodávala nijak závratně, přesto si jí všimli filmaři, což zpětně zvýšilo prodeje. A udělalo z M.A.S.H. kultovní záležitost. Hooker pak napsal dva další díly, které si zachovaly vtip.

Následujících devět knih na motivy M.A.S.H. pak stvořili Hookerovi pokračovatelé.

Antibiotika i vrtulníky

Do Koreje se dostávali lékaři už velmi mladí, často bez potřebných zkušeností na sále. Získávali je až za pochodu. Přesto měly lékařské týmy v Koreji výborné výsledky, mimo jiné díky tomu, že na rozdíl od doktorů za druhé světové války dostali plošně k dispozici antibiotika, krevní konzervy a vrtulníky.

Na druhou stranu se museli vyrovnávat nejen s péčí o zraněné a s válečnými traumaty, ale bojovali také s počasím. Ve stanech, v nichž žili, bylo v létě extrémní vedro a v zimě nesnesitelné chladno. Někteří z nich byli duší vojáci, mnozí však naopak frčky a dril nenáviděli. To všechno se Hookerovi podařilo do románu dostat.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

RECENZE: Akce střídá akci. Hrdinný Pérák zasáhl cíl

Z komiksu Pérák: Oko budoucnosti

Legendárního Péráka je poslední dobou všude plno. Nyní je k mání komiksové album s titulem „Pérák: Oko budoucnosti“...

Horor, nebo dětský příběh? Hodinový strojek je poučný i děsivý

Philip Pullman

Hororová povídka i poučný příběh pro děti. Autora populárního Zlatého kompasu, tak často přirovnávaného k Letopisům...

Zneužíval jej otec, vypsal se z toho s ironií. Vychází Patrick Melrose

Záběr ze seriálu Patrick Melrose

Někdy si literárního díla musí všimnout filmaři, aby je docenila široká veřejnost. Bylo to tak v případě Královy řeči,...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ OPERÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz