RECENZE: Z Marka Epsteina je spisovatel. Dravec je lidský, ale bolestný příběh

  10:51aktualizováno  10:51
Marek Epstein už není jen scenáristou, který napsal knihu. Marek Epstein je spisovatel. Díky románu Dravec, který vydalo nakladatelství Labyrint, o tom není pochyb. Poutavý příběh o rozpadu jedné rodiny aspiruje na to nejlepší, co česká literatura letos nabídla.

Scenárista Marek Epstein | foto: Karel Šanda / Empresa Media / Profimedia.

Rychle se nerozpadají jen domečky z karet a Epsteinovi hrdinové Jakub, Inka a malá Berucha se o tom mají brzy přesvědčit na vlastní kůži. Každý ví, že jen náznak násilí ve vztahu může zpřetrhat léta budovaná pouta, ale soustavné týraní, to dokáže zničit úplně vše, agresora nevyjímaje.

Fotogalerie

To by si však Jakub, jehož životu od dětství dominovala fyzická síla a agrese, nikdy nepřipustil. Což o to, že má manželka přeražený nos a pohmožděná žebra, sama si o to řekla. Nemá se na něj dívat s pohrdáním a ­lítostí, jak ve vyprávění odhaluje.

Zdaleka největší ránu však Jakub pro Inku teprve chystá. Takovou, která bolí mnohem více než úder pěstí. Pod záminkou rodičovské nepozornosti ji připraví o dceru. Netuší však, že v jeho jediném potomkovi se navzdory nízkému věku skrývá více odvahy a rozumu, než sám kdy měl.

Dravec není jen mikrodramatem naplněným násilím tak surovým, že zraňuje i čtenáře. Je to také příběh o síle mateřské lásky, zkorumpovaném sociálním systému, vzájemné a nezištné lidské pomoci, kterou ztělesňuje postarší soused Morris, a v neposlední řadě také o ­tom, že bychom děti neměli nikdy podceňovat.

Proč se tedy z příběhu nestal scénář? Potenciálu na solidní snímek má dost, dalo by se argumentovat. Důvod je však prostý a vepsaný přímo mezi řádky. Autor se noří do myslí a motivací jednotlivých hrdinů tak hluboko, že by to scénář ani film líčený ze tří perspektiv tak důvěryhodně nedokázal. 

Za toto žánrové omezení však čtenáři mohou jen děkovat. Sledovat proměnu malé dívky, jež musí za pár týdnů dospět o několik let, je totiž výjimečným zážitkem, jenž z­ knihy ční jako vlajkonoš Epsteinova literárního talentu. Stejně působí bolestné vzpomínky na první záchvěvy agrese v Jakubově životě.

Dravec

Marek Epstein

Labyrint, 2018, 250 stran

Hodnocení­: 85 %

Nebyl by to však Epstein, aby do jinak dramatického a ke konci až akčního příběhu nepropašoval humor. V tomto případě jej ztělesňuje zmíněný soused, kdysi populární pornoherec, jenž o své práci sice vypráví s trochou studu, hlavně však s­ lehkostí a nadhledem. Nechť si každý rozluští, proč se kniha původně měla jmenovat Velký pták, jak autor prozradil na křtu.

Gradace příběhu je téměř učebnicová a postupně se zvyšující frekvence střídání vypravěčských perspektiv nabízí vyústění, které čtenáři ke knize přiková dlaně i zrak.

Účelem není sdělit něco nového a­ objevného o domácím násilí. Schéma je stále stejné. Oběť, která si chybu partnera nechce připustit, a útočník, který si je vědom svých činů, ale nedokáže jim zabránit. Smyslem a snad i aspirací tak je odvyprávět silný, uvěřitelný a hlavně lidský příběh, jaký se může dít za zdmi každého domova. Za to Epsteinovi patří velký dík. 


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

Další z rubriky

RECENZE: Strhující osudy špionek, jež nosily něžná jména květin

Obal českého vydání knihy Alicina síť

Román americké autorky Kate Quinnové Alicina síť, dokonale prokomponovaný a s neuvěřitelným spádem, nelze nazvat jinak...

Nacisté její život odložili na neurčito. V devadesáti si jej bere zpět

Dita Krausová na fotce z roku 1942, ve kterém byla deportována do Terezína

Příběh Židovky a učitelky Dity Krausové rezonoval veřejným prostorem v posledních letech několikrát. Sama se jej...

RECENZE: Je to jen sen? Jiří Hájíček vydal vydařenou sbírku haiku

Spisovatel Jiří Hájíček - autor románu Rybí krev.

Spisovatel Jiří Hájíček se profiloval jako prozaik – autor povídkových sbírek a ceněné románové trilogie Selský baroko,...

Najdete na iDNES.cz