RECENZE: Z Marka Epsteina je spisovatel. Dravec je lidský, ale bolestný příběh

  10:51aktualizováno  10:51
Marek Epstein už není jen scenáristou, který napsal knihu. Marek Epstein je spisovatel. Díky románu Dravec, který vydalo nakladatelství Labyrint, o tom není pochyb. Poutavý příběh o rozpadu jedné rodiny aspiruje na to nejlepší, co česká literatura letos nabídla.

Scenárista Marek Epstein | foto: Karel Šanda / Empresa Media / Profimedia.

Rychle se nerozpadají jen domečky z karet a Epsteinovi hrdinové Jakub, Inka a malá Berucha se o tom mají brzy přesvědčit na vlastní kůži. Každý ví, že jen náznak násilí ve vztahu může zpřetrhat léta budovaná pouta, ale soustavné týraní, to dokáže zničit úplně vše, agresora nevyjímaje.

Fotogalerie

To by si však Jakub, jehož životu od dětství dominovala fyzická síla a agrese, nikdy nepřipustil. Což o to, že má manželka přeražený nos a pohmožděná žebra, sama si o to řekla. Nemá se na něj dívat s pohrdáním a ­lítostí, jak ve vyprávění odhaluje.

Zdaleka největší ránu však Jakub pro Inku teprve chystá. Takovou, která bolí mnohem více než úder pěstí. Pod záminkou rodičovské nepozornosti ji připraví o dceru. Netuší však, že v jeho jediném potomkovi se navzdory nízkému věku skrývá více odvahy a rozumu, než sám kdy měl.

Dravec není jen mikrodramatem naplněným násilím tak surovým, že zraňuje i čtenáře. Je to také příběh o síle mateřské lásky, zkorumpovaném sociálním systému, vzájemné a nezištné lidské pomoci, kterou ztělesňuje postarší soused Morris, a v neposlední řadě také o ­tom, že bychom děti neměli nikdy podceňovat.

Proč se tedy z příběhu nestal scénář? Potenciálu na solidní snímek má dost, dalo by se argumentovat. Důvod je však prostý a vepsaný přímo mezi řádky. Autor se noří do myslí a motivací jednotlivých hrdinů tak hluboko, že by to scénář ani film líčený ze tří perspektiv tak důvěryhodně nedokázal. 

Za toto žánrové omezení však čtenáři mohou jen děkovat. Sledovat proměnu malé dívky, jež musí za pár týdnů dospět o několik let, je totiž výjimečným zážitkem, jenž z­ knihy ční jako vlajkonoš Epsteinova literárního talentu. Stejně působí bolestné vzpomínky na první záchvěvy agrese v Jakubově životě.

Dravec

Marek Epstein

Labyrint, 2018, 250 stran

Hodnocení­: 85 %

Nebyl by to však Epstein, aby do jinak dramatického a ke konci až akčního příběhu nepropašoval humor. V tomto případě jej ztělesňuje zmíněný soused, kdysi populární pornoherec, jenž o své práci sice vypráví s trochou studu, hlavně však s­ lehkostí a nadhledem. Nechť si každý rozluští, proč se kniha původně měla jmenovat Velký pták, jak autor prozradil na křtu.

Gradace příběhu je téměř učebnicová a postupně se zvyšující frekvence střídání vypravěčských perspektiv nabízí vyústění, které čtenáři ke knize přiková dlaně i zrak.

Účelem není sdělit něco nového a­ objevného o domácím násilí. Schéma je stále stejné. Oběť, která si chybu partnera nechce připustit, a útočník, který si je vědom svých činů, ale nedokáže jim zabránit. Smyslem a snad i aspirací tak je odvyprávět silný, uvěřitelný a hlavně lidský příběh, jaký se může dít za zdmi každého domova. Za to Epsteinovi patří velký dík. 


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

Americká manželství i justiční systém prověřuje oblíbenkyně Winfreyové

Spisovatelka Tayari Jonesová

Co může rozdělit manželství? Nevěra, hádky nebo snad smrt? Zajisté. V případě nové knihy spisovatelky Tayari Jonesové...

Cenu Jiřího Ortena získala Anna Cima. Uspěla s Probudím se na Šibuji

Japanoložka Anna Cima

Držitelkou Ceny Jiřího Ortena se letos stala spisovatelka a japanoložka Anna Cima. Porotu přesvědčila svým debutovým...

Za normalizace u vás nebylo šedo, míní Rakušan. V knize má českého všeuměla

Rakouský spisovatel Robert Menasse

Přední rakouský intelektuál, spisovatel a zastánce evropské integrace Robert Menasse vydal knihu Hlavní město. Vychází...

Najdete na iDNES.cz