Ve středověku byl člověk nic, i teď se hledáme, říká Luca di Fulvio

  18:53aktualizováno  18:53
Italský spisovatel Luca di Fulvio se v Česku proslavil knihami Dívka, která se dotkla nebe a Chlapec, který rozdával sny. Nyní vychází jeho další historický román Dítě, které v noci našlo slunce. „Vybírám si témata z minulosti, která mají určitý přesah do současnosti,“ říká v rozhovoru.

Italský spisovatel Luca di Fulvio (10.11.2016). | foto: Jitka Fořtová

Vaše knihy vycházejí nejprve v Německu, až poté v Itálii. Jak to?
Já původně vydával ve vydavatelství Mondadori a to prodávalo práva německému nakladateli. Po nějaké době jsme se nepohodli, a tak nyní dochází k takové absurditě, že Němci prodávají práva k mým knihám do Itálie, jako bych byl cizinec.

V Německu i v Česku jsou vaše knihy bestsellerem, jsou stejně úspěšné i ve vaší rodné zemi?
Ne a mrzí mě to. Samozřejmě bych chtěl, je to i otázka jakési hrdosti, když je italština můj rodný jazyk, ale bohužel.

Román Dívka, která se dotkla se odehrává v židovském ghettu v Benátkách na počátku šestnáctého století. Jaký je váš vztah k tomuto městu?
Moje rodina z Benátek pochází a já tam vyrůstal. Když jsem byl malý, bydlela poblíž jedna krásná holčička, já byl ovšem nesmělý a neměl odvahu přiblížit se k ní. Chtěl jsem jí přes úzký kanál, který odděloval naše domovy, hodit vzkaz, ale otec mi řekl, že to nejde, protože jsou na té straně paláce všechna okna zazděná. Chtěl jsem ji tehdy vysvobodit. Myslím, že právě to mě vedlo k napsání Dívky, která se dotkla nebe.

V knize Chlapec, který rozdával sny hlavní hrdina se svou matkou emigruje z Itálie, aby začali nový život v Americe. Téma emigrace Italů je pro vás důležité?
Když je člověk Ital, tohle téma se kolem něj točí celý život. Z mé rodiny nikdo neemigroval, ale v Itálii s tím člověk přijde vždycky do styku. Vybírám si témata z minulosti, která mají určitý přesah do současnosti. A v tom je téma emigrace a integrace vždy zajímavé.

Bude na obdobné téma i nová kniha, kterou připravujete?
Ano, děj se odehrává v roce 1913 a představte si, že Buenos Aires mělo tehdy dva miliony obyvatel a z toho jeden milion byli Italové, převážně muži. Přesto ale můj román pojednává o ženách, z nichž jedna pochází ze Sicílie a druhou hrdinkou je mladá dívka z východu, která je tam prodána do sexuálního otroctví.

O čem dalším byste si ještě chtěl napsat?
Nyní mě zajímá příběh z dvacátého století, který se týká židovských gangsterů, následníků Lepkeho v New Yorku (Louis „Lepke“ Buchalter byl mafiánský boss odsouzený k trestu smrti, pozn. red.). Když začala 2. světová válka, posílali z Mexika lodě do Evropy, aby pomáhaly v boji proti nacistům. A jedna z těch lodí byla potopena německou ponorkou. Tehdy se začali v USA obávat, že by Němci mohli bombardovat americké přístavy. Američané ale neměli dostatek sil na to, aby přístavy chránili. A tak se nakonec gangsteři, kteří zabíjeli, pašovali drogy, alkohol a mučili lidi, stali největšími ochránci newyorského přístavu.

V čem je pro vás zásadní nový román Dítě, které v noci našlo slunce?
Přeměna dítěte v dospělého člověka je věc, která se objevuje ve všech mých knihách. Na začátku románu je chlapec, kterému vyvraždí celou rodinu a on přežije jen díky dceři porodní báby. Právě tyto dvě ženy mu pomáhají dospět a představují sílu ženské moci, kterou my muži nemáme.

Když jsem četl esej o humanismu, uvědomil jsem si, že ve středověku nebyl člověk nic, byl naprosto podřízen bohu, který vše řídil. Později v humanismu se člověk sám stává středem vesmíru. Myslím, že v tom je ten vztah k současnosti, protože my také procházíme určitou transformací, určitým hledáním či dospíváním.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

VIDEO: Od Hitlera po Sheldona. Jak se Česko proslavilo nejen v seriálech

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku s českou a slovenskou vlajkou

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku opakovaně vytahuje reference k české historii. A zdaleka není sám. Stopy...

Další z rubriky

Judith Hermannová se vrací ke kořenům. Lettipark navazuje na debut

Judith Hermannová, německá spisovatelka

Od zrodu literární senzace jménem Judith Hermannová uplynulo přes dvacet let. Její prvotiny nazvané „Letní dům,...

Vychází deník jedenáctiletého chlapce, který přežil pochod smrti

Děti v nacistickém koncentračním táboře u polské Osvětimi krátce po osvobození...

Taussigovi měli vlastně štěstí. Do Osvětimi je transport dopravil koncem listopadu 1944. Neprošli selekcí a spalovací...

Který Malý princ, Čapek nebo Dracula? Klasiky trpí nekvalitními reedicemi

Malý princ (ilustrace)

Reedice úspěšných děl a klasik jsou nedílnou součástí knižního trhu. Velký Gatsby, Malý princ nebo Dracula se prodávají...

Najdete na iDNES.cz