LSD jako inspirační zdroj umění

  11:24aktualizováno  11:24
- Psychadelika mění vnímání člověka, dávají mu možnost naprosto odlišného náhledu na věc, ať už se jedná o falešnou iluzi či opravdové poznání. Mozek pracuje na plné obrátky, zasaženy jsou hlavně dva základní smysly, zrak a sluch, které jsou maximálně zbystřené a mohou se dokonce i prolínat. Není tedy divu, že se halucinogeny staly určitým zdrojem inspirace pro umělce, kteří chtěli svá díla posunout za hranici vymezené reality, zachytit neviděné. Zpopularizování a rozmach LSD v šedesátých letech se přímo projevily v mnoha oblastech kulturního života, především v hudbě, ale i literatuře a vývarném umění.

Poprvé se objevuje termín psychadelická hudba, kapely jako Grateful Dead tvořily pod vlivem psychadelik a dokonce vyzývaly i své fanoušky k jejich konzumaci při poslechu, čímž měl být dosažen kýžený efekt.

Po zákazu prodeje i výroby LSD zapadlo psychadelické umění úplně nebo se odsunulo do nejhlubšího podzemí. Renesanci oslavilo až na přelomu osmdesátých a devadesátých let, tentokrát však v úplně nových podmínkách.

Za přímé pokračovatele psychadelické hudby šedesátých let je možné považovat britské indie skupiny, používající kytarovou zpětnou vazbu k vytváření zvukových stěn. Zcela nové možnosti poskytly až počítače a samplery, které mají neomezené zvukové možnosti, stejně jako naše uši při intoxikaci. Vznikly hudební styly, které inspiraci drogami nijak neskrývají, dokonce naopak (např. Acid House, Chemical Beats...).

Nové obzory se otevřely i ve výtvarném umění, a to také díky modernějším počítačům. Do té doby naráželi výtvarníci na nemožnost zachytit věrně průběh halucinace, žádné barvy ani žádná technika jim neumožnovaly vytvořit to, co viděli. Počítačová grafika je jako jediná schopna vytvořit například fraktály, pracuje s neomezenou paletou barev, může deformovat prostor. Psychadelika mají určitý vliv i v dalším novém výtvarném oboru - graffiti. Kvůli jednotné technice je zde velký důraz na tvary, barvy a především na nový, originální přístup. Nejde o to, co graffiti vyjadřuje, co znamená daný nápis nebo zkratka, důležitá je forma, míra invence.

A to jsou právě možnosti, které psychadelika poskytují, mohou nám ukázat, že neexistuje jen jedna prošlapaná cesta, ale množství dalších steziček.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO

Témata: Drogy, Graffiti, Umělec

Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

RECENZE: Úhoři mají sice nabito, ale slepými. Herci se baví víc než diváci

Upoutávka k filmu Úhoři mají nabito

Není v českém filmu větší lítosti než nad projektem se slibnými jmény i začátkem, který se pak postupně rozpadá před...

Další z rubriky

RECENZE: Přichází Žár. Román o tragédii spíše chladí

Sauna (ilustrační foto)

Lidská soutěživost a potřeba překonávat se nezná hranic. Důkazem toho bylo historicky poslední a tragické finále...

Judith Hermannová se vrací ke kořenům. Lettipark navazuje na debut

Judith Hermannová, německá spisovatelka

Od zrodu literární senzace jménem Judith Hermannová uplynulo přes dvacet let. Její prvotiny nazvané „Letní dům,...

Podivné marocké přátelství, jež zaujalo i Clooneyho a Johanssonovou

Scarlett Johanssonová na londýnské premiéře Avengers: Age of Ultron (21. dubna...

Po bestsellerech Zmizelá nebo Dívka ve vlaku je tu další román s potenciálem zaujmout masy. Vydává se do nejtemnějších...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz