Lovestory z holokaustu knižně nevyjde, autor si ji vymyslel

  8:25aktualizováno  8:25
Měl to být další dech beroucí příběh lásky, která hory, v tomto případě utrpení v časech holokaustu, přenáší. Nakonec se však neuvěřitelné ukázalo nepravdivým a z knížky, jež se měla už v únoru objevit na pultech, zbyla jen velká ostuda.

Z pevnosti Terezín. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Na počátku byl příběh vyprávěný Hermanem Rosenblatem (79), přeživším nacistický koncentrační tábor. Popisoval, jak coby chlapec přežil utrpení v táboře díky devítileté holčičce, která mu přes plot házela chléb a jablka – plných sedm měsíců. Jako zázrakem ji prý nikdo nespatřil. Další zázrak se podle jeho vyprávění stal o několik let později, kdy se zcela náhodně s dívkou setkal v USA, kam oba přesídlili. Následovala svatba a dnes pět desítek let trvající manželství.

Nyní se však ukázalo, že hlavní motiv příběhu se jen zrodil v Rosenblatově fantazii. A napjatě očekávaná knížka s názvem Anděl u plotu půjde nejspíš do stoupy. "Jen se ptám sama sebe, proč jsem o tom příběhu nikdy nezapochybovala. Byla to pro mě historie plná naděje," řekla teď agentuře AP literární agentka Andrea Hurstová, která výrobu knihy zprostředkovávala.

HERMAN A ROSA ROSENBLATOVI VYPRÁVĚJÍ SVŮJ PŘÍBĚH

Nebyla sama – mezi napálenými byla i slavná americká moderátorka Oprah Winfreyová, která o knížce informovala ve svém pořadu. "Je to největší lovestory, o jaké jsem kdy slyšela," prohlásila.

Oprah WinfreyováHistorici však nad mnohými detaily příběhu, jehož části byly uveřejněny v médiích, povytáhli obočí. Neuvěřili zejména tomu, že by ve Schliebenu, táboře spadajícím pod koncentrák v Buchenwaldu ve středním Německu, bylo možné házet potraviny přes plot.

Dokonce i Michael Berenbaum, bývalý šéf amerického Ústavu pro studium holokaustu, který původně pomáhal prosadit příběh i jako filmový námět, podle svých slov zaznamenal faktické chyby při popisu tábora v Terezíně, kde byl Rosenblat na konci války osvobozen.
 
Manželé se nakonec nyní přiznali, že si podstatné části příběhu, který vyprávěli svým blízkým už mnoho let, vymysleli. "Dával jsem jím mnoha lidem naději," uvedl ve svém prohlášení Rosenblat, žijící dnes v oblasti Miami. "Chtěl jsem tomuto světu předat poselství dobra," dodal.

Mnozí se obávají, že se mu podařil přesný opak. "Může to posílit pochyby o milionech vyhlazených Židů," připouští Sidney Finkel, dlouholetý přítel Rosenblatových, který rovněž přežil holokaust.

Autor:

Nejčtenější

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Avengers se stali nejvýdělečnějším filmem všech dob. Překonali Avatara

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Americký snímek Avengers: Endgame, který završuje ságu z epického světa marvelovských superhrdinů, se v neděli stal...

Další z rubriky

RECENZE: Než nastoupí Hitler. Komisař Rath řeší vraždu v chrámu zábavy

Obal českého vydání Spisu Vaterland

Člověku až přijde líto, že Spis Vaterland, nový příběh berlínského policejního komisaře Gereona Ratha z pera Volkera...

Komiksodějky zajímá víc gender než komiks. Vyšly díky sbírce

Z knihy Komiksodějky

Baví je komiks a chtějí podporovat jeho rozvoj. Jen mužům je vstup zakázán. Skupinu Laydeez do Comics založily ženy a...

Horor, nebo dětský příběh? Hodinový strojek je poučný i děsivý

Philip Pullman

Hororová povídka i poučný příběh pro děti. Autora populárního Zlatého kompasu, tak často přirovnávaného k Letopisům...

Najdete na iDNES.cz