Diskuse k článku

Literárním časopisům hrozí zánik

Na nového ministra kultury odkázal šéfredaktory několika literárně kulturních časopisů, které nyní bojují o svou existenci, odcházející ministr Pavel Dostál. Jde například o periodika Tvar, Host, Literární noviny, Babylon, Souvislosti, Prostor či Revolver Revue, která bez státních dotací prakticky nejsou schopna přežít.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Patrik

Literární a jiné kulturní časopisy a macešský přístup státu
Vážený pane JB,
že žijeme v tržní ekonomice neznamená, že je v pořádku nepodporovat kulturní periodika všeho druhu. Vždyť i takové Japonsko - a jaká je tam tržní ekonomika - vynakládá na kulturu ohromné částky; snad právě proto, že je nezaslepily výdobytky "tržní ekonomiky". Časopisy uvedené v článku, stejně jako některé jiné z dalších uměleckých oborů (např. filmový Cinepur, Film a doba), musí také bojovat o každou korunu, aby přežily.
Obecně rozšířený názor o široké vzdělanosti Čechů může a nemusí být mýtem. Ale inteligence a vzdělanost neznamená ještě kulturní vyspělost v nejširším smyslu slova, schopnost sociální komunikace a schopnost přesáhnout striktně "exaktní" měřítka. Vždy mě překvapuje, že miliardy na stíhačky, komunikace pro automobily a velké plýtvání u státních zakázek jsou, ale několik desítek milionů na reflexi literatury/filmu či propagaci naší kultury v zahraničí notoricky chybí.
Je to vizitka "vzdělanosti" a "kulturnosti" lidí ve vládě a parlamentu.
0/0
16.6.2002 13:53

Pepa

Jsou potřebné
Tento týden se mi poprvé dostal do rukou 14deník Tvar a byl jsem mile překvapen. Dokonce mě napadlo, že si ho předplatím. Akorát mě teď, díky těmto tabulkám, překvapilo, že má o tolik větší dotaci (jsou to vlastně noviny) než třeba Revolver revue (téměř kniha). Zase tam ale myslím nebyly reklamy. Každopádně při jejich občasné četbě většinou pookřeji.
0/0
15.6.2002 1:24

Renča

konkurence
Jediným přínosem katastrofální finanční situace je skutečnost, že se alespoň začne více mluvit o jejich potřebnosti a podobě. Zrušení skutečně "neliterárních" Literárních novin ve prospěch navýšení dotace Hostu by bylo jen prospěšné.
0/0
14.6.2002 12:48

jb

Ale nesmysl
Jen at zkrachuji! Pokud to Patocka & co. jeste nezaregistroval, zijeme v trzni ekonomice. Paklize o ty jeho slataniny nemaji ctenari zajem, at zavre kram. Zustava mi skryto, proc by meli danovi poplatnici dotovat tuto - nebo jakoukoliv jinou - bandu darmoslapu a darmozroutu.
0/0
14.6.2002 12:38

Ivo

Zasažena náhlým blahobytem...
Už takhle zaostává počet literárních a podobných časopisů u nás i za zeměmi, které máme za nepříliš kulturní. Za peníze např. na dva nebo tři metry metra by se dalo několik časopisů udržet. Je hanbou všech polistopadových vlád, jak málo podporovaly kulturu. Podle toho pak vypadá i volební kampaň, strany usilují o přízeň diváka Novy a čtenáře Blesku. Češi jsou dosud poměrně široce vzdělaní, často je však oslňuje přízemní materialismus. Smutné je, že společenské špičky tohle tak málo vzrušuje. Zasažena náhlým blahobytem přichází naše společnost o skutečné bohatství (myšlenek).
0/0
14.6.2002 10:13

Najdete na iDNES.cz