Lidé vzpomínali na Karla Čapka, u jeho hrobu promluvil teolog Halík

  13:29aktualizováno  13:29
Příznivci Karla Čapka a jeho díla si u hrobu na pražském Vyšehradě připomněli 70. výročí spisovatelovy smrti. Při pietním aktu promluvil teolog Tomáš Halík, jehož otec byl editorem Čapkových knih. S uplynutím sedmi dekád zároveň končí lhůta, kdy byla chráněna autorská práva na Čapkovo dílo.

U Čapkova hrobu promluvil i teolog Tomáš Halík. (25. prosince 2008) | foto: Vladimír Vokál, iDNES.cz

Čapek byl podle Halíka intelektuál, který bedlivě sledoval vývoj společnosti, diagnostikoval ji a komentoval. Čapkův lék na neduhy doby měl být rozšlapán stejně tak jako kufřík s léky doktora Galéna v jeho hře Bílá nemoc. Dvě diktatury se o to snažily, ale lék je zde, uvedl.

"Čapek si velmi dobře uvědomoval, že demokracie může obstát pouze ve zdravém morálním klimatu. Právě proto kritizoval zneužívání moci, politikaření uvnitř stran, sobectví. A já si myslím, že toto jeho poselství je velmi aktuální i dnes," prohlásil Tomáš Halík.

Karel Čapek

Narodil se 9. ledna 1890 v Malých Svatoňovicích. Po studiích na filozofické fakultě pracoval několik měsíců jako vychovatel, poté se začal naplno věnovat práci novináře. Psal do Národních listů a od roku 1921 do Lidových novin.
 
Největší ohlas mělo jeho dramatické a románové dílo. Proslavil se utopickými dramaty R.U.R., Bílá nemoc nebo Matka, romány Válka s mloky, Továrna na absolutno a Kratatit, ale i tvorbou pro děti a mládež a politicko-filozofickými texty.
 
S blížící se 2. světovou válkou stále naléhavěji varoval před hrozbou totality. Čelil kritice nacistů i komunistů. V závěru svého života se oženil s  herečkou Olgou Scheinpflugovou.

Pietního aktu se zúčastnily zhruba dvě stovky lidí všech generací. Na závěr přednesl herec Rudolf Pellar Čapkovu modlitbu ze září 1938. V ní autor pln skepse vyjádřil obavy o budoucnost Československa. Několik dní na to se stát musel vzdát Sudet.
 
Německé okupace se už Karel Čapek nedožil, zemřel na Boží hod roku 1938. V opačném případě by ho téměř jistě potkal podobný osud jako jeho bratra Josefa, který zemřel v roce 1945 v nacistickém koncentračním táboře.

Pietní akt se dnes konal také u sousoší bratří Čapků v Malých Svatoňovicích a v Úpici, kde tamní Klub přátel bratří Čapků položil věnec k pamětní desce u Čapkova domu.

S uplynutím sedmi desítek let od autorovy smrti zároveň končí lhůta, kdy se na jeho dílo vztahovala ochrana autorských práv. Každý vydavatel teď bude moci vydávat Čapkova díla bez omezení, uvolnění se týká například i dramatizací. - čtěte Čapkovo dílo přestane chránit autorský zákon

Zhruba před deseti lety vznikla muzikálová podoba dramatu R.U.R., ale majitelé Čapkových autorských práv s jeho uvedením nesouhlasili. "Teď je tedy možné, aby mohl být tento muzikál uveden," konstatuje předseda Společnosti bratří Čapků Josef Protiva.


Nejčtenější

Dvě promarněné epizody, tvrdí fanoušci Hry o trůny čekající na krev

Hra o trůny - plakát k 8. řadě

Konec je zase o něco blíž, HBO odvysílala druhou z šesti epizod závěrečné řady seriálu Hra o trůny. A soudě podle...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Zemřel herec Jaroslav Kepka, hrdina pohádky Rumplcimprcampr

Jaroslav Kepka v pohádce Rumplcimprcampr (1997)

Ve věku 83 let zemřel herec Jaroslav Kepka, známý mimo jiné z pohádek Rumplcimprcampr či Nesmrtelná teta. Zprávu...

Nejdelší komiks. Tři hodiny trvá, než svou hru dovedou Avengers do konce

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Minule zbyly ze světa jen trosky, takže superhrdinové musí ve finále série nazvaném Avengers: Endgame zavést opět řád....

Další z rubriky

Etiketa káže Comic Sans nepoužívat, pozor i na velká písmena

S písmem a fonty denně pracují stovky milionů uživatelů

Písmo je zrcadlem duše, říká se. Kdo ale ještě dnes napíše více než pět řádků rukou? V současnosti za nás mluví spíše...

Albatros slaví s retroedicí. Vrací se i Heidi, děvčátko z hor

Obálka knihy Heidi, děvčátko z hor

Nakladatelství Albatros v pondělí oslavilo 70. narozeniny a čtenáře obdarovalo unikátní knižní retroedicí. Na pulty...

Píšeme tu dobré detektivky díky počasí, říká Švédka Läckbergová

Švédská spisovatelka Camilla Lackbergová

Švédská autorka Camilla Läckbergová prodala po světě přes 1,5 milionu knih. Proslavila se ságou s detektivem Patrikem...

Najdete na iDNES.cz