Letošními hvězdami knižního veletrhu v Lipsku jsou Grass i Gott

  1:34aktualizováno  1:34
Zlatý český slavík Karel Gott i německý nositel Nobelovy ceny za literaturu Günter Grass. Oba – nezávisle na sobě – budou představovat knihy na nadcházejícím knižním veletrhu v Lipsku, který patří k nejdůležitějším událostem literární sezony. Přehlídka v Lipsku se koná od 18. do 21. března a láká hlavně na vynikající program autorských čtení, který je největší v Evropě.

Král ankety Český slavík Karel Gott vymění hudbu za literaturu. Alespoň na veletrhu v Lipsku. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Letos v Lipsku vystoupí na 1 500 umělců z celého světa ve dvou tisících pořadů. Je mezi nimi například norský autor Sofiina světa Jostein Gaarder, britský prozaik Michel Faber – a deset českých autorů včetně Gotta.

"Nechtěli bychom, aby se všechna pozornost z české výpravy upřela jen na Karla Gotta, ale bezesporu to je magnet, zejména v německém prostředí," říká Jana Chalupová ze společnosti Svět knihy, který pravidelně českou účast v Lipsku připravuje.

Zlatý hlas z Prahy

Autory pro Lipsko vybírá a jejich pobyt tam hradí ministerstvo kultury, kromě toho však spisovatele zvou na veletrh i německá nakladatelství či sami organizátoři veletrhu. To je třeba případ Jáchyma Topola, který tam bude číst z Ďáblovy dílny, či Jaroslava Rudiše, jenž se zúčastní nočního maratonu v lipském Volkshausu. Pořad složený z politických diskusí, kabaretu i hudby končí až nad ránem.

Spisovatel Jáchym Topol v Berlíně

Spisovatel Jáchym Topol v Berlíně

Jaroslav Rudiš na autorském čtení v Brně

Jaroslav Rudiš na autorském čtení v Brně

Také Gott jede na veletrh mimo "oficiální" skupinu, pozvali ho organizátoři přehlídky. Současně ho však zmiňuje i doprovodný katalog, který bude k dispozici na českém stánku.

Legendární zpěvák bude zřejmě patřit k "zlatým hřebům" na závěr, všechny jeho akce jsou naplánovány na poslední den veletrhu, tedy na neděli. Gott má osobně uvést německý překlad životopisu Zlatý hlas z Prahy (Die goldene Stimme aus Prag), který sepsali Dalibor Mácha a Michaela Remešová. České vydání přineslo nakladatelství Eminent.

Gott má na programu jak vystoupení na českém stánku, tak hodinový pořad v kongresovém sále lipského výstaviště. Diskusi bude moderovat berlínský bohemista a překladatel Mirko Kraetsch, který do němčiny překládá mimo jiné Irenu Douskovou či Markétu Pilátovou.

Ženy v soukolí historie

A Pilátová bude v Lipsku také číst. Její próza Žluté oči vedou domů, v níž zúročila své zkušenosti a pocity z pobytu v Brazílii, má v němčině vyjít příští týden pod názvem Wir müssen uns irgendwie ähnlich sein (Musíme se nějak podobat). Knížku charakterizuje působivý slogan: "Čtyři ženy dobývají nazpátek to, oč je připravila historie: lásku, vlast i vlastní život."

Spisovatelka Kateřina Tučková

Spisovatelka Kateřina Tučková

Kromě Pilátové se do Lipska chystá i mladá autorka Kateřina Tučková, která loni vydala román Vyhnání Gerty Schnirch. Tučková detailně popisuje okolnosti pochodu odsunutých brněnských Němců z Československa, při kterém došlo k mnoha přehmatům i tragédiím. Kolem česko-německé minulosti krouží i knížka Žibřid děčínského básníka Radka Fridricha. I on je jedním z pozvaných. V Lipsku nebude chybět ani nositelka Ceny Jiřího Ortena Petra Soukupová či Tomáš Zmeškal, který uspěl s románem Milostný dopis klínovým písmem, a Josef Formánek, autor románu Prsatý muž a zloděj příběhů.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

Učit se skutečné jazyky? Klingonština je zábavnější, dokazuje kniha

Star Trek

Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem, hlásá pořekadlo. Čím je však znalec klingonštiny ze Star Treku, mimoňštiny z...

Horor, nebo dětský příběh? Hodinový strojek je poučný i děsivý

Philip Pullman

Hororová povídka i poučný příběh pro děti. Autora populárního Zlatého kompasu, tak často přirovnávaného k Letopisům...

RECENZE: Dítě se chytilo v síti. Co s tím? Následovat ho do džungle

Ilustrační snímek

Kniha skupiny českých autorů Dítě v síti má dlouhý a vševysvětlující podtitul: Manuál pro rodiče a učitele, kteří...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz