Středa 19. února 2020, svátek má Patrik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. února 2020 Patrik

Češky si neuvědomují, jak rovnoprávnou pozici mají, tvrdí autorka

  14:54aktualizováno  14:54
Spisovatelky Lenka Horňáková-Civade a Anne Delaflotte Mehdevi si neplánovaně vyměnily domoviny. Teď o tom píší v dopisech.

Spisovatelky Lenka Horňáková-Civade a Anne Delaflotte Mehdevi | foto:  Petr Kozlík, MAFRA

Češka ve Francii, Francouzka v Česku. Ponořit se do osobní korespondence spisovatelek Lenky Horňákové-Civade a Anne Delaflotte Mehdevi znamená stát se nezávislým pozorovatelem jednoho dost unikátního přátelství. Zaznamenané je v knize Praha–Paříž, do vlastních rukou, kterou vydává nakladatelství Argo.

Fotogalerie

První dopis je z roku 1991. Jak zpětně hodnotíte devadesátá léta? Byla pro každou z vás jiná?
Anne: To je pro mě náročné popsat. Určitě šlo o zajímavé, ale rozhodně ne jednoduché roky. Byla jsem zamilovaná, na svět přišly moje děti. Prostě život. Rozdíl mezi námi byl asi v tom, že Lenka se ocitla v zemi, u které se nedalo pochybovat o tom, čím je. Prostě Francie. Já jsem do Česka přišla, když se celý národ znovu stavěl, a svůj život si stavěla souběžně s ním. Vyrůstala jsem s ním. Vzpomínám si, jak tu každý den vznikaly nové a nové zákony, rušily se staré, člověk se s tím musel neustále vyrovnávat – co ještě platí a co už ne.

Lenko, byla pro vás Francie opravdu tou pevnou jistotou?
Lenka: Pevná byla Francie pro sebe, ne pro mě. Já jsem přijela se svou vysněnou představou, Anne měla výhodu, že představu neměla. Já totiž tu svou neustále srovnávala se skutečností, a to bylo překvapivé. Vlastně pořád je.

V čem přesně?
Lenka: Přijela jsem s představou „literární Francie“, té z románů. Objevila jsem složité společenské kódy, v jakési hierarchii společnosti. Před příjezdem do Francie, jsem prakticky netušila, že jsem žena. Ne, že by mě tu v Československu nikdo nevnímal nebo neviděl. Dám vám raději příklad. Pracovala jsem chvíli v bankovní společnosti a tam mi řekli, že nemám nosit kalhoty, ale pouze sukně. To mě v roce 1995 šokovalo. Anebo to, že si nemůžu sednout ke stolu, kde sedí ředitel. Brali to hodně vážně.

Bylo tedy Československo emancipovanější?
Lenka: Myslím, že si Češky dodnes neuvědomují, co všechno mají a v jak rovnoprávné pozici se nacházejí. Jde o to ji neztratit. V tomto se však s Anne úplně neshodneme, máme jinou zkušenost.
Anne: Je to tak. Když jsem sem přišla, byla jsem dost zaskočená, protože si mě nikdo nevšímal. Když jsme třeba v domě diskutovali o rekonstrukci, všichni mě ignorovali jako tu mladou panenku. Také když jsem tady vychovávala děti, často jsem slýchala, že kluci se mají chovat takto a holky takto. To mě překvapilo.

Ve Francii to tak není?
Lenka: Jde spíše o to, že tady se to říká, ale nežije se tak, kdežto ve Francii se to neříká, ale žije se tak. Vzpomínám si, že když jsem přijela do Francie a zjistila, jak tam na tom byly ženy ještě nedávno, v 60.a 70. letech, znamenalo by to pro československou ženu úplný středověk.

Úspěch české spisovatelky. Francouzi ji navrhli na prestižní cenu

Spisovatelka Lenka Horňáková-Civade

Do Francie i Česka jste se dostaly kvůli svým partnerům. V jedné čtenářské recenzi se o vás píše jako o ženách, které pronásledovaly své muže. Co na to říkáte?
Lenka: Nám dvěma manželé nabídli hlavně neuvěřitelné dobrodružství a kromě toho, že nás milují, žádnou jistotu. Obě jsme byly vystudované a mohly být každá v pohodlí své země zcela nezávislé.
Anne: Je to tak. Rok jsme měli bydlet na koleji, pak v suterénu, kde by určitě nikdo nechtěl bydlet. Žádný luxus. Po 25 letech společného života a pěti dětech, jsme nikdy nelitovaly naší volby. Nemusíme se nijak ospravedlňovat.
Lenka: Je pravda, že na začátku na otázky typu „proč ty s ním vlastně seš?“, jsem spiklenecky s humorem říkala – „víte, on je starý, nemocný a bohatý“. Tím to skončilo, co taky vysvětlovat?

Jak vlastně vaši muži reagovali na dopisy, které by si pravděpodobně jinak nikdy nepřečetli? Píšete tam logicky i o nich.
Anne: Byli spokojeni a zároveň překvapeni, jak jsou ty naše zážitky zajímavé a kolik témat obsahují: výchovu a vzdělání, historii, evropské otázky, atd.

Vy samy jste při čtení svých dopisů něco nového objevily?
Lenka: Myslím, že jsme si uvědomily něco, co si uvědomí i čtenář. Člověk totiž najednou zjistí, že to, co vnímáme jako „obyčejný život“, není jen obyčejný život, ale má to smysl, který nás přesahuje. Je to živoucí historie.

Navážete v budoucnu nějak na tuto knihu?
Anne: Na dopisy si musíte najít čas, takže by určitě bylo zajímavé se k nim vrátit a zkusit, co může vzniknout.
Lenka: Myšlenka dalšího bloku korespondence opravdu možná je. A také lákavá. V nakladatelství se nás už před vydáním ptali, zdali nechceme přidat na konec ještě nějaký nový dopis, když je to druhé vydání. To jsme ale nechtěly. Lepší bude, když ten dopis, který jsme nepřidaly, bude tím prvním z budoucí knihy.

  • Nejčtenější

RECENZE: Pád až na nula procent. Snímek Chlap na střídačku je nestydatost

Třebaže kritikovu odolnost už zocelily Špindl 2, Ženská na vrcholu, Šťastný nový rok či Příliš osobní známost,...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

RECENZE: The Kelly Family přivezli kýč, konfety a hromadu naučených póz

Jeden už by málem zapomněl, proč tuhle zpívající famíliji v polovině 90. let tak intenzivně nesnášel. Po pětadvaceti...

RECENZE: Přesná Zuzana Stivínová vyvádí Jiřinu Štěpničkovou z Pasti

Každý příběh herečky potřebuje jednu klíčovou podmínku: neméně silnou hereckou osobnost v hlavní roli. A to snímek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Billie Eilish představila titulní píseň k nové bondovce. Poslechněte si ji

Zpěvačka Billie Eilish zveřejnila píseň k novému filmovému dobrodružství agenta 007 Jamese Bonda. Zařadila se tak po...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

  • Další z rubriky

Lázně nacistů i kolonizaci připomíná Atlas ztracených měst

Fascinace zmizelým, zničeným či opuštěným ročně zavádí tisíce i miliony zvědavců do starověkých Pompejí i ukrajinské...

RECENZE: Cigarety aneb vysoce užitečná provokace na téma pokrytectví

Provokativní novela Radka Stavěla Cigarety zřejmě nepotěší ani zatvrzelé kuřáky, ani jejich stejně zarputilé odpůrce....

RECENZE: Pivo, fotbal a aférka s rasistkou. Být singl je někdy „bizár“

Být singl někdy bolí, někdy je to fajn a někdy je to, jak se dnes říká, dost bizár. Protagonista komiksu Jiřího Franty...

Kdo je polomrtvá dívka z Temže? Setterfieldová se vyžívá v gotice

Když do zapadlého hostince vstoupí nový host, je to pro místní štamgasty vždy pozdvižení. Když se však ve dveřích...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz