RECENZE: Poprvé ji vzrušil Kundera. Příběh to však nezachránilo

  14:56aktualizováno  14:56
V lidožroutově zahradě je tísnivo, až z toho bolí hlava. Čas tam však plyne rychle. Kontroverzní francouzská autorka marockého původu sepsala příběh o patologické nymfomance Adéle. Žádná červená knihovna se však nekoná. Román je spíše výstižně zachyceným svědectvím rozkladu jednoho vztahu i osobnosti.

Spisovatelka Leila Slimani | foto: Profimedia.cz

Hlavní hrdinka žije v Paříži, má zdravého syna, úspěšného, milujícího, leč trochu vyčpělého manžela a práci zahraniční reportérky ve vážené redakci. Uspokojení a jistotu jí však v životě dává něco jiného.

Obálka knihy V lidožroutově zahradě

Obálka knihy V lidožroutově zahradě

Penis cizího muže v ústech a sex v záchodových kabinkách. Neutuchající touha po pohlavním styku, která je jen převlečeným voláním po pocitu vlastní důležitosti a potřebnosti, řídí Adélin život. Ruší dovolené, syna posílá na hlídání. Jen aby si to zkusila s dalším mužem, na kterého brzy zapomene, ačkoliv od nich očekává absolutní opak – stát se tou jedinou, nezapomenutelnou.

Jako vesměs každá lež, i Adélino umně sehrávané divadlo – nekonečné podvádění manžela i syna – je jednoho dne odhaleno. Vyprávění už nesleduje osud ženy neschopné bojovat se svými démony, ale odevzdané tlení lidské duše.

Výběrem tématu autorka nepřekvapila. Už v její předchozí knize Něžná píseň psala o vzájemné lidské závislosti, za niž životem zaplatí dvě malé děti. Zatímco v prvním díle zabudovala motivace protagonistky do textu čitelně, v druhém už je složitější pochopit, proč je Adéle taková, jaká je.

V lidožroutově zahradě

Leila Slimani

přeložila Sára Vybíralová

Argo, 2018, 164 stran

Hodnocení­: 70 %

Bez radosti, neustále nespokojená a ustaraná. Navíc trpící hypersexualitou. Výlety do minulosti, dětství a dospívání ovlivněné chorobně egoistickou matkou nestačí.

Odvolávání se na četbu Nesnesitelné lehkosti bytí od Milana Kundery, která Adéle měla poprvé vyprovokovat k masturbaci, už vůbec. Chybí kontext. A nadhled. Jinak nic. Jazyk Leila Slimaniová používá strohý, jako by měla z delšího souvětí strach. Příběh se díky tomu posouvá rychle dopředu, což je v případě mikrodramat dobře. Na čtenáře autorka útočí především silnými dialogy a stejně jako protagonistka má i její román „v sobě krutost těch, kteří vědí, že jsou milováni“.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

TELEVIZNÍ CENY: Zvolte nejlepší seriál, film, show a dokument loňského roku

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz pokračuje čtvrtý ročník televizních cen. Čtenáři mohou vybrat nejlepší český a zahraniční seriál,...

Další z rubriky

RECENZE: Děvčátko na kře vypráví o znásilnění odhodlaně a upřímně

Ilustrační snímek

Není to román, deník ani biografie. Děvčátko na kře nabízí pohled do otevřené a už navždy bolavé duše francouzské...

RECENZE: Strhující osudy špionek, jež nosily něžná jména květin

Obal českého vydání knihy Alicina síť

Román americké autorky Kate Quinnové Alicina síť, dokonale prokomponovaný a s neuvěřitelným spádem, nelze nazvat jinak...

RECENZE: Z toho videohra nebude, ač autor Metra střílí na všechny strany

Ruský autor Dmitry Glukhovsky

Ruský spisovatel a novinář Dmitrij Gluchovskij se proslavil příběhy z dystopických, budoucích světů. Slávu mu přinesla...

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na iDNES.cz