Středa 22. ledna 2020, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. ledna 2020 Slavomír

Legenda na padrť aneb Češi z boje neutíkali

  2:24aktualizováno  2:24
Spisovatel Josef Fučík rozbíjí ve svém díle Osmadvacátníci na padrť zavedenou legendu, že Češi ve válkách nebojují.

Josef Fučík - Osmadvacátníci | foto: archiv

Někdy to slyšel asi každý: za první světové války čeští vojáci všechno odšvejkovali, a jakmile mohli, hned přeběhli k Rusům. Utíkaly celé pluky, některým hrála do pochodu i plukovní kapela.

Hodně z toho je lež. Tuhle legendu, kterou už za války nastartoval příběh 28. pluku "Pražských dětí", rozbíjí Josef Fučík v knize Osmadvacátníci.

Vyhovovalo to všem
Tuhle propagandistickou hloupost, šířenou oficiálně za první republiky i později za komunistů, najdete dokonce v polistopadových učebnicích, tak se nám zažrala pod národní kůži. Důvody jsou zřejmé: po roce 1918 v Československu zapadala do oficiální mytologie o bourání zpuchřelého žaláře národů.

Legenda o věrolomnosti a zrádnosti českých vojáků vyhovovala i v Rakousku, neboť poskytla alibi k porážce. A nakonec se jí s radostí chopil i režim po roce 1948, když přijal třetí mutaci ságy, kterou vymysleli komunisté už za první republiky: vojáci byli představováni jako důkaz uvědomělosti proletariátu navlečeného do nenáviděných uniforem, v nichž měli umírat za buržuje. Stejně významný byl motiv česko-ruského sbratření.

A tak legenda žila, protože vyhovovala všem. Stala se upírem, kterým si Češi sáli z těla úctu sami k sobě: my bojujeme tím, že utíkáme. Možná právě tím bylo nechtěně zaseto i semeno příštích porážek bez boje.

Fučík však důsledně na faktech rozebírá, že slavná dezerce 28. pluku (byl o ní dokonce natočen film) se na jaře 1915 nikdy neuskutečnila, natož s kapelou. Po tuhém boji proti přesile se vzdala jen část vojáků, kteří se dostali do bezvýchodné situace vinou velitele. Zbytek se probil a postavil v novém postavení znovu na odpor.

Jenže velitel, aby zamaskoval vlastní vinu a útěk, pomluvil své vojáky. Rozezlený císař pluk zrušil, což bylo považováno za obrovskou hanbu. Když se však dozvěděl, jak se vše skutečně seběhlo, pluk zase obnovil. Jenže legendu o zrádných osmadvacátnících, potažmo zrádných Češích, která mezitím oběhla všechny fronty i zázemí, už nebylo možné vzít zpátky.

Vylhaná legenda
I dnes, bezmála století poté, lze všechno doložit. Autor čerpal z rakouských válečných archivů i vzpomínek důstojníků německé národnosti, kteří dokládají, že pluk nedezertoval.

Naopak, po svém obnovení podával výborné výkony na frontách v Albánii proti Francouzům a v Itálii, kde byly z jeho jednotek vytvořeny elitní úderné oddíly podobné těm, jež na stejné frontě zaváděl mladý německý důstojník Erwin Rommel... Na italské frontě pluk podnikl 4. června 1917 útok, jenž, jak píše Fučík, "byl největším útočným výkonem českých vojáků první světové války bez ohledu na stranu fronty a prapor, pod kterým nastupovali do boje".

Byl dokonce jedním z posledních útvarů mocnářství, jež bojovaly: držel frontu ještě po 28. říjnu 1918 a pak kryl ústup, když se uherští vojáci v sousedství rozprchli.

Legenda o českých dezertérech však po válce dostala přednost, což mělo podle Fučíka následky, které si ani neuvědomujeme. O to, co se opravdu stalo v dubnu 1915, se mezi válkami zajímali důstojníci francouzské mise působící v ČSR, protože měli pochyby o věrnosti a bojové neochvějnosti svého nového spojence. Ještě horší pro duši národa asi bylo, že příběh přechodu k nepříteli vzbudil víc sympatií než despektu.

"Ani ve vojsku moderního věku neztratily význam ctnosti jako smysl pro plnění závazku, loajalita a zodpovědnost vůči druhům v boji," píše Fučík. Právě ve vylhané legendě spatřuje jednu z příčin, proč "pro většinu naší dnešní mladé generace se takový pocit občanské sounáležitosti jeví jako čiré bláznovství". Nezní to nijak nelogicky.

JOSEF FUČÍK - Osmadvacátníci
Mladá fronta, počet stran 469, doporučená cena 329 korun.
Hodnocení MF DNES: 80%

Autoři: ,
  • Nejčtenější

RECENZE: Srdcová královna ví, jaké dovedou být ženy herečky a bestie

Počínaje Absolventem a konče Ženami v pokušení se už vyprávěl mnohokrát, totiž románek zralé dámy s mladíčkem. Jenže...

Premium

Je z ní druhá Greta. Z Emmy Watsonové se stala ekologická aktivistka

Filmová čarodějka to dopracovala k důležitým proslovům a boji za ženská práva. Co všechno už má Emma Watsonová vlastně...

Hudební kalendář 2020: jaké největší zahraniční hvězdy letos přijedou?

Česká republika už se stala důležitou zastávkou zahraničních hudebních hvězd. V roce 2020 přijedou i ty, které ji dosud...

RECENZE: Tupí a tupější se snaží přesvědčit, že komedie nemusí mít humor

Režisér a producent Miloslav Šmídmajer uvedl premiéru svého Případu mrtvého nebožtíka tradiční populistickou frází, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

TELEVIZNÍ CENY: Bez vědomí, nebo Klec? Vyberte film či minisérii roku

Na portálu iDNES.cz pokračuje pátý ročník televizních cen. Čtenáři vyberou postupně nejlepší český i zahraniční seriál,...

Premium

Vážné nemoci nepadají z nebe. Ničí nás stres, shodují se psycholog i psychiatr

Lidské tělo má něco jako vnitřní baterku. Když dlouho jedete na rezervy, vypne se imunitní systém a­ organismus to...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

  • Další z rubriky

RECENZE: Hasil si to znovu přes kopečky a na rodinu přivolal peklo

Zemřel sice loni v polovině listopadu ve svých pětadevadesáti letech, ale jeho odkaz žije. I takhle pateticky se dá...

RECENZE: Milé západní feministky, takto by se mělo psát o postavení žen

Bez hysterie a s fakty pracuje korejská spisovatelka, bývalá televizní scenáristka Čo Namdžu ve svém románu Kim Čijong...

Zemřel Christopher Tolkien. Desítky let pečoval o odkaz slavného otce

Ve věku 95 let zemřel Christopher Tolkien, který se posledních několik desítek let věnoval literárnímu odkazu svého...

RECENZE: Malé pikantní vraždy ze salonu krásy si Adler-Olsen vychutnal

Spisovatel a novinář Jussi Adler-Olsen se za pouhou dekádu s trochou nadsázky stal klasikem dánské detektivky. V sérii...

Najdete na iDNES.cz