RECENZE: Usámu a Hitlera vystřídal detektivkou pro děti. Funguje to

  16:51aktualizováno  16:51
Izraelskému spisovateli Laviemu Tidharovi v hlavě dlouho ležela představa nápadně odkazující k východisku příběhu Karlík a továrna na čokoládu. Dítě teskně vzhlížející k uzavřené továrně na sladkosti s jediným přáním: dostat se dovnitř a zjistit, proč už nefunguje.

Izraelský spisovatel Lavie Tidhar | foto: Pawnkingthree CC-BY-SACreative Commons

Dlouho ji však nedokázal pořádně rozvinout. Až nakonec k němu přišel příběh Pro hrst lentilek. A jak už název napovídá, sladkosti v něm sehrávají stejně zásadní roli jako ve zmiňované britské klasice spisovatele Roalda Dahla. Proč? Protože je dětem zakážou.

Malý Phil Marlowe

Detektivní příběh pro dětské čtenáře snad lépe začít nejde. Když se k tomu ještě přidá zločin ve formě ztraceného plyšového medvídka, který patřil gangsterovi Eddiemu Mentolkovi, má Tidhar čtenáře v síti.

Obálka knihy Pro hrst lentilek

Obálka knihy Pro hrst lentilek

Dvanáctiletá kriminalistka Nelle Faulknerová se vydává pátrat a čeká ji stejně jako její literární předobraz, kterým je detektiv Phil Marlowe, mnohem více odhalení, než kdy mohla čekat. Zmizí totiž i sám zadavatel vyšetřování Mentolka. Nelliným úkolem proto je zjistit, jestli má ve zločinu prsty drsná Fidorka, nebo Piškot McKenzie.

Nenásilně a s humorem tak autor dětem předává hned několik časem ověřených zkušeností. Zaprvé, že absolutní zákazy jsou problematická záležitost, za druhé, že většinou ve společnosti rodí ještě větší zlo, než před kterým mají chránit.

Malý čtenář dostane celkem dobrý přehled o tom, co je korupce, a ještě se u toho pobaví. Do vyprávění jej totiž vtahuje nejen děj, ale také hravý a originální překlad Petry Johany Poncarové, plný Bratrů v nákypu, Edmontona von Kindera nebo Maria Marcipána.

Trochu méně sarkasmu

Knihu vydalo nakladatelství Argo, které českým čtenářům nabídlo už Tidharovy předchozí knihy Usáma a Muž leží a sní. V obou si pohrával s alternativní minulostí a s historickými figurami, Adolfem Hitlerem a Usámou bin Ládinem, tudíž se jako mistr sarkasmu mohl uplatnit o něco více než v případě díla Pro hrst lentilek.

Pro hrst lentilek

Lavie Tidhar

přeložila Petra Johana Poncarová

Argo, 2018, 304 stran

Hodnocení­: 70 %

Vyčítat se mu to však nedá, je to příběh primárně dětský. Navíc pro pozorného dospělého nebude těžké v knize rozklíčovat všudypřítomné odkazy na detektivní klasiky minulého století včetně děl Raymonda Chandlera, který byl pro Tidhara asi největší inspirací.

Jen malé upozornění pro všechny nedětské čtenáře, kteří by si knihu chtěli otevřít v tramvaji či kavárně: značně infantilní, leč kouzelná obálka vyzývající k návštěvě cukrárny ráda přitahuje pohledy okolí. Zvláště když ji drží člověk starší patnácti let. Vězte však, že je velmi brzy po otevření začnete ignorovat.

Mohlo by vás zajímat

23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřela zpěvačka Věra Bílá, romská hvězda plánovala velký comeback

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Ve věku čtyřiašedesáti let zemřela světoznámá zpěvačka Věra Bílá. Tento týden přitom měla zahájit plánované comebackové...

Zemřel Stanislav Zindulka, vtipný a dvorný kavalír ze starých časů

Herec Stanislav Zindulka na snímku z června 2017

Ve věku 86 let zemřel člen hereckého souboru Činoherního klubu, držitel Thálie i Českého lva Stanislav Zindulka. Zprávu...

Zemřel herec a zpěvák Robert Hlavatý, hrál v Tajemství i v Ulici

Hudebník Robert Hlavatý

Ve věku 50 let zemřel na rakovinu muzikant a herec Robert Hlavatý. Objevil se v muzikálech Kvaska, Děti ráje či jako...

RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

Jaromír Nosek a Miroslav Etzler v muzikálu Kvítek mandragory

Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům...

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

Další z rubriky

Nominaci na Magnesii Literu má Denemarková, Stančík i Szantó

Autoři nominovaní na Magnesii Literu se svými knihami (5. března 2019)

Do boje o letošní výroční knižní ceny Magnesia Litera vstupují Radka Denemarková, Petr Stančík nebo Tereza Semotamová....

RECENZE: Muslimská superhrdinka chce vepřové. Ms. Marvel proti korektnosti

Z komiksu Ms. Marvel

V Česku se poprvé představuje náctiletá muslimská superhrdinka Ms. Marvel.

Jaroslav Rudiš končí s železnicí. Budu si muset najít jiné téma, říká

Spisovatel Jaroslav Rudiš s románem Winterbergova poslední cesta

Spisovatel Jaroslav Rudiš sepsal svůj první román v němčině a hned si vysloužil nominaci na cenu knižního veletrhu v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz