RECENZE: Usámu a Hitlera vystřídal detektivkou pro děti. Funguje to

  16:51aktualizováno  16:51
Izraelskému spisovateli Laviemu Tidharovi v hlavě dlouho ležela představa nápadně odkazující k východisku příběhu Karlík a továrna na čokoládu. Dítě teskně vzhlížející k uzavřené továrně na sladkosti s jediným přáním: dostat se dovnitř a zjistit, proč už nefunguje.

Izraelský spisovatel Lavie Tidhar | foto: Pawnkingthree CC-BY-SACreative Commons

Dlouho ji však nedokázal pořádně rozvinout. Až nakonec k němu přišel příběh Pro hrst lentilek. A jak už název napovídá, sladkosti v něm sehrávají stejně zásadní roli jako ve zmiňované britské klasice spisovatele Roalda Dahla. Proč? Protože je dětem zakážou.

Malý Phil Marlowe

Detektivní příběh pro dětské čtenáře snad lépe začít nejde. Když se k tomu ještě přidá zločin ve formě ztraceného plyšového medvídka, který patřil gangsterovi Eddiemu Mentolkovi, má Tidhar čtenáře v síti.

Obálka knihy Pro hrst lentilek

Obálka knihy Pro hrst lentilek

Dvanáctiletá kriminalistka Nelle Faulknerová se vydává pátrat a čeká ji stejně jako její literární předobraz, kterým je detektiv Phil Marlowe, mnohem více odhalení, než kdy mohla čekat. Zmizí totiž i sám zadavatel vyšetřování Mentolka. Nelliným úkolem proto je zjistit, jestli má ve zločinu prsty drsná Fidorka, nebo Piškot McKenzie.

Nenásilně a s humorem tak autor dětem předává hned několik časem ověřených zkušeností. Zaprvé, že absolutní zákazy jsou problematická záležitost, za druhé, že většinou ve společnosti rodí ještě větší zlo, než před kterým mají chránit.

Malý čtenář dostane celkem dobrý přehled o tom, co je korupce, a ještě se u toho pobaví. Do vyprávění jej totiž vtahuje nejen děj, ale také hravý a originální překlad Petry Johany Poncarové, plný Bratrů v nákypu, Edmontona von Kindera nebo Maria Marcipána.

Trochu méně sarkasmu

Knihu vydalo nakladatelství Argo, které českým čtenářům nabídlo už Tidharovy předchozí knihy Usáma a Muž leží a sní. V obou si pohrával s alternativní minulostí a s historickými figurami, Adolfem Hitlerem a Usámou bin Ládinem, tudíž se jako mistr sarkasmu mohl uplatnit o něco více než v případě díla Pro hrst lentilek.

Pro hrst lentilek

Lavie Tidhar

přeložila Petra Johana Poncarová

Argo, 2018, 304 stran

Hodnocení­: 70 %

Vyčítat se mu to však nedá, je to příběh primárně dětský. Navíc pro pozorného dospělého nebude těžké v knize rozklíčovat všudypřítomné odkazy na detektivní klasiky minulého století včetně děl Raymonda Chandlera, který byl pro Tidhara asi největší inspirací.

Jen malé upozornění pro všechny nedětské čtenáře, kteří by si knihu chtěli otevřít v tramvaji či kavárně: značně infantilní, leč kouzelná obálka vyzývající k návštěvě cukrárny ráda přitahuje pohledy okolí. Zvláště když ji drží člověk starší patnácti let. Vězte však, že je velmi brzy po otevření začnete ignorovat.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

Další z rubriky

Nacisté její život odložili na neurčito. V devadesáti si jej bere zpět

Dita Krausová na fotce z roku 1942, ve kterém byla deportována do Terezína

Příběh Židovky a učitelky Dity Krausové rezonoval veřejným prostorem v posledních letech několikrát. Sama se jej...

Osud Romanovců mu nestačil, tak do knihy přidal ještě epidemii chřipky

Carská rodina Romanovců v Livadijském paláci na Krymu (1913)

Před devíti lety američtí vědci znovu oživili virus španělské chřipky. Naštěstí jen v laboratoři a pro vědecké účely....

RECENZE: Strhující osudy špionek, jež nosily něžná jména květin

Obal českého vydání knihy Alicina síť

Román americké autorky Kate Quinnové Alicina síť, dokonale prokomponovaný a s neuvěřitelným spádem, nelze nazvat jinak...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz