Kuře na švestkách postrádá křehkost Persepole

  2:58aktualizováno  2:58
Marjane Satrapiovou proslavil strhující debut Persepolis, který se dočkal neméně strhující animované podoby. Ta kromě ocenění poroty z loňského Cannes získala i Grand Prix na letošním AniFestu.

Marjane Satrapiová: z komiksu Kuře na švestkách | foto: BB/art

Kromě svých komiksových a filmařských aktivit Satrapiová ilustruje i dětské knížky, nedávno vyšel česky její další komiks Kuře na švestkách. Jako "strhující" jej však můžeme označit stěží.

Pod tímto termínem si nepředstavujme drama bitevních scén. Znamená, že komiks vtáhne čtenáře bez výhrad do obrazového světa, strhne tokem vyprávění a na konci knihy "vyplivne" zpátky do houpacího křesla. U Persepole to fungovalo na sto procent, u Kuřete na švestkách jen málo.

Pokrm z názvu je nejmilejším jídlem Násira Alího Chána, íránského hráče na loutnu tar, jenž o kuřeti na švestkách, které vařila jeho matka, sní mimo jiné na smrtelném loži. Jeho život vyvstává zpětně, v osmi posledních dnech, které se přiblížily okamžikem, kdy jeho žena v hádce rozlomila jeho nejmilejší a jediný nástroj.

Násir touží zemřít, zároveň se však před čtenářem odvíjejí jeho někdejší lásky, nelásky, křehké momenty i trpká zklamání. Toto vyprávění ve vyprávění, obměňující koncept Tisíce a jedné noci, umožňuje mozaiku epizod z Násirova života skládat do uceleného obrazu.

Satrapiová podobně jako v Persepoli hledá důležité chvíle lidského života; a i když se jí daří tlumočit Násirovo zaujetí hudbou a žitím, osudy samé mají často přídech otřepanosti, který nezastře ani exotické prostředí.

Zatímco Persepolis přinášela autentickou životní a historickou zkušenost, "západním" čtenářům dosud upřenou, v Kuřeti na švestkách nacházíme celkem známé vyprávěnky o lásce bez vztahu a vztahu bez lásky. Byť jsou kořeněné citáty íránských klasiků, jejich každodennost místo sympatií navozuje únavu. Výrazněji z nich vystává jen příběh šestého dne, kdy blouznící Násir potkává ve snu Azraela, démona smrti...

Rozvolněná struktura svádí vypravěčku ke svéhlavosti, některé odbočky vyznívají samoúčelněji, než by se hodilo. Těžko říct, nakolik Satrapiové scházelo pevnější vedení autora Padoucnice Davida B. či nakolik se snažila od někdejšího, příliš epigonského stylu odpoutat. Satrapiové kresebný styl se sice nezapře, ale pevně vykreslené postavy, známé z Persepole, tu končí v nepoměrně méně pečlivých tazích, místy připomínajících až předuzávěrkový chvat béčkového karikaturisty.

Výsledek, přestože ověnčený cenou z francouzského Angouleme, je rozpačitý. Místo křehce vypečené delikatesy tu máme neslaný nemastný odvar z Persepole. Kniha nepostrádá melancholii, křehkost a intimitu - zato důslednost a tah ano.

MARJANE SATRAPIOVÁ - Kuře na švestkách
BB art, Praha, 88 stran, doporučená cena 199 korun.
Hodnocení: 60%

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

RECENZE: Akce střídá akci. Hrdinný Pérák zasáhl cíl

Z komiksu Pérák: Oko budoucnosti

Legendárního Péráka je poslední dobou všude plno. Nyní je k mání komiksové album s titulem „Pérák: Oko budoucnosti“...

RECENZE: Michel Houellebecq píše o lásce, překvapivě nejen k penisu

Spisovatel Michel Houellebecq

Tentokrát se francouzský spisovatel Michel Houellebecq nemusel skrývat, přesto tak, alespoň před novináři, po lednovém...

Hemingway se také bál, nebyl jen drsný záletník. Vychází jeho biografie

Zážitky z italské fronty sepsal Hemingway do románu Sbohem armádo

Jaký byl spisovatel Ernest Hemingway? Drsný muž, alkoholik, záletník, dobrodruh. Zkratkovitých odpovědí se nabízí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz