Praha jako jedna velká výstava. Kurátor ukazuje nový pohled na umění

  17:54aktualizováno  17:54
„Tak dlouho jsme čekali na pořádný přehled pražských galerií, až jsme ho napsali sami,“ říkají autoři nové publikace Kurátor. Ta čtenáře provází po pražských galeriích a samotnou metropoli představuje jako jednu velkou expozici složenou z architektury i street artu.

Výčet v Kurátorovi začíná Národní galerií | foto: Jiří Podrazil

Trojice autorů Valérie Dvořáková, Ján Gajdušek a Štěpánka Veselská rozdělila jednotlivé výstavní prostory přehledně do několika kategorií - od veřejných institucí, velkých soukromých galerií až po fotografické galerie či malé progresivní.

Výčet začíná u Národní galerie, která podle autorů dodnes čerpá z doby prvorepublikové. V čele tehdejší předchůdkyně Národní galerie - Obrazárně Společnosti vlasteneckých přátel umění totiž stál Vincenc Kramář. Talentovaný znalec a sběratel umění, který měl lidově řečeno čuch na rychle se proměňující trendy doby.

Fajt vydzvihuje van Gogha i Kupku

Svou měrou do publikace přispěl i současný šéf Národní galerie Jiří Fajt, který vybral svá nejoblíbenější díla z domácích sbírek. Jmenuje například Herečku z kabaretu od Františka Kupky, Svatou Kateřinu od Mistra Theodorika nebo Zelené obilí od Vincenta van Gogha.

„Na první pohled idylický pohled na letní provensálskou krajinu, přesto je v obraze zakódován niterný neklid, tlumočený nervózními doteky štětce a nepřirozenou, nicméně zcela geniální barevností. Obraz naplněný odstíny žluté, modré a zelené se tak stává otiskem umělcovy nemocné duše sužované depresemi,“ napsal Fajt o posledním zmiňovaném obraze, který van Gogh vytvořil rok před smrtí.

Obálka knihy Kurátor: Průvodce uměním po Praze

Obálka knihy Kurátor: Průvodce uměním po Praze

Dále na řadu ve výčtu přichází velké soukromé galerie. „Jedná se sice o soukromé instituce, svým významem a kvalitou programu však mnohdy suplují ty státní, zejména co se týče prezentace současného umění,“ stojí kriticky v úvodu ke kapitole věnované galeriím Futura, MeetFactory, Centru současného umění DOX nebo Museu Kampa.

Za jednoho z pionýrů českého novodobého galerijnictví označují autoři Jiřího Švestku. „Byl skutečně prvním, kdo už v roce 1995 založil soukromou komerční galerii v západním duchu a významně tím přispěl k rozvoji českého a slovenského trhu s uměním. Ostatně také vychoval generaci dnešních galeristů: Filip Polanský, Lucie Drdová i Mikuláš Nevan,“ píší a naráží na pozdější zakladatele Polansky Gallery, Drdova Gallery a Nevan Contempo.

Ačkoliv Kurátor rozhodně není knihou kritickou, přece jen plní úlohu průvodce, alespoň okrajově zmiňuje, co pražskou scénu trápí nejvíce - často přehlížené užité umění, roztříštěnost Národní galerie a hlavně problémy s financováním.

Podle známé pražské galeristky Camille Huntové je v dnešní době zásadní, aby se jednotlivé galerie dokázaly prosadit v zahraničí. „Přece jenom trh v České republice není tak silný, aby uživil tolik lokálních galerií. Je proto potřeba být aktivní i v zahraničí a mít mezinárodní program,“ tvrdí.

Právě mezinárodní rozměr by do budoucna slušel i Kurátorovi. Překlad do angličtiny by se mohl stát pro cizince cenným pomocníkem při poznávání Prahy jinak než na trase Staroměstské náměstí - Pražský hrad.

Druhá část knihy totiž představuje opomíjené pražské stavby a místa - například Kovařovicovu vilu, Slavíčkovu ulici nebo vilovou čtvrť Baba od Josefa Gočára. Místa, která Prahu činí takovou, jaká je. Publikaci vydal Knižní klub.

Mohlo by vás zajímat

23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřela zpěvačka Věra Bílá, romská hvězda plánovala velký comeback

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Ve věku čtyřiašedesáti let zemřela světoznámá zpěvačka Věra Bílá. Tento týden přitom měla zahájit plánované comebackové...

Zemřel herec a zpěvák Robert Hlavatý, hrál v Tajemství i v Ulici

Hudebník Robert Hlavatý

Ve věku 50 let zemřel na rakovinu muzikant a herec Robert Hlavatý. Objevil se v muzikálech Kvaska, Děti ráje či jako...

Zemřel Stanislav Zindulka, vtipný a dvorný kavalír ze starých časů

Herec Stanislav Zindulka na snímku z června 2017

Ve věku 86 let zemřel člen hereckého souboru Činoherního klubu, držitel Thálie i Českého lva Stanislav Zindulka. Zprávu...

RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

Jaromír Nosek a Miroslav Etzler v muzikálu Kvítek mandragory

Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům...

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

Další z rubriky

GLOSA: Magnesia Litera letos patří ženám. Ať už vyhraje kdokoliv

Radka Denemarková se svou nominovanou knihou Hodiny z olova (5. března 2019)

Se vší úctou k mužům nominovaným na knižní ceny Magnesia Litera za rok 2018, jsou to ženy spisovatelky, které z...

Vzdávají hold Petru Mukovi, bojují s démony. Představují se hudební Muka

David Randuška alias Muka

Písní Nezázemí se představuje nový hudební projekt Muka. Mladého tvůrce Davida Randušku k jeho založení inspirovalo...

RECENZE: Život k sežrání? Jediná dieta, která opravdu zabírá, je láska

Animovaný hrdina snímku Život k sežrání má rád jídlo a je to na něm znát.

Metráček po francouzsku, tak by se mohla jmenovat kniha Mikaëla Olliviera (1968) z produkce nakladatelství Baobab....

PŘÍBĚH: Výsledky v pořádku, přesto nemohu otěhotnět
PŘÍBĚH: Výsledky v pořádku, přesto nemohu otěhotnět

Vždy to vypadá nadějně, ale stále nic. Měřím bazální teplotu, tento měsíc to vypadalo velmi nadějně. Teplota 37,5 a Ms meškala 7 dní. A stejně ta mrška červená přišla. :( Už nevím proč to nejde. Vždy se snažíme v době ovulace i pravidelně celý měsíc a stále nic. Už je mi z toho až smutno.

Najdete na iDNES.cz