Praha jako jedna velká výstava. Kurátor ukazuje nový pohled na umění

  17:54aktualizováno  17:54
„Tak dlouho jsme čekali na pořádný přehled pražských galerií, až jsme ho napsali sami,“ říkají autoři nové publikace Kurátor. Ta čtenáře provází po pražských galeriích a samotnou metropoli představuje jako jednu velkou expozici složenou z architektury i street artu.

Výčet v Kurátorovi začíná Národní galerií | foto: Jiří Podrazil

Trojice autorů Valérie Dvořáková, Ján Gajdušek a Štěpánka Veselská rozdělila jednotlivé výstavní prostory přehledně do několika kategorií - od veřejných institucí, velkých soukromých galerií až po fotografické galerie či malé progresivní.

Výčet začíná u Národní galerie, která podle autorů dodnes čerpá z doby prvorepublikové. V čele tehdejší předchůdkyně Národní galerie - Obrazárně Společnosti vlasteneckých přátel umění totiž stál Vincenc Kramář. Talentovaný znalec a sběratel umění, který měl lidově řečeno čuch na rychle se proměňující trendy doby.

Fajt vydzvihuje van Gogha i Kupku

Svou měrou do publikace přispěl i současný šéf Národní galerie Jiří Fajt, který vybral svá nejoblíbenější díla z domácích sbírek. Jmenuje například Herečku z kabaretu od Františka Kupky, Svatou Kateřinu od Mistra Theodorika nebo Zelené obilí od Vincenta van Gogha.

„Na první pohled idylický pohled na letní provensálskou krajinu, přesto je v obraze zakódován niterný neklid, tlumočený nervózními doteky štětce a nepřirozenou, nicméně zcela geniální barevností. Obraz naplněný odstíny žluté, modré a zelené se tak stává otiskem umělcovy nemocné duše sužované depresemi,“ napsal Fajt o posledním zmiňovaném obraze, který van Gogh vytvořil rok před smrtí.

Obálka knihy Kurátor: Průvodce uměním po Praze

Obálka knihy Kurátor: Průvodce uměním po Praze

Dále na řadu ve výčtu přichází velké soukromé galerie. „Jedná se sice o soukromé instituce, svým významem a kvalitou programu však mnohdy suplují ty státní, zejména co se týče prezentace současného umění,“ stojí kriticky v úvodu ke kapitole věnované galeriím Futura, MeetFactory, Centru současného umění DOX nebo Museu Kampa.

Za jednoho z pionýrů českého novodobého galerijnictví označují autoři Jiřího Švestku. „Byl skutečně prvním, kdo už v roce 1995 založil soukromou komerční galerii v západním duchu a významně tím přispěl k rozvoji českého a slovenského trhu s uměním. Ostatně také vychoval generaci dnešních galeristů: Filip Polanský, Lucie Drdová i Mikuláš Nevan,“ píší a naráží na pozdější zakladatele Polansky Gallery, Drdova Gallery a Nevan Contempo.

Ačkoliv Kurátor rozhodně není knihou kritickou, přece jen plní úlohu průvodce, alespoň okrajově zmiňuje, co pražskou scénu trápí nejvíce - často přehlížené užité umění, roztříštěnost Národní galerie a hlavně problémy s financováním.

Podle známé pražské galeristky Camille Huntové je v dnešní době zásadní, aby se jednotlivé galerie dokázaly prosadit v zahraničí. „Přece jenom trh v České republice není tak silný, aby uživil tolik lokálních galerií. Je proto potřeba být aktivní i v zahraničí a mít mezinárodní program,“ tvrdí.

Právě mezinárodní rozměr by do budoucna slušel i Kurátorovi. Překlad do angličtiny by se mohl stát pro cizince cenným pomocníkem při poznávání Prahy jinak než na trase Staroměstské náměstí - Pražský hrad.

Druhá část knihy totiž představuje opomíjené pražské stavby a místa - například Kovařovicovu vilu, Slavíčkovu ulici nebo vilovou čtvrť Baba od Josefa Gočára. Místa, která Prahu činí takovou, jaká je. Publikaci vydal Knižní klub.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

RECENZE: Cena za štěstí sešla na scestí. Ještěže se k Samotářům nehlásí

Vanda Hybnerová a Ivana Chýlková ve snímku Cena za štěstí

Ještěže první letošní domácí novinka kin Cena za štěstí upustila od původního názvu Děti samotářů, odkazujícího ke...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

Další z rubriky

Osud Romanovců mu nestačil, tak do knihy přidal ještě epidemii chřipky

Carská rodina Romanovců v Livadijském paláci na Krymu (1913)

Před devíti lety američtí vědci znovu oživili virus španělské chřipky. Naštěstí jen v laboratoři a pro vědecké účely....

RECENZE: Sex, špína, sebevraždy. V komiksovém nepřístupném balení

Obal českého komiksu Puberta a Emoce

Autorská dvojice Petr Měrka a Matej Bednár, tedy český spisovatel a slovenský výtvarník, poslala do světa pořádně divný...

Atwoodová se k MeToo vyjádřila dříve, skrze choromyslnou vražedkyni

Spisovatelka Margaret Atwoodová

Do dob, kdy si ženy nemohly po muži ani sednout na pohovku, zasadila Margaret Atwoodová, kanadská držitelka literární...

Najdete na iDNES.cz