Pavel Kosatík píše nejdražší ságu. Bude vycházet do roku 2038

  6:56aktualizováno  6:56
V mincích se zrcadlí historie a v historii zase mince, odhaluje nová sběratelská sága Kronika první republiky od Pavla Kosatíka. Celkem 21 dílů bude vycházet až do roku 1938.

Kniha Kronika první republika, rok 1918 | foto: Albatros Media

Sága Kronika první republiky bude rok po roku mapovat historický vývoj od roku 1918 do roku 1938. Každý díl doplní čtyři cenné medaile velikosti dukátů ražených v minulosti. Mezi autory návrhů je malíř Vladimír Pavlica, akademičtí sochaři Zbyněk Fojtů, Vladimír Oppl nebo Jiří Harcuba.

Text bude připravovat historik Pavel Kosatík, který se proslavil jako scenárista seriálu České století. Informace o vývoji numismatiky v Československu pak doplní odborník České národní banky Jaroslav Moravec, mimo jiné autor díla Vznik peněz a jejich vývoj na našem území.

Na rok 1919 se zapomíná

Kronika je pro nakladatelský dům Albatros Media nejdražším projektem v historii, jak avizovali už loni v říjnu, kdy vyšla první část věnovaná roku 1918. Kosatík nyní odevzdává text o roce 1919. „Rok 1919 je nesmírně zajímavý a plný dramatických událostí. Málokdo si uvědomuje, že první republika musela ve svých začátcích tvrdě bojovat o existenci. V roce 1919 se udržela při životě a definitivně bylo o její podobě tak, jak ji dnes známe, rozhodnuto až ve dvacátém roce během takzvaného boje o Lidový dům,“ prozradil v rámci lednové diskuze věnované knize.

„Je to velká zodpovědnost. Tyto texty nelze psát do zásoby, protože v průběhu let budeme nalézat nové zdroje a informace. Pohled na historické události se v mnohém může změnit,“ řekl Kosatík pro MF DNES. „Téma první republiky již bylo zpracováno mnohokrát. To však neznamená, že se k němu nemá smysl vracet,“ dodává.

Každou publikaci čeká vydání ve dvou verzích. Zlatá edice, za kterou majitel zaplatí čtvrt milionu korun, se tiskne ve 21 očíslovaných kusech. Levnější stříbrná verze za 25 tisíc korun bude k dispozici v nákladu sto výtisků. 

„Jsme přesvědčeni, že kniha je úžasnou komoditou, která je sama o sobě artefaktem s velkou kulturní hodnotou. Proto jsme uvažovali, jak ukázat knihu jako ještě významnější kulturní, sběratelský, ale také investiční produkt,“ vysvětluje Václav Kadlec, generální ředitel společnosti Albatros Media.

Poslední části Kroniky první republiky se sběratelé dočkají v roce 2038.


Nejčtenější

Dvě promarněné epizody, tvrdí fanoušci Hry o trůny čekající na krev

Hra o trůny - plakát k 8. řadě

Konec je zase o něco blíž, HBO odvysílala druhou z šesti epizod závěrečné řady seriálu Hra o trůny. A soudě podle...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Nejdelší komiks. Tři hodiny trvá, než svou hru dovedou Avengers do konce

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Minule zbyly ze světa jen trosky, takže superhrdinové musí ve finále série nazvaném Avengers: Endgame zavést opět řád....

Zemřel herec Jaroslav Kepka, hrdina pohádky Rumplcimprcampr

Jaroslav Kepka v pohádce Rumplcimprcampr (1997)

Ve věku 83 let zemřel herec Jaroslav Kepka, známý mimo jiné z pohádek Rumplcimprcampr či Nesmrtelná teta. Zprávu...

Další z rubriky

GLOSA: Promění Litery prodej knih? Čtenáři chtějí spíše thrillery a Hartla

Udílení cen Magnesia Litera (7. 4. 2019)

Radka Denemarková rozšířila svou sbírku ocenění Magnesia Litera. Po trofejích za prózu, publicistiku a překlad získala...

Magnesii Literu si odnesla Denemarková i Zápisník alkoholičky

Udílení cen Magnesia Litera (7. 4. 2019)

Knihou roku Magnesia Litera jsou pro letošek Hodiny z olova spisovatelky Radky Denemarkové. Rozhodl o tom sbor...

Byli slavnými spisovateli, dnes jsou neznámí. Mají šanci jako Josef Váchal?

Josef Váchal (na snímku vlevo, s přítelem Josefem Portmanem na zámku v...

Božena Benešová, Rudolf Medek nebo Josef Kopta. Nic vám tato jména neříkají? Není se čemu divit. Navzdory tomu, že za...

Najdete na iDNES.cz