Kontroverzní spisovatel Solženicyn by se dožil devadesáti let

  11:10aktualizováno  11:10
Slavný ruský spisovatel Alexandr Solženicyn by se právě dnes dožil devadesáti let. Nositel Nobelovy ceny z roku 1970 zemřel letos na počátku srpna.

Alexandr Solženicyn - Vermont (29. května 1989) | foto: Profimedia.cz

Autor slavného Souostroví gulag a povídky Jeden den Ivana Děnisoviče si Nobelovu cenu převzít tenkrát před osmatřiceti lety nepřijel - bál se totiž, že mu sovětská moc nepovolí návrat do vlasti.

Sovětský svaz stejně musel o čtyři roky později opustit, poté, co ve Francii vyšel první díl románu Souostroví Gulag, který popisuje hrůzy stalinských lágrů. Odjel nejprve do západního Německa a Švýcarska, později se usadil v americkém Vermontu. Do Ruska se vrátil v roce 1994.

Původně dvakrát vyznamenaný důstojník dělostřelectva z druhé světové války Alexandr Solženicyn strávil v gulagu osm let, další tři ve vyhnanství v Kazachstánu. Odsouzen byl za kritiku Stalina v jednom z dopisů svému příteli.

Alexandr SolženicynJe autorem desítky knih, z nichž první vyšly v ruském samizdatu, všechny byly přeloženy do mnoha světových jazyků.

"V gulagu jsem někdy psal na kamenné stěny. Psával jsem také na útržky papíru, napsané jsem se naučil nazpaměť a papírky jsem zničil," řekl v jednom z rozhovorů Solženicyn.

I po návratu do Ruska kritizoval nejdřív Gorbačova, poté Jelcina, k Putinovi naopak zaujal poměrně kladný postoj a akceptoval ho jako "dobrého diktátora", sám sklidil pohoršení za svůj příklon k ruskému nacionalismu. Ostatně Putin přišel k Solženicynově rakvi položit květiny i letos v srpnu, když velký pamětník ruského gulagu zemřel.

Solženicyn kritizoval nejenom komunistickou totalitu, ale i západní demokracie, jako nejslavnějšího ruského emigranta v USA ho nepřijal žádný z amerických prezidentů. Když v srpnu 1968 obsadila bratrská armáda Československo, řekl Alexandr Solženicyn: "Je ostudné být Sovětem."

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

RECENZE: Sex a lži. Z provokatérky Leily Slimani je bojovnice

Spisovatelka Leila Slimani

Po vraždící chůvě a patologické nymfomance přichází francouzská spisovatelka marockého původu Leila Slimani s příběhy...

RECENZE: Salvy smrti v Brně. Američan vystihl okupaci věrohodně

Brno

Představa, že Američan napíše o tom, co se dělo za nacistické okupace v Brně, vypadá absurdně. Nicméně Thomas...

Za normalizace u vás nebylo šedo, míní Rakušan. V knize má českého všeuměla

Rakouský spisovatel Robert Menasse

Přední rakouský intelektuál, spisovatel a zastánce evropské integrace Robert Menasse vydal knihu Hlavní město. Vychází...

Najdete na iDNES.cz