Kolej Yesterday a další Šrutovy slavné texty se sešly v jednom svazku

  10:06aktualizováno  10:06
K dubnovým sedmdesátinám Pavla Šruta vydalo nakladatelství Galén souborné vydání jeho písňových textů. Mnohé z nich bez nadsázky zlidovělo: Kolej Yesterday, Krásku v nesnázích či V baru jménem Krásný ztráty zná velká část Čechů.

Básník a textař Pavel Šrut | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Luboš PospíšilŠrutovy písňové texty patří již od začátku osmdesátých let k tomu nejlepšímu, co v české zpívané poezii vzniká. Jako první začal jeho překlady básní Roberta Gravese zpívat Luboš Pospíšil, poté nahrál dodnes nevydané demosnímky s písněmi se Šrutovými texty Petr Skoumal.

Michal Prokop a Framus Five - BeatFestV druhé polovině osmdesátých let přešly do nejširšího posluchačského povědomí jeho texty v interpretaci Michala Prokopa, Vladimíra mišíka, Heleny Arnetové a C&K Vocalu. V průběhu let přibyli k zpěvákům Šrutových textů také Lenka Filipová, Marta Kubišová, Petr Novák, Olympic či Radůza.

Magnesia Litera 2008 - Pavel ŠrutSám autor na osmdesátá léta vzpomíná, že "bigbít nebyl jen zábava, byl to ne snad protest, ale určitě pokus o nějaké pravdivé, neplytké a nekýčovité pojmenování nenormální normalizační skutečnosti, v níž jsme žili. Vzpomeňte si, jak byli lidi vnímaví při koncertech nebo i v divadlech k narážkám a jinotajům. A čtení jinotajů je zároveň bystření vnímavosti pro poezii. To říkám jen mimochodem. Vůbec se mi po těch jinotajných časech nestýská. Zaplaťpámbu, že už je to dávno ´Kolej Yesterday´."

Šrutovy písňové texty dosud vycházely jen ve formě výběrů. Nová kniha Už ráno začal večírek vychází v rámci galénovského projektu Olivovníky a vznikla v ediční spolupráci nakladatele Luboše Houdka s redaktorem Janem Šulcem. Svazek obsahuje kromě klasických textů i zhudebněné básně, ediční poznámku, rozhovor s autorem, podrobně zpracovaná diskografie alb, na kterých jsou písně se Šrutovými texty atd.

Hudebník Vladimír Mišík.Hudební publicista Jiří Černý o pavlu Šrutovi napsal: "Na rozdíl od Kainara, Suchého nebo Štaidla nezačal textovat snadno. Brzy naštěstí pochopil, že text je jen tak účinný, jak se pojí s hudbou, hlasem a doprovodem. Našel si zpěváky podle svého gusta. Včetně bluesového Vladimíra Mišíka a dětí. ,Vtělit se do dítěte, to mi jde – ale vtělit se do Karla Gotta nebo Ilony Csákové, to nesvedu za žádné peníze.‘"

Pavel Šrut

Básník Pavel ŠrutČeský básník, prozaik, textař a překladatel. Narodil se 3. dubna 1940 v Praze. Vydal básnické sbírky Noc plná křídel (1964), Přehlásky (1967) a Červotočivé světlo (1969). Básně ze 70. a 80. let představil nejdříve ve strojopisných výborech, až poté ve výborech tištěných (Malá domů, Přestupný duben, Cesta do Ďáblic) a nakonec souborně v knize Brožované básně (2000). V 70. letech též překládal novolatinskou poezii Eugena Brikciuse a od 80. let píše písňové texty. V 90. letech napsal "román ve verších" Zlá milá. Scénář básně (1997) a vydal knihu fejetonů Konzul v afrikánech (1998). V roce 2001 mu vyšla básnická sbírka Papírové polobotky, v roce 2005 útlý výbor z písňových textů Dvě tváře a v roce 2009 výbor z jeho "milostné i nemilostné poezie" Nejkrásnější bývají na útěku. Napsal či převyprávěl též více než čtyřicet dětských knih a je autorem množství písňových textů pro děti a pro divadlo. Z jeho četných básnických překladů jsou nejvýznamnější Robert Graves: Příznaky lásky, John Updike: Domácí biograf, Dylan Thomas: Svlékání tmy, David Herbert Lawrence: Sopečná růže a Leonard Cohen – Výbor z poezie.

Autor:

Nejčtenější

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

Zemřela Marie Kyselková, představitelka Princezny se zlatou hvězdou

Marie Kyselková a Josef Zíma v pohádce Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Ve věku 83 let zemřela Marie Kyselková, kterou proslavila role princezny Lady v pohádce Princezna se zlatou hvězdou....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

TELEVIZNÍ CENY: Máte poslední možnost volit nejlepší seriál či film

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz máte v pondělí poslední možnost hlasovat ve čtvrtém ročníku televizních cen. Čtenáři mohou vybrat...

VIDEO: Hra o trůny naposledy. Osmá řada bude mít premiéru v dubnu

John, Aria a Sansa se v teaseru na GoT sešli v hrobce Starků

Dlouhé čekání je u konce. Televize HBO odhalila datum premiéry poslední řady seriálu Hra o trůny. Arya Starková, Jon...

Další z rubriky

RECENZE: Z toho videohra nebude, ač autor Metra střílí na všechny strany

Ruský autor Dmitry Glukhovsky

Ruský spisovatel a novinář Dmitrij Gluchovskij se proslavil příběhy z dystopických, budoucích světů. Slávu mu přinesla...

Osud Romanovců mu nestačil, tak do knihy přidal ještě epidemii chřipky

Carská rodina Romanovců v Livadijském paláci na Krymu (1913)

Před devíti lety američtí vědci znovu oživili virus španělské chřipky. Naštěstí jen v laboratoři a pro vědecké účely....

Nacisté její život odložili na neurčito. V devadesáti si jej bere zpět

Dita Krausová na fotce z roku 1942, ve kterém byla deportována do Terezína

Příběh Židovky a učitelky Dity Krausové rezonoval veřejným prostorem v posledních letech několikrát. Sama se jej...

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz