Čtvrtek 23. ledna 2020, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. ledna 2020 Zdeněk

Knižní tipy: Špionážní thriller o literatuře. Se šťastným koncem

  14:17aktualizováno  14:17
K poslednímu románu Iana McEwana a dalšími tipům týdne tentokrát přihazujeme v každém literárním žánru pár "předvánočních bonusů" coby dalších tipů na vánoční dárky.

Ian McEwan | foto: Profimedia.cz

Mlsoun

Mlsoun

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
IAN McEWAN: Mlsoun
(Odeon)
Serena ze zatím posledního románu jednoho z nejvýznamnějších anglických prozaiků, je mladá pohledná žena a v posledním ročníku v Cambridge prožije krátký románek se starším mužem. Na milencovu přímluvu nastoupí do britské tajné služby MI5. Píše se rok 1972 a Británie čelí hospodářskému propadu, nepokojům a hrozbám teroristických útoků. Bojuje se na všech frontách – i na té kulturní. Tajná služba distribuuje pod zástěrkou různých nadací peníze umělcům, kteří budou propagovat "správné názory". Tak je koncipována i operace Mlsoun. Hrdinka ovšem brzy poruší nejen základní pravidlo špionáže – nevěřit nikomu -, ale brzy i ta další: a do mladého spisovatele se zamiluje.

Předvánoční bonus
ZDENĚK ZAPLETAL: Popík
(Novela bohemica)
Tichý škleb nad popovou kulturou. Zkrachovalý spisovatel Normal Majer by bral jakoukoli práci, ale všude chtějí jen obchodníky s cennými papíry a tesaře. Náhodou a možná omylem se stane manažerem vycházející popové hvězdy Maxima Flexy.

GRÉGOIRE DELACOURT: Seznam mých přání (Host)
Ženy tyto věci vždy vycítí dopředu. Když majitelka galanterie v Arrasu Jocelyne Guerbettová zjistí, že si najednou může díky výhře 18,5 milionu eur dopřát všechno, po čem touží začne se ptát sama sebe, jestli tím mnohem vic neztrati.

EVA MIŠÍKOVÁ: Vešel... (Epocha)
Básnická sbírka zralé autorky a překladatelky je souborem lyrických reflexí pocitů z krajiny a lidských setkání. Zrcadlí radost z nahodilých okamžiků a z prostoty obyčejného dění, jež vnímá zjitřenými smysly ženské duše.

Neviditelný strážce

Neviditelný strážce

TIP TÝDNE – Napětí
DOLORES REDONDO: Neviditelný strážce
(Panteon)
Na břehu řeky Baztán, v jednom z nejmagičtějších míst Baskicka, je nalezena záhadně zavražděná mladá žena. Téměř čtyřiadvacet hodin poté je zjištěna souvislost s měsíc starou vraždou jiné dívky. Amaia Salazarová, inspektorka z oddělení vražd, jíž byl případ přidělen, se tak vrací zpět na místo, kde se narodila a odkud vždycky toužila odejít. Bojuje na dvou frontách: na té profesionální vyšetřuje sérii vražd, která velmi zneklidňuje místní obyvatele; a na osobní, spletité a emocionální, pronásleduje rituálního vraha, inspirovaného silnou psychosexuální symbolikou tradiční baskické mytologie.

Předvánoční bonus
STUART MacBRIDE: Slepé oko
(BB/art)
"Nemůžeš být očitý svědek, když ti vydloubnu oči," zní motto tohoto románu. Rozrůstající se polskou komunitu v Aberdeenu postupně kdosi likviduje. Zločin je pokaždé stejný: takřka mrtví muži zanechaní na opuštěných místech s vydloubnutýma očima a vypálenými očními důlky.

CILLA & ROLF BÖRJLINDOVI: Skočný příliv (Knižní klub)
Ostrovní pláž v zátokách Hasslevikarna se stane němým svědkem nelidské vraždy. Obětí je neznámá těhotná žena. Píše se rok 1987, případ je po čase odložen jako nevyřešený. Po více než dvaceti letech ho znovu otevírá studentka Policejní akademie Olivia Rönningová.

CHRISTOFFER CARLSSON: Případ Vincent Franke (Panteon)
Román ve stylu noir od finalisty ceny Nejlepší švédský krimiromán roku 2013. Příběh dvou podivných vyděděnců společnosti na útěku před vším, co ohrožuje jejich životy.

pohádkový lunapark

pohádkový lunapark

TIP TÝDNE – Pro děti
ALOIS MIKULKA: Pohádkový lunapark
(Albatros)
Alois Mikulka, malíř a autor desítek dětských knih, tvůrce nezapomenutelných postaviček létajících čarodějnic, dobráka Emily Pacičky a jeho kamarádů zajíců, vytvořil pro děti novou obrázkovou knížku. Shrnuje to nejlepší z autorovy tvorby, např. panoramatické obrazy Svět v obrazech, doplněné veršovaným komentářem, za něž obdržel Alois Mikulka Zlatou stuhu, ale také mnoho nových pohádek.

Předvánoční bonus
JIŘÍ SUCHÝ: Veselá zahrádka
(Albatros)
Leporelo, ilustrované Rudolfem Lukešem, čekalo na své otištění více než čtyřicet let. Je nečekaným návratem k poetice šedesátých let minulého století, a přitom působí moderně svým minimalistickým pojetím i originalitou.

LIDSKÉ TĚLO (Universum)
Další z řady výpravných dětských obrazových encyklopedií pro čtenáře od deseti let. Z kratších, přehledně uspořádaných odstavců, názorných fotografií, anatomických ilustrací a schémat se malí i větší čtenáři dozví o lidském těle vše důležité.

CLOTILDE BRUNEAU, AUDREY BUSSI: Malý princ a Planeta knihomolů (Mladá fronta)
Obyvatelé Planety knihomolů jsou, jak název napovídá, vášnivými čtenáři. Ba co víc, knihy jsou pro ně životně důležité. Jenomže od jisté doby řádí na planetě zloděj knih, záhadný harmonikář, který svou melodií doslova vytrhává knihy lidem z ruky...

Dekameron

Dekameron

TIP TÝDNE – Klasika
GIOVANNI BOCCACIO: Dekameron
(Odeon)
Dekameron patří k nejvýznamnějším dílům nejen italské renesance, ale je součástí nejužšího kánonu světové literatury. Jde o cyklus, který tvoří 100 povídek zasazených do rámcového příběhu, v němž si na venkovském sídle v době, kdy ve Florencii řádil mor (1348) deset mladých šlechticů po deset dnů krátí čas vyprávěním – a to rozpustilých, žertovných, naučných i úsměvných příběhů, které o mnoho přežily dobu svého vzniku. Povídky inspirovaly mnoho filmařů k převedení příběhů na stříbrné plátno i televizní obrazovku.

Předvánoční bonus
GEORGES SIMENON: Maigret u koronera, Maigretovy paměti
(Knižní klub)
V první, poněkud netypické "maigretovce" francouzský detektiv pobývá na studijní misi u kolegů z FBI a pomáhá s všetřováním vraždy. maigretovy paměti jsou skutečně tím, co je vepsáno do titulu, a zařazují jeho osobnost do dosud neznámého kontextu.

AGATHA CHRISTIE: Lord Edgware umírá (Knižní klub)
Baron Edgware měl svérázný vkus a prapodivné choutky. Sbíral morbidní umělecké kousky, a když jednoho rána objevila služebná jeho zavražděné tělo v pracovně, na mrtvého shlížely z polic spisy markýze de Sade. Co na to Hercule Poirot?

DICK FRANCIS: Do černého (Knižní klub)
John Kendall čeká na vydání svého prvního románu. Protože je úplně bez peněz, přijme nabídku proslulého trenéra dostihových koní, aby napsal jeho životopis. John se tak dostává do víru událostí kolem podivné trenérovy osoby.

karl marx

karl marx

TIP TÝDNE – Pro poučení
ROLF HOSFELD: Karl Marx – Životopis intelektuála
(Paseka)
Hosfeldova biografie vyplňuje citelnou mezeru, která dosud na českém knižním trhu kupodivu v oblasti Marxových biografií panovala. Neklidný život trierského rodáka, který významě ovlivnil světové dějiny, je sledován novým kritickým pohledem. Současně jde o jakousi "biografii myšlení a díla", o začlenění průkopnických myšlenek ale také omylů a mylných soudů rozporuplného filozofa, politika a revolucionáře do prostředí mezinárodní inteligence 19. století.

Předvánoční bonus
LAURENCE REES: Temné charisma Adolfa Hitlera
(Universum)
Adolf Hitler vůbec nevypadal jako velký vůdce – poháněla ho nenávist, nedokázal si vytvořit normální lidské vztahy, nebyl ochotný diskutovat o politice. Přesto si získal v době svého nástupu nesmírnou podporu.

HELEN MORGANOVÁ: Modrý Mauricius (BB/art)
Dramatický i vášnivý příběh prvních lovců poštovních známek. V září 1847 byly na dopisní obálky nalepeny barevné čtverečky papíru; posloužily k odeslání vstupenek na maškarní ples, pořádaný na tropickém ostrově Mauriciu...

MICHEL PASTOUREAU: Modrá. Dějiny jedné barvy (Argo)
Francouzský historik kulturních dějin Michel Pastoureau, který se dlouhodobě věnuje zkoumání symbolů, anylyzuje v této knize vývoj a proměny symboliky modré barvy v dějinách evropského Západu. Více o knize zde.

komiks

komiks

TIP TÝDNE – Komiks
GEOFF JOHNS, JIM LEE, SCOTT WILLIAMS: Liga spravedlnosti – Počátek
(BB/art)
Největší hrdinové světa Superhrdinové – jako například Superman v Metropolisu nebo záhadný Batman v Gothamu – jsou pro svět něčím novým a děsivým. Když však série podivných útoků rozpoutá hrozbu, která na Zem přichází z jiného světa, musí tito hrdinové spojit své síly, pokud se budou schopni vzájemně snést. Superman. Batman. Wonder Woman. Green Lantern. Flash. Aquaman. Cyborg. I když jsou mladí a nezkušení, neomalení a namyšlení, každý z nich je v boji dobra se zlem mocnou silou.

Předvánoční bonus
BRIAN AZZARELLO, EDUARDO RISSO: 100 nábojů – Smrt je mým řemeslem
(BB/art)
Válka mezi Trustem a agentem Gravesem je v plném proudu. První řady pěšců již byly obětovány a bitevní pole nyní ovládají střelci. Jednotlivé rody teď dojednávají spojenecké svazky a upevňují si pozice.

HIROJA OKU: Gantz 1 (Crew)
Poslední, co si Kei Kurono pamatuje, je, že ho přejelo metro, když se snažil zachránit opilého bezdomovce. Jak hloupá smrt. Ale přesto je stále naživu... Vstupuje do hry na život a na smrt.

GARTH ENNIS, LAN MEDINA: Punisher MAX – Vdovy (BB/art)
Z pěti mafiánských žen Punisher nadělal vdovy. A dluh, který se dá splatit jedině krví. Proto se rozhodnou provést co, na čem jejich muži tak krvavě ztroskotali: Punishera zlikvidovat.

Dahl

Dahl

TIP TÝDNE – Audiokniha
ROALD DAHL: Danny, mistr světa
(Radioservis)
Roald Dahl proslul nejen jako autor skvělých, často lechtivých povídek pro dospělé, ale neméně jako spisovatel, jehož knížýky milují děti. Toto je jedna z nejznámějších. Dannyho tatínek se dostane do potíží - zdá se, že porušil zákon. Ale protože je to hodný a laskavý člověk, Danny to tak nemůže nechat, a proto vymyslí neuvěřitelně odvážný a nebezpečný plán, jak tatínkovi pomoci. V dramatizované úpravě, režírované rozhlasovým klasikem Karlem Weinlichem, účinkují mj. František Němec, Ilja Racek, Josef Somr ad.

Předvánoční bonus
JAROSLAV RUDIŠ: Národní třída
(One Hot Book)
Hlavní hrdina, přezdívaný Vandam, vypráví příběh svých životních soubojů s městem, nedávnou minulostí a rodinnými démony. Drsná a zároveň melancholická novela ze sídliště. Čte Hynek Čermák a Kristýna Frejová.

JIŘÍ DĚDEČEK: Pohádky o Malé tlusté víle (Supraphon)
Písničkář, básník, spisovatel a překladatel Jiří Dědeček napsal pohádkovou knihu, ke které ho inspirovaly jeho dvě malé dcery a zvláště pak jejich hračky. Autor sám pohádky interpretuje a doprovází písničkami.

CHARLES DICKENS: Oliver Twist (Radioservis)
Slavný příběh sirotka, který se přidá ke skupině kapesních zlodějů, je postřelen, nakonec z něj navzdory těžkému osudu vyroste slušný člověk. V dramatizaci hrají mj. Otakar Brousek ml. či Matěj Nechvátal.

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Je z ní druhá Greta. Z Emmy Watsonové se stala ekologická aktivistka

Filmová čarodějka to dopracovala k důležitým proslovům a boji za ženská práva. Co všechno už má Emma Watsonová vlastně...

Hudební kalendář 2020: jaké největší zahraniční hvězdy letos přijedou?

Česká republika už se stala důležitou zastávkou zahraničních hudebních hvězd. V roce 2020 přijedou i ty, které ji dosud...

RECENZE: Tupí a tupější se snaží přesvědčit, že komedie nemusí mít humor

Režisér a producent Miloslav Šmídmajer uvedl premiéru svého Případu mrtvého nebožtíka tradiční populistickou frází, že...

TELEVIZNÍ CENY: Koptashow, nebo Odvolací soud? Vyberte zábavný pořad roku

Na portálu iDNES.cz pokračuje pátý ročník televizních cen. Čtenáři vyberou postupně nejlepší český i zahraniční seriál,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Překvapený Hus, chuligán Žižka, mohykán Roháč. Husitská trilogie v jednom

Tvář celá zbrocená krví má jen jedno čisté místo tam, kde jsou jasně znatelné kontury sejmuté pásky přes oko. Výmluvným...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

  • Další z rubriky

RECENZE: Malé pikantní vraždy ze salonu krásy si Adler-Olsen vychutnal

Spisovatel a novinář Jussi Adler-Olsen se za pouhou dekádu s trochou nadsázky stal klasikem dánské detektivky. V sérii...

RECENZE: V srpnu 1968 zmizel. První terapie řeší trauma české emigrantky

Knihovnice Gail Mayová, která si už v útlém mládí čítala Freudovy spisy, chce být psychoterapeutkou. V rámci...

Premium

Dvě manželky a podivná smrt. Haškův vnuk poodhaluje život autora Švejka

Jaroslav Hašek patří k nejslavnějším českým spisovatelům. Přesto se o jeho poměrně krátkém životě a přebohatém díle...

RECENZE: Depresivní čtení. Jak se Putin snaží léčit nové Rusko z kocoviny

„Během svých cest po postsovětském světě jsem nepřetržitě cítil, že náklonnost k sovětskému dědictví představuje...

Najdete na iDNES.cz