Knižní tipy: Amos Oz rozdírá traumata izraelské společnosti

  17:06aktualizováno  17:06
Patrně nejuznávanější současný izraelský spisovatel Amos Oz je momentálně v Praze. mimo jiné tu představuje český překlad své poslední knihy.

Amos Oz při návštěvě Prahy v roce 2009 | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Amos Oz

Amos Oz

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
AMOS OZ: Scény z venkovského života
(Paseka)
Znepokojivý portrét izraelské venkovské komunity, který předkládá ve své poslední knize světoznámý izraelský prozaik, se vetře čtenáři pod kůži hned v prvním příběhu podivné návštěvy u místního rodáka Arjeho Celnika. Kdo je muž, který Arjeho přesvědčuje, že se má zbavit své staré matky a dům výhodně prodat? Jaký původ mají záhadné zvuky ozývající se zpod domu bývalého politika Kedema? A kam zmizela starostova manželka poté, co manželovi zanechala vzkaz, aby se o ni nebál? Cyklus místem i postavami propojených povídek upoutá výstižným obrazem lidské samoty a nejistoty, traumat dnešní izraelské společnosti i mistrně navozenou atmosférou. Autor ve čtvrtek 24. října převezme v Praze Cenu Franze Kafky. Ve středu od 18 hodin bude mj. ze Scén z venkovského života osobně číst v pražském Centru Franze Kafky.

Amos Oz

Amos Oz

TIP TÝDNE – Napětí
KEN BRUEN: Ďábel
(BB/art)
Amerika jako země příležitostí. To ale neplatí pro soukromého detektiva Jacka Taylora, jehož tam jednoduše nepustí. Jack se vrací ke svému starému životu v Galwayi. Když se má pustit do vyšetřování bestiální vraždy studenta, vzpomene si na setkání s až příliš přátelským cizincem na letišti. S pohledným, dobře oblečeným cizincem, který ví o Jackovi víc, než by měl. Po několika dalších vraždách Jack uvěří, že čelí svému úhlavnímu nepříteli.

České divadelní pohádky

České divadelní pohádky

TIP TÝDNE – Pro děti
FRANTIŠEK ZACHARNÍK: České divadelní pohádky
(C Press)
Kniha představuje malým čtenářům devět klasických českých her převyprávěných do podoby pohádek. Čekají je tak rozmanité příběhy jako o dudákovi ze Strakonic, o krásné rusalce a jejím princi, o zapomenutém čertovi a spousta dalších. Kromě samotných pohádek děti nahlédnou i do divadelního zákulisí a poznají, jak vzniká divadelní představení, kdo je to dramaturg, jak se připravují kostýmy a další zajímavosti.

Švejk v zajetí

Švejk v zajetí

TIP TÝDNE – Klasika
JAROSLAV HAŠEK: Dobrý voják Švejk v zajetí
(Mladá fronta)
Novela Dobrý voják Švejk v zajetí je předchůdce známých Osudů dobrého vojáka Švejka. Hašek ji napsal v roce 1917 v ruském zajetí, a vydal ji v létě téhož roku v knihovničce časopisu Čechoslovák. V tomto díle se objevují zárodky budoucího Švejka, je to předzvěst epochálního díla světové literatury, kterým Osudy nepochybně jsou. Zde se čtenář setkává se Švejkem v jeho počátcích.

Hitlerland

Hitlerland

TIP TÝDNE – Pro poučení
ANDREW NAGORSKI: Hitlerland
(Universum)
Kniha zachycuje Hitlerovu cestu k moci a Německo na pokraji propasti očima amerických diplomatů, vojenských odborníků, emigrantů, spisovatelů na cestách či olympijských atletů, kteří vývoji v předválečném Německu sice přihlíželi s hrůzou, zato z bezprostřední blízkosti. Hitlerland čerpá z bohatého fondu osobních vzpomínek celé řady pamětníků, a díky tomu přináší poutavé vyprávění plné překvapivých zvratů a nový pohled na velmi rozporuplné období.

Před Strážci

Před Strážci

TIP TÝDNE – Komiks
DARWYN COOKE, AMANDA CONNEROVÁ: Před Strážci – Minutemani/Hedvábný přízrak
(BB/art)
Kontroverzní a dlouho očekávané "předkračování" slavného grafického románu. Celých dvacet let byla minulost dnes již ikonických postav z přelomového komiksu Alana Moora a Dava Gibbonse jen předmětem mnoha spekulací a teorií. Svět Strážců rozvinuli respektovaní tvůrci. Nositel Eisnerovy ceny Darwyn Cooke propůjčil vymyslel Minutemany, předchůdce Strážců, kteří mají bojovat proti světu, který se vymknul z kloubů. Se scenáristkou a malířkou Amandou Connerovou pak v Hedvábné stezce přinesl introspektivní pohled na boj význačné členky Strážců s panovačnou superhrdinskou matkou.

Kästner

Kästner

TIP TÝDNE – Audiokniha
ERICH KÄSTNER: Emil a detektivové
(Audioberg)
Příběh party dětí, které se rozhodnou vlastními silami se vypořádat s bankovním lupičem z roku 1929 byl prvním triumfem známého německého spisovatele a znalce dětské psychologie Ericha Kästnera a do dnešních dnů se dočkala překladu do 59 světových jazyků. Kästnerův Emil je jednou z prvních dětských detektivek, ve které nevystupují učesané typy hodných dítek, ale opravdoví malí kluci a děvčata se všemi svými dobrými vlastnostmi i nešvary. V dramatizované audioknize účinkují mj. Jiří Lábus, Oldřich Navrátil, Marek eben či Josef Somr.

Autor:
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Bojkot Nobelovy ceny. Handke obhajoval genocidu, upozorňují kritici

Snaha stabilizovat veřejný obraz Nobelovy ceny za literaturu je ta tam. Již pár hodin po oznámení laureátů za roky 2018...

RECENZE: Když se Romeo a Julie potkají v galaktickém věku

Dávno, dávno již tomu, co lidstvo muselo opustit umírající Zemi a zbudovat si ve vesmíru novou existenci. Například na...

Rekordně silný podzim. Přidávají se tituly Ferrante nebo Tolkiena

Co v knižním světě odlišuje jaro od podzimu? Počet potenciálních bestsellerů, kterými nakladatelé umějí zahrnout...

Kamila Moučková jde Hlavou proti zdi. Vzpomíná i na otce komunistu

„Jsme obsazený,“ zavolal v noci na jednadvacátého srpna 1968 televizní hlasatelce Kamile Moučkové kamarád, redaktor...

Najdete na iDNES.cz