Knižní tipy: Šestadvacet k poctě jednoho. Raye Bradburyho

  12:31aktualizováno  12:31
Když padne jméno Raye Bradburyho, někdo si představí rakety mířící svou stříbřitou přídí k Marsu, jiný třeba pochmurnou budoucnost, kde se zapalují knihy. A jak je na tom 26 slavných současných spisovatelů?

Pan hračička. Jeho byt byl plný knih a hraček. Ray Bradbury v jistém smyslu zůstal dítětem. | foto: Profimedia.cz

Rej stínů

Rej stínů

Předcházející knižní tipy najdete ZDETIP TÝDNE – BeletrieSAM WELLER, MORT CASTLE (ed.): Rej stínů (Plus)Ray Bradbury (1920-2012) byl jedinečný vypravěč a jeden z nejmilovanějších amerických spisovatelů, literární titán, jehož pozoruhodná kariéra se táhla přes sedm desetiletí. V této antologii, na jejíž překlad do češtiny nakladatelství Plus mimochodem dorazila smlouva symbolicky v den, kdy Ray Bradbudry zemřel (5. června 2012), představuje šestadvacet známých a uznávaných autorů fantastiky své nové povídky napsané pro tuto antologii na počest mistra, který knihu uvádí svým milým úvodem Druhá rodinná sešlost. Povídky plné imaginace, překypující city i potlačované vášně a temných divů napsali například Neil Gaiman, Margaret Atwoodová, Harlan Ellison nebo Kelly Linková.

Ed McBain

Ed McBain

TIP TÝDNE – NapětíED McBAIN: Vrahův žold, Jako z lásky, Zemřela jako Sadie (BB/art)Tři souborně vydané příběhy z McBainovy řady o 87. Revíru. První začíná u vyděrače Sy Kramera, který zašel příliš daleko a vyfasoval svůj poslední žold – kulku do hlavy. Příběh Jako z lásky uvádí na scénu mrtvý mladý pár, jehož smrt zpočátku vypadá jako sebevražda. Ve třetím, Zemřela jako Sadie, řeší detektiv Steve Carella případ muže, jehož žena byla zavražděna a v jeho slovech není ani náznak lítosti a smutku.

Hiršal

Hiršal

TIP TÝDNE – Pro dětiJOSEF HIRŠAL, KAMIL LHOTÁK: Šťastně dojeď, dlouhý vláčku! (Albatros)Klasické leporelo s dlouhým nákladním vlakem Kamila Lhotáka zaujme každého malého kluka. A protože jde o vlak s parní lokomotivou, určitě zaujme i tatínky, kteří svým potomkům jistě rádi vysvětlí, že dnes už takový vlak uvidí na kolejích jen výjimečně, protože technika se od prvního vydání této knížky v roce 1954 výrazně zdokonalila a zmodernizovala. Obrázky doprovázejí verše Josefa Hiršala.

Fuks

Fuks

TIP TÝDNE – KlasikaLADISLAV FUKS: Příběh kriminálního rady (Plus)Novým vydáním románu Ladislava Fukse nakladatelství připomíná autorovy nedožité devadesátiny, které si připomínáme letos v září. Hlavní hrdina knihy je na hony vzdálen představě, kterou má řada televizních diváků zafixovánu díky kriminálnímu radovi Vacátkovi v podání Jaroslava Marvana. Fuksův kriminální rada Heumann je však z úplně jiného těsta – přísný, rezervovaný muž s myšlením chladnějším a racionálnějším, než bychom očekávali u kdejakého severského detektiva.

Mosad

Mosad

TIP TÝDNE – Pro poučeníMICHAEL BAR ZOHAR, NISIM MIŠAL: Mosad (Universum)Knihy se v Izraeli prodalo více než 120 tisíc výtisků a stala se v této zemi nejprodávanější knihou všech dob. Živě představuje ředitele, agenty a nejpozoruhodnější mise legendární tajné služby, která patří k nejuznávanějším a nejobávanějším na světě. Autoři zaznamenávají nejen úspěchy, ale i přehmaty tajné služby, pramenící převážně z přílišné arogance vedení.

Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

TIP TÝDNE – KomiksMARK MILLAR, JOHN ROMITA, Jr.: Kick-Ass 2: Nářez 2 (Crew)David Lizewski alias Nářez, puberťák s téměř nulovým bojovým výcvikem a superhrdinským kostýmem, se v minulé knize pustil (po boku ještě mladší Zabíjačky) do mafie... a vyhrál. Stal se celebritou a najednou chce být každý superhrdina. Jenže druhá strana má ten samý nápad. Nářezův bývalý parťák Zuřivec dává do kupy tým psychopatů, aby rozpoutali krvavou lázeň a zničili všechno, co je Nářezovi drahé.

Sedláček audio

Sedláček audio

TIP TÝDNE – AudioknihaTOMÁŠ SEDLÁČEK, DAVID ORRELL: Soumrak homo economicus (Tympanum, 65. pole)Kniha navazuje na úspěšnou Sedláčkovu prvotinu Ekonomie dobra a zla. Autor se pokouší přijít na kloub současné finanční, politické a společenské krizi. Za svého společníka si k této diskuzi vybral kanadského matematika a ekonoma Davida Orrella. Rozhovor Romana Chlupatého je výsledkem svěžího a srozumitelného zamyšlení nad těžce stravitelnými věcmi. Protagonisty rozhovoru namluvili na audioknihu Libor Vacek, Martin Myšička a Tomáš Černý.

Autor:
  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Kamila Moučková jde Hlavou proti zdi. Vzpomíná i na otce komunistu

„Jsme obsazený,“ zavolal v noci na jednadvacátého srpna 1968 televizní hlasatelce Kamile Moučkové kamarád, redaktor...

Jeden kopeček šmoulový. Marie Doležalová píše pro děti 90. let

Herečka Marie Doležalová se před pár lety postarala o jev v knihkupectvích nepříliš vídaný. Čtenáři zoufale těkali...

Sázkaři věří autorkám. Letos se předávají dvě Nobelovy ceny za literaturu

Bookmakeři mají jasno. Nobelovu cenu za literaturu letos získá žena. Do top desítky se nezvykle probojovali jen tři...

Premium

Vondruška o nové knize: Někomu mluvím z duše, pro jiné jsem hanebný

S historickými romány o Přemyslovcích či husitech slaví velké úspěchy, stejně jako s detektivkami o Oldřichovi z...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz