Knižní tipy: Když teroristé ohrožují lidstvo ovládnutím vašich snů

  15:37aktualizováno  15:37
Japonský literát Jasutaka Cucui si vybírá pro své romány značně originální témata. Po exkurzi do japonského pekla a nástinu "konečného řešení" problému s nárůstem počtu důchodců nyní své čtenáře zve na výlet do snů.

Jasutaka Cucui | foto: PR

Cucui: Paprika

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
JASUTAKA CUCUI: Paprika
(Odeon)
Už třetí do češtiny přeložený román významného japonského autora (Peklo, 2009, více zde; Konec stříbrného věku, 2011, více zde) přináší magický příběh, který začíná objevem převratného přístroje, který vědcům umožňuje vstupovat do lidských snů a ovlivňovat je. Jeho vynálezcem je věhlasná specialistka Acuko Čiba, jejíž alter ego, sexy žena neurčitého věku, zvaná Paprika, vstupuje ve fiktivních, ovlivněných snech na scénu snového příběhu, aby tam psychoterapeuticky působila. Když jednoho dne dojde ke krádeži přístroje, neohrožený detektiv a uznávaná a půvabná terapeutka spojí své síly, aby věc získali zpět – dříve než padne do rukou snových teroristů, kteří plánují změnit směřování lidstva. Román, který se dočkal zpracování jako animovaný film a manga komiks, podle kritiků připomíná nečekanými zvraty a humornými dialogy Murakamiho Konec světa & Hard-boiled Wonderland.

Kathy Reichs

TIP TÝDNE – Napětí
KATHY REICHS: V hlavní roli Temperance Brennanová
(BB/art)
Tři detektivní příběhy oblíbené americké autorky, v nichž znovu přivádí na scénu soudní antropoložku Temperance Brennanovou. "Sběratelka kostí" nejdříve v příběhu Ďáblovy kosti pátrá, kdy zemřely dvě děti, jejichž smrt je spojena s podivnými rituály. Poté v případu 206 kostí proplétá příběh mrtvé dědičky s dalším případem. Nakonec v Pavoučích kostech odhaluje složitý případ rafinované záměny a vraždy.

Návštěva malé smrti

TIP TÝDNE – Pro děti
KITTY CROWTHER: Návštěva malé smrti
(Baobab)
Jak s malým dítětem mluvit o smrti? Jednu z možností nabízí v možná poněkud kontroverzní kreslené autorské knížce švédsko-britská autorka, držitelka Ceny Astrid Lindgrenové. Malá smrt je nešťastná: nikdo ji nemá rád, všichni se jí bojí, lidé, které převádí do svého království, jsou smutní, vzdychají a je jim zima. Jednoho dne si ale malá smrt dojde pro Evelínu a od té doby je všechno jinak. Konečně jste tady! vzkřikne holčička, když ji vidí...

Motýlek

TIP TÝDNE – Klasika
HENRI CHARRIÉRE: Motýlek
(BB/art)
Patrně nejslavnější vězeňský román vychází ve dvojím provedení: s obálkou Michaela Rittsteina nebo Karla Jerieho. Charriére strávil dvanáct let v trestanecké kolonii na Ďábelských ostrovech ve Francouzské Guayaně. Dvacet let po svém úspěšném útěku napsal o svém životě knihu. O obvinění z vraždy, kterou (údajně) nespáchal, o odsouzení k doživotí, o deportaci do tropického pekla, kde se ocitl roku 1931, o dvou letech strávených na samotce, o sedmi nezdařených pokusech o útěk i o tom posledním, úspěšném, kterým se ve 40. letech dopravil do Venezuely.

Průvodce po světové literární teorii

TIP TÝDNE – Pro poučení
VLADIMÍR MACURA, ALICE JEDLIČKOVÁ (eds.): Průvodce po světové literární teorii 20. století
(Host)
Rozšířené a přepracované vydání jedné z nejdůležitějších encyklopedických příruček humanitních věd. Sto tři hesel představuje vědecké koncepce, které zásadně ovlivnily myšlení o literatuře ve 20. století. Vybrána byla jak díla kanonická, ale stále diskutovaná a aktualizovaná, tak podnětné práce z posledních let, a to nejen z literární vědy, ale i lingvistiky, filozofie, mediálních studií či psychologie. Nad zpracováním hesel se sešel tým téměř padesáti odborníků.

Punisher: Muž z kamene

TIP TÝDNE – Komiks
GARTH ENNIS, LEANDRO FERNANDEZ: Punisher MAX - Muž z kamene (BB/art)
V hornatých končinách Afghánistánu bojují britské zvláštní jednotky s Talibánci, ale náhle sem přijdou dva noví hráči, kteří si chtějí vyříkat starý spor. Jedním je Frank Castle, kterému se říká Punisher. Tím druhým je generál Nikolaj Alexandrovič Zacharov, sovětský válečný zločinec, známý jako Muž z kamene. Ani jeden nepřestane, dokud ten druhý nezemře – a Zacharov si nepřivedl jen četu elitních vojáků, ale také zrádce od CIA Rawlinse.

Ian McEwan

TIP TÝDNE – Audiokniha
IAN McEWAN: Nevinný
(Radioservis)
Špionážní thriller jednoho z nejvýznamnějších současných britských spisovatelů má reálné pozadí. V roce 1955 zahájila americká CIA ve spolupráci s britskou MI6 operaci Gold. Šlo o tunel prokopaný ze západního sektoru rozděleného Berlína do ruské zóny. Tunel byl Sověty odhalen v dubnu 1956. V tomto reálném kontextu se odehrává tragická love story mladého britského technika a o šest let starší rozvedené Němky. V hlavních rolích rozhlasového zpracování hráli Ivan Trojan a Zuzana Stivínová.

Autor:

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Jak správně uchopit českou kulturní identitu? Vymýtit chytráčkovství

Denisa Šedivá, autorka publikace ABCZ aneb H jako Havel

Denise Šedivé se v cizině stýskalo, tak pro děti napsala unikátní knihu o Česku. Je v ní spousta poučení i zábavy a...

Literární cena Knižního klubu má nejmladší vítězku. Uspěla novela Tapetář

Vítězka 24. ročníku Literární ceny Knižního klubu Ema Labudová

Literární cenu Knižního klubu si letos odnáší dvacetiletá studentka hispanistiky Ema Labudová, která se psaní příběhů...

Úspěch české spisovatelky. Francouzi ji navrhli na prestižní cenu

Spisovatelka Lenka Horňáková-Civade

Nový román spisovatelky Lenky Horňákové-Civade je v širším výběru na francouzskou literární cenu Prix Renaudot. Kniha...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz