Colm Toibin

Colm Toibin

Knižní tipy: Když vybučeného Američana pokoří korpulentní Ir

  • 0
Za román připomínající literárního klasika přelomu 19. a 20. století byl současný úspěšný irský autor nominován v roce 2004 na Bookerovu cenu a získal řadu literárních ocenění.
Mistr

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
COLM TÓIBÍN: Mistr
(Mladá fronta)
Jeden z nejvýše ceněných irských autorů napsal román o původem americkém, v Británii domestikovaném klasikovi. Colm Tóibín vstupuje do mistrova života v roce 1895. Tehdy se dvaapadesátiletý básník Henry James, roztrpčený neúspěchem svých románů, obrací k divadlu. Místo očekávaného úspěchu se dostaví zdrcující kritika. Zatímco jeho diváci doslova "vybučí", musí Henry sledovat, jak nadšeně oslavují komedii "hlučného a korpulentního Ira" Oskara Wilda. Raněný James se rozhodne opustit Anglii a zamíří do Říma, Benátek a Paříže.

Skála

TIP TÝDNE – Napětí
PETER MAY: Skála
(Host)
Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, kde se topí rašelinou a mluví gaelsky. Pod zástěrkou víry v Boha tu přežívají staré pohanské hodnoty a touha po krvi a pomstě. Na ostrov přijíždí nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, provedené podle stejného scénáře jako vražda v Edinburghu. Fin prožil na ostrově Lewis dětství, takže je pro něho vyšetřování zároveň cestou domů a do minulosti.

Alchymie věčnosti

TIP TÝDNE – Pro děti
AVERY WILLIAMSOVÁ: Alchymie věčnosti
(CooBoo)
Serafina už zažila leccos. Na zemi strávila celých šest set let. Věčný život a bohatství mají ovšem vysokou cenu: životy nevinných lidí. Její přítel Cyrus před stoletími objevil alchymistickou metodu, která umožňuje duším střídat těla. A Serafina teď už není schopna nést vinu za to, co provádí. Rozhodne se Cyruse opustit, utéct od něj a zemřít. Do cesty se jí však připlete šestnáctiletá Kailey.

Nebezpečné známosti

TIP TÝDNE – Klasika
CHODERLOS LE LACLOS: Nebezpečné známosti
(Odeon)
Kontroverzní román se dočkal několika filmových zpracování: po klasické adaptaci z roku 1959 s Jeanne Moreau a Gérardem Philipem následoval Oscary ověnčený film s Johnem Malkovichem a Michelle Pfeiffer a konečně Valmont Miloše Formana. I po více než dvou stoletích přitahuje román krutě kultivovaným stylem, jímž jeho dva protagonisté, markýza de Merteuil a vikomt de Valmont, analyzují milostné city. Ve 175 dopisech se odehrává cynicky vypočítavá hra dvou libertinů, kteří se však záhy sami stávají i oběťmi.

Čtyřiatřicet

TIP TÝDNE – Pro poučení
WILLIAM HASTINGS BURKE: Čtyřiatřicet
(Academia)
Albert Göring, bratr Hermanna Göringa, jednoho z hlavních pohlavárů Třetí říše, byl zapřisáhlý antinacista, který svého jména využíval k záchraně Židů před nacistickou zvůlí. Nikdo mu nevěřil až do chvíle, kdy se seznam 34 zachráněných dostal do rukou majora Victora Parkera, jednoho z vyšetřovatelů u norimberského tribunálu, který na něm našel jméno své rakouské tety židovského původu. Ta potvrdila, že jí Albert nezištně pomohl uniknout hrůzám holocaustu. Kniha australského autora není suchopárnou historickou studií, ale čtivým popisem pátrání po obdivuhodných činech Alberta Göringa.

Goon 2

TIP TÝDNE – Komiks
ERIC POWELL: Goon 2 - Mé vražedné dětství (a další tragické historky)
(Comics Centrum)
Pěti komiksovými "Oscary" ověnčená komiksová série Goon konečně vychází i u nás. O jejích kvalitách svědčí i to, že si ji vybral ke zfilmování David Fincher (Sedm, Hra, Klub rváčů a další). Autorský komiks Erika Powella v sobě mísí hororové prvky s drsností gangsterek a svérázným humorem inspirovaným skupinou Monty Python. Když gangster Labrazio připravil Goona o jedinou blízkou bytost, přivedla ho pomsta na cestu zločinu, která ho svedla dohromady s upovídaným Frankym. Společně vyrostli v nejobávanější vymahače ve městě.

Nepodávej ruku číšníkovi

TIP TÝDNE – Audiokniha
JAN NĚMEC: Nepodávej ruku číšníkovi
(Supraphon)
Jeden z nejvýznamnějších režisérů české nové vlny sepsal zážitky ze svého mimořádně podivuhodného života. Osm stěžejních příběhů načetl Karel Roden v režii autora, který je také duchovním otcem doprovodné písně, zpívané a hrané v této audioknize Oskarem Petrem. Jan Němec v povídkách vzpomíná na Jiřího Štaidla, Jiřího Šlitra, vrací se do roku 1968 jak na festival v Cannes, tak do sovětskými tanky okupované Prahy a vypráví i o svém vztahu se zpěvačkou Martou Kubišovou.