Knižní tipy: Co by se dělo, kdyby se Německo nespojilo

  14:29aktualizováno  14:29
Ke sjednocení Německa nikdy nedošlo. Otevřená hranice po pádu zdi v roce 1989 byla zase uzavřena a v roce 2011 existují dva německé státy.

Simon Urban | foto: Fedja Kehl

Plán N

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
SIMON URBAN: Plán N
(Odeon)
"Německo-německý" politický thriller s detektivními prvky předkládá alternativní verzi historie. Dějištěm románu je východní Berlín v říjnu roku 2011, hlavní město NDR, politicky šedé, společensky ještě šedivější metropole se zamořeným ovzduším. Stále vládne jedna strana a zemi drží pod krkem s pomocí tajné policie, lehce transformované Státní bezpečnosti. Ekonomicky stát funguje díky tranzitním poplatkům za zemní plyn, který proudí přes jeho území z Ruska do západního Německa. Když se u plynovodu najde mrtvola bývalého poradce prvního muže státu, NDR musí prokázat, že ho nezavraždila Státní bezpečnost, jinak ji SRN přestane hospodářsky podporovat. Na příkaz obou vlád mají čin vyšetřit dva kriminalisté, Martin Wegener z východního Berlína a Richard Brendel ze Západního Berlína.

Robert B. Parker

TIP TÝDNE – Napětí
ROBERT B. PARKER: V hlavní roli detektiv Spenser
(BB/art)
Tři svižně napsané detektivky, spojené hlavní postavou soukromého detektiva Spensera. V Poslední šanci řeší manželský problém, který přeroste v komplikované vyšetřování s politickým podtextem. V Drsné svatbě doprovází Spenser svou klientku na svatbu dcery a začíná mu jít o život. Ve Městě neřesti odhaluje, že všechny manželky zámožných postarších bostonských mužů mají stejného milence, který je vydírá a chce peníze.

Nejlíp je nám v Ammerlo

TIP TÝDNE – Pro děti
ANTONIA MICHAELISOVÁ: Nejlíp je nám v Ammerlo
(Knižní klub)
Čtyři kamarádi – statečný Aik, prostořeká Luisa, bázlivý Lukas a opatrná Mandy (o králících, kočkách a psech nemluvě) – najdou na břehu opuštěný člun a rozhodnou se, že na něm vyplují na moře. Nejprve jej však musí opravit a opatřit si plachtu. Peníze a prostředky na opravu si shánějí opravdu nevšedním způsobem, ať už se jedná o lov klobouků, úpravu prostěradla nebo lupičskou výpravu.

Zvonokosy

TIP TÝDNE – Klasika
GABRIEL CHEVALLIER: Zvonokosy
(Knižní klub)
Román Zvonokosy vyšel poprvé v roce 1934 a dnes je považován za klasiku satirické prózy. Dočkal se mnoha vydání, řady divadelních i filmových adaptací. Děj skandální kroniky malého městečka v jihofrancouzském Beaujolais se točí kolem zdánlivě okrajové záležitosti, vybudování obecního pisoáru. Stavba této obecně prospěšné "instituce" se stane jablkem sváru v předvolebním boji a rozeštve obyvatele na dva nesmiřitelné tábory.

Simon Wiesenthal

TIP TÝDNE – Pro poučení
TOM SEGEV: Simon Wiesenthal – Skutečnost a legenda
(Paseka)
Přes zasloužený respekt není slavný "lovec nacistů" Simon Wiesenthal jednoduchou postavou. Kniha Toma Segeva vrhá nové světlo na množství kauz a kontroverzí s Wiesenthalem spjatých: na jeho skutečnou roli v honu na Adolfa Eichmanna, spolupráci s izraelským Mosadem, svérázné metody pátrání a schopnost manipulovat média, podivné přátelství s Kurtem Waldheimem a Albertem Speerem, konflikt s kancléřem Brunem Kreiským či s Eliem Wieselem. Autor v knize podporuje svá tvrzení materiály z archivů soukromých osob i institucí.

Batman a syn

TIP TÝDNE – Komiks
GRANT MORRISON, ANDY KUBERT, JESSE DELPERDANG: Batman a syn
(BB/art)
Talia, dcera Batmanova dávného protivníka Ra's al Ghula, se kterou kdysi Batman strávil jednu noc, mu představí svého syna Damiana a tvrdí mu, že je otcem. Batman souhlasí, že se ujme jeho výchovy. Chlapec, jenž dosud vyrůstal v brutálním prostředí Ligy asasínů, si však dělá, co chce. Svou agresi obrací nejen vůči svému otci, ale i jeho blízkým. Je Damian skutečně jen nevychovaný kluk, který se chce vyrovnat svému otci, nebo je za vším tajný Taliin plán jak definitivně zlikvidovat Batmana?

Proces

TIP TÝDNE – Audiokniha
FRANZ KAFKA: Proces
(Radioservis)
Proces je vedle Zámku a Ameriky Kafkovým třetím románem. Ani jeden z nich ovšem nebyl dokončen. I tak je čtenář Procesem vtažen do nepochopitelného soukolí byrokracie, v němž má vše svůj řád, ale ničeho se nelze dobrat, a zvláště ne spravedlnosti; do tolik známých praktik totalitních režimů, kde genocida a zvůle soudnictví jdou ruku v ruce. Cílem je ponížení člověka. Vzít mu důstojnost a dohnat ho k vlastnímu obvinění, v němž je smrt úlevou a vysvobozením. Tím je zachycen obecně platný princip a tím je také román nadčasový. V režii Josefa Červinky jej v roce 1998 načetl herec Jiří Ornest.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

RECENZE: Akce střídá akci. Hrdinný Pérák zasáhl cíl

Z komiksu Pérák: Oko budoucnosti

Legendárního Péráka je poslední dobou všude plno. Nyní je k mání komiksové album s titulem „Pérák: Oko budoucnosti“...

Propadl starší ženě, ona alkoholu. Julian Barnes vypráví Jediný příběh

Spisovatel Julian Barnes (2015)

Zatímco loni nakladatelství Odeon připomnělo spisovatele a držitele Man Bookerovy ceny Juliana Barnese knihou z roku...

Věř, věř, brzy padnou. Druzí Američtí bohové nadále stupňují napětí

Ukázka z druhé komiksové knihy Američtí bohové

V češtině vychází druhý soubor komiksového zpracování Amerických bohů. Jeden z nejlepších příběhů Neila Gaimana ve...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝKONNÁ ASISTENTKA S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz