Knižní tipy: Teologova rozprava s jihoamerickou bordelmamá

  10:20aktualizováno  10:20
Od 40. do 80. let vyšla v češtině většina knih slavného islandského autora Halldóra Laxnesse. Vesměs šlo o knihy, které levicovým laděním vyhovovaly tehdejšímu režimu. Životní a hlavně myšlenkový zlom autora reflektují Češi nyní poprvé.

Halldór Laxness | foto: Profimedia.cz

Křesťanství pod ledovcem

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
HALLDÓR LAXNESS: Křesťanství pod ledovcem
(dybbuk)
Pozoruhodný román islandského nositele Nobelovy ceny za literaturu (1902-1998) se tematicky a formálně liší od jeho realistických románů, v českém prostředí dobře známých, pojednávajících zejména o islandské historii a životě venkovanů a rybářů. Autor se čtenářům představuje z jiné stránky, z doby svého odklonu od levicového smýšlení v reakci na francouzský "nový román", východní náboženství i postmoderní relativizaci hodnot.

Text je téměř deníkovým záznamem inspekční cesty biskupského emisara do odlehlé farnosti, spravované farářem, o němž kolují zvěsti, že se odchýlil od pravé cesty a o své ovečky se nestará. Na první pohled jednoduchý úkol se však pro naivního mladého teologa změní v nelehkou, těžko pochopitelnou životní zkušenost. Po setkání s místními rázovitými postavami, které s ním vedou filozofické disputace, jako i s tajemnou Úou, kdysi jeptiškou a bordelmamá v jihoamerickém nevěstinci, je nucen reagovat na nejednoznačné skutečnosti. Realita začíná splývat se snem, stává se mystickou a záhadnou surrealitou, a ve snaze jí porozumět musí mladík přijmout nový způsob nazírání na život.

Jefferson Bass

TIP TÝDNE – Napětí
JEFFERSON BASS: Oltář v jeskyni, Z masa a kostí, Ohnivá past
(BB/art)
Napínavé kriminální zápletky dokreslují detaily soudního vyšetřování. Autorský tandem, skrývající se pod společným pseudonymem, se opírá o bohaté praktické zkušenosti a zprostředkovává je přitom tak, aby jim laik snadno porozuměl. Poutavě psané příběhy se rychle rozvíjejí v málo známém zajímavém prostředí temných údolí a podzemního světa Kouřových hor Tennessee a na pozadí moderního policejního aparátu. Ve svazku série Omnibus najdeme tři románové příběhy se soudním antropologem Billem Brocktonem v hlavní roli.

Tajemství Egypta

TIP TÝDNE – Pro děti
OLDŘICH RŮŽIČKA: Tajemství Egypta
(Jota)
Originálně řešená prostorová knížka ve tvaru pyramidy seznámí malé čtenáře s vyspělou egyptskou civilizací, která přitahuje pozornost mnoha generací. S pomocí názorných ilustrací se děti seznámí se základními pojmy, dozvědí se, kdo byli faraónové, jaké uctívali bohy, proč tato starověká civilizace vznikla právě na březích Nilu, jakým tajemstvím jsou opředeny pyramidy či jak probíhal posvátný proces mumifikace. Poznají i nejznámější egyptské pyramidy, k nimž v současnosti směřují kroky tisíců turistů.

Dobrodružství šesti trampů

TIP TÝDNE – Klasika
VLASTIMIL RADA, JAROSLAV ŽÁK: Dobrodružství šesti trampů
(Albatros Media)
Humorná kniha z meziválečné doby, v níž autoři formou parodovaných klasických literárních textů, nejčastěji však stylem kovbojských a zálesáckých románů, vyprávějí o trampském hnutí a nenásilným způsobem podávají i kritiku tehdejší společnosti. Díky jedinečnému vypravěčskému stylu a originálnímu humoru je zajímavá i pro dnešní čtenáře. Na motivy knihy vznikl v roce 1969 stejnojmenný šestidílný muzikálový seriál, který patří do zlatého fondu televizního archivu.

Lidský mozek

TIP TÝDNE – Pro poučení
FRANTIŠEK KOUKOLÍK: Lidský mozek
(Galén)
Rozšířené vydání stejnojmenné monografie z let 2000 a 2002 popisuje funkční systémy lidského mozku obecně, zrakové, sluchové a hmatové poznávání, paměť, jazyk, emoce, vědomí a pozornost, závěrečnou kapitolou jsou řídicí funkce. Monografie vznikla na základě autorových přednášek o vztahu mozku a chování, které již téměř dvacet let probíhají na 3. lékařské fakultě UK v Praze. Bohatě ilustrovaná publikace je sice určena především lékařům a psychologům, se zájmem ji ale budou číst i lidé, vzdělaní v jiných oborech.

Green Lantern

TIP TÝDNE – Komiks
GEOFF JOHNS ad.: Green Lantern – Žádný strach
(BB/art)
První a nejslavnější z Green Lanternů dostal novou šanci v boji, který bude ještě strašlivější než všechno, co jeho fanoušci pamatují. Sbory Green Lanternů se nacházejí v troskách a nejslavnější veteráni jsou nezvěstní. Hal Jordan nicméně vstal z mrtvých a snaží se znovu opravdu žít. Jako člověk, i jako Green Lantern, ochránce vesmírného sektoru 2814. Ale než se Hal Jordan vrátí na oblohu, musí se postavit tváří v tvář svým starým protivníkům. Smrtící androidi Člověkolovci a zmutovaný Shark jsou zpět, krutí a nelítostní.

5x Sherlock Holmes

TIP TÝDNE – Audiokniha
ARTUR CONAN DOYLE: 5x Sherlock Holmes
(Radioservis)
Komplet obsahuje pět detektivních případů z pera Sira Arthura Conana Doylea na pěti CD v rozhlasové dramatizaci Hynka Pekárka a režie Hany Kofránkové. Nahrávky vznikly v Českém rozhlase Praha v průběhu let 2009-2010. V titulní roli vystupuje Viktor Preiss jako Sherlock Holmes. V příbězích Ďáblovo kopyto, Spolek ryšavců, Pět pomerančových jadérek, Druhá skvrna a Modrá karbunkule dále účinkují Otakar Brousek st., Jan Přeučil, František Němec, Rudolf Pellar, Stanislav Zindulka, Miroslav Táborský, Pavel Trávníček a další.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

Komiksodějky zajímá víc gender než komiks. Vyšly díky sbírce

Z knihy Komiksodějky

Baví je komiks a chtějí podporovat jeho rozvoj. Jen mužům je vstup zakázán. Skupinu Laydeez do Comics založily ženy a...

Propadl starší ženě, ona alkoholu. Julian Barnes vypráví Jediný příběh

Spisovatel Julian Barnes (2015)

Zatímco loni nakladatelství Odeon připomnělo spisovatele a držitele Man Bookerovy ceny Juliana Barnese knihou z roku...

RECENZE: Na konci věty je vždy mrtvola. Madona zabijáků mluví o Escobarovi

Mladíci v Medellínu ukazují právě pořízená alba s Pablem Escobarem (8. srpna

Kolumbijský Medellín, dneska jedno z nejprogresivnějších měst Jižní Ameriky, ovšem před třiceti lety hotové peklo na...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz