Knižní tipy: Pro koho a o čem píše Arnošt Lustig?

  15:45aktualizováno  15:45
To - a mnoho dalšího se dozvíte z knihy jeho esejů. Nedozvíte se z ní jediné: kde a odkud se oněch čtrnáct textů vzalo.

Arnošt Lustig | foto: Jan Karásek, MAFRA

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
ARNOŠT LUSTIG: Eseje
(Mladá fronta)
V průběžně vydávaném díle jednoho z našich světově nejuznávanějších spisovatelů došlo na výběr z esejů, které plně korespondují s Lustigovou ostatní literární tvorbou. Vine se jimi tematika druhé světové války a koncentračních táborů, kterými autor, jak je dobře známo, osobně prošel. Objevuje se zde ale například i téma - Lustigem též odžitého" - pobytu v exilu (Exil jako osud). Kniha vrcholí literárními úvahami, ať už v obecnějším smyslu (O literatuře) nebo konkrétněji (Je Franz Kafka velký spisovatel? resp. spisovatelský "manifest" Pro koho píšu). Knize je však třeba vytknout zcela zásadní nedostatek: soubor sice nese podtitul Vybrané texty z let 1965 - 2008, konkrétní vročení jednotlivých esejů, natožpak účelu či původního "objednatele" jejich napsání se ale čtenář nikde nedopátrá. V nakladatelství Mladá fronta by měli vědět, že k takovým věcem obvykle docela dobře slouží vymoženost jménem Ediční poznámka.

TIP TÝDNE - Napětí
JAMES ROLLINS: Poslední orákulum
(BB/art)
Desátý do češtiny přeložený román populárního amerického autora thrillerů opět provází čtenáře po půli světa, centrem děje je tentokrát někdejší delfská věštírna. Mezinárodní společnost vědců totiž nalezla způsob, jak proměnit autistické děti s nezvyklými schopnostmi v něco mnohem významnějšího a děsivějšího, to vše v naději na stvoření světového proroka nového tisíciletí, který by se dal zmanipulovat k založení nové éry globálního řádu podle jejich vlastních podmínek. Na opačné straně světa se na nemocničním lůžku probouzí muž, který si nepamatuje nic ze své minulosti a ví jen tolik, že se stal vězněm v podzemním výzkumném centru. Aby překazil plán na vyhlazení čtvrtiny světové lidské populace a vyřešil záhadu, jejíž kořeny sahají až k první slavné věštkyni v dějinách, k delfskému orákulu musí obětovat úplně vše.

TIP TÝDNE - Pro děti
NORMAN LINDSAY: Kouzelná bašta
(Albatros)
Kouzelná bašta popisuje dobrodružství tří přátel, medvídka koaly jménem Bořivoj Blahovičník, námořníka Billa Bouřňáka a chrabrého tučňáka Karla Kraťase, kterým při jejich putování dělá společnost neopakovatelná, nevyčerpatelná a nevypočitatelná bašta Bedřicha. Je to bašta poněkud nevycválaná, ale chutná báječně. A nejradši ze všeho na světě má, když je pojídána. Ovšem pověst o takovém zázraku se samozřejmě rychle rozšíří a nenechaví baštolupiči už si brousí zuby... Kniha všestranného australského autora vyšla poprvé už roku 1918, dnes patří podobně jako třeba Medvídek Pú ke klasice dětské literatury.

TIP TÝDNE - Klasika
JAN JENÍK Z BRATŘIC: Když jsem šel okolo vrat
(Artes Liberales)
Soubor lidových písní zaznamenaných Janem Jeníkem z Bratřic (1756-1845) kvůli erotické explicitnosti řady popěvků nikdy nevyšel v úplnosti, což se týká i edičních počinů po roce 1989 - až toto vydání, uspořádané Radimem Kopáčem a Josefem Schwarzem je úplné. Lidové písně jsou v publikaci uvedeny v úplnosti, většina z nich je doplněna komentářem, který přináší pohled na vývoj písně v národní kultuře, v Jeníkových souborech (1810, 1832, 1838) a v novodobých edicích. Autoři kritického vydání ke své práci přistoupili maximálně zodpovědně, kouzlo "darebných" písní ovšem nikterak nevyvanulo.

TIP TÝDNE - Pro poučení
GIUSEPPE M. DELLA FINA (ed.): Svět archeologie
(Knižní klub)
Bohatě ilustrovaná publikace přibližuje vědní obor, který pro mnoho čtenářů na první pohled splňuje parametry tajemství a dobrodružství, které ještě umocňují nejrůznější filmové příběhy typu Indiana Jonese. Prostudování první části knihy, seznamující s archeologickou teorií a metodologií, ovšem snílka přivede do jisté míry zpátky na zem - v archeologii, překotně se rozvíjející zejména v posledních desetiletích, je prvořadá usilovná práce a neustálé sebevzdělávání. Druhá část knihy je procházkou po nejslavnějších světových archeologických lokalitách pravěku a starověku. O většině míst jsou i na českém trhu samostatné monografie, Svět archeologie přináší základní přehled, na kterém je v případě zájmu možno dál stavět.

TIP TÝDNE - Komiks
WILLIAM SHAKESPEARE, PATRICK WARREN: Richard III.
(Albatros)
Zatímco první díl řady Manga Shakespeare přinesl poněkud diskutabilně zesoučasnělou a "zjaponštělou" podobu tragédie Romeo a Julie, novinka je v mnohém umírněnější. Britský manga kreslíř Patrick Warren nechává Shakespearovo drama v historických reáliích, ale dodává mu zcela dnešní dynamičnost a švih. Kostantou je samozřejmě klasický shakespearovský jazyk v brilantním překladu Martina Hilského. Strhující, napínavý, dramatický, nadčasový příběh o svodech moci a drtivé síle lidských ambicí, příběh o lidské krutosti a zradě, příběh o krvavém vzestupu a pádu Richarda, vévody z Glostru, je dodnes jedním z nejčastěji inscenovaných děl alžbětinského dramatika.

TIP TÝDNE - Audiokniha
JEROME KLAPKA JEROME: Tři muži na toulkách
(Popron Music)
Humoristický román Jeromea Klapky Jeromea Tři muži na toulkách je volným pokračováním velmi slavného a oblíbeného románu Tři muži ve člunu. Nerozluční přátelé Harris, Jerome a George se tentokrát vydávají na poznávací výlet po Německu, aby se vymanili ze stereotypu rodinného života. Celou cestu absolvují dobrodružně na kole. Při svém putování se seznamují s kulturou a specifiky německého národa. Peripetie, které je během výletu provázejí, potěší a pobaví nejen milovníky klasického anglického humoru. Knihu v klasickém překladu J. Z. Nováka načetl herec Oldřich Kaiser.

Autor:

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Inovovati budeš, zní jedenácté přikázání pro přežití Izraele

Spisovatel Tuvia Tenenbom

Tuvia Tenenbom v závěru své knihy Chyťte Žida píše: „Když jsem tuhle cestu začínal, mým společníkem byl smích, když ji...

RECENZE: Autor Mlčení jehňátek pátrá po Escobarově krvavém zlatě

Z anglického přebalu knihy Cari Mora

Když bylo hrdince románu Cari Mora jedenáct let, odvedli ji před namířenou hlavní z rodné vesnice a naverbovali do...

Jak správně uchopit českou kulturní identitu? Vymýtit chytráčkovství

Denisa Šedivá, autorka publikace ABCZ aneb H jako Havel

Denise Šedivé se v cizině stýskalo, tak pro děti napsala unikátní knihu o Česku. Je v ní spousta poučení i zábavy a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz