Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. září 2022 Michal

Knižní tipy: Pamuk nechal mluvit strom

  17:11
Jako hlavní beletristický tip tentokrát nabízíme výtečný román prvního tureckého držitele Nobelovy ceny. Stane se jednou stejnou klasikou jako Márquezova Láska za časů cholery?

Orhan Pamuk | foto: archiv

Předcházející knižní tipy najdete ZDE

TIP TÝDNE - Beletrie
ORHAN PAMUK: Jmenuji se Červená
(Argo)
Po knize autentických autorových vzpomínek Istanbul se k nám konečně dostal první překlad románu držitele Nobelovy ceny za literaturu z roku 2006. Zatím předposlední beletristické dílo Orhana Pamuka z roku 1998, jež si vysloužilo několik světových ocenění včetně velmi prestižní IMPAC Dublin a Mírové ceny německých knihkupců, přeložil z turečtiny Petr Kučera. Bezmála pětisetstránkový román se odehrává v Istanbulu v roce 1591 v prostředí dvorních iluminátorů sultána osmanské říše. Tématem knihy, vyprávěné nikoli jednou, nýbrž dvaceti postavami (i "postavami" jako je například strom či červená barva) je ovšem především střet východního a západního myšlení, který je pro Turecko, zemi "na pomezí" obou kultur, typický dodnes - a je ostatně příznačný i pro domácí reflexi Pamukova díla.

TIP TÝDNE - Napětí
JAMES GRIPPANDO: Dědic nesmí zemřít
(BB/art)
Už sedmý do češtiny přeložený román amerického autora a bývalého právníka. V příběhu opět figuruje oblíbená autorova postava, miamský obhájce Jack Swyteck. Vstupní zápletka je originální: krásná mladá multimilionářka byla nalezena zavražděná ve svém autě, svůj majetek odkázala šesti svým konkrétním nepřátelům, ovšem s tím, že právoplatným dědicem je ten, který ostatních pět přežije. Jmenovaní samozřejmě začínají jeden po druhém umírat. A jeden z nich, "v civilu" nájemný vrah, je stále naživu a hledá pomoc u renomovaného obhájce...

TIP TÝDNE - Pro děti
VLADIMÍR HULPACH: Pověsti z Čech, Moravy a Slezska
(Knižní klub)
Obsáhlá kniha, kterou ocení starší děti i jejich rodiče, je jakousi "výkladní skříní" dlouholeté činnosti Vladimíra Hulpacha, autora mnoha knih převyprávěných lidových pověstí a pohádek. Obsah knihy je rozdělen časově. Oddíl Z časů bájných a nejstarších uvádí pověsti, z nichž některé známe už od Aloise Jiráska, jiné patří k lokálnímu "rodinnému stříbru" českých oblastí. V oddíle Za doby střední vystupují převážně historické postavy, ke kterým se váží lidové legendy, což do značné míry platí i o závěrečném oddílu Za doby nové. Ani v těchto pověstech ale není o tajemno nouze.

TIP TÝDNE - Klasika
GABRIEL GARCÍA MÁRQUEZ: Láska za časů cholery
(Odeon)
Tento týden se do kin dostává filmové zpracování jednoho z nejslavnějších Márquezových románů (více o filmu zde), a tak není divu, že Odeon přispěchal s novým vydáním knižní předlohy, tentokrát nikoli s obálkou výtvarně sjednocenou s ostatními autorovými spisy, které nakladatelství postupně vydává, nýbrž s fotografiemi právě z tohoto filmu. Márquez napsal Lásku za časů cholery v roce 1985, tři roky po udělení Nobelovy ceny za literaturu. Je nejen považována za jedno z jeho nejlepších děl, ale také za autorův pokus o vyrovnání se s nadcházejícím stářím literární formou.

TIP TÝDNE - Pro poučení
JAN ČULÍK: Jací jsme
(Host)
S podtitulem Česká společnost v hraném filmu devadesátých a nultých let se do rukou filmových fanoušků dostává obsáhlý přehled všech (tedy bezmála tří set) hraných českých filmů zmíněného období. Autor vychází z vlastní divácké zkušenosti a pro dokreslení cituje z dobových recenzí i obecnějších statí. Vůči českému filmu a filmařům je sám Čulík až nečekaně smířlivý, "jedovatou slinou" za něj "plivou" spíše citovaní kritici. Hlavním kladem knihy nicméně je její skoro  až encyklopedická přehlednost i systematičnost řazení (filmy jsou rozděleny do tematických celků). Dílu tohoto typu by naopak slušela lepší grafická úprava.

DÁLE VYŠLO:
GUY WALTERS: Berlínské hry
(BB/art)
Nechvalně známé berlínské olympijské hry v roce 1936 byly vlastně prologem 2. světové války. Autor je nejen zařazuje do historického kontextu, ale také rozkrývá jejich pozadí, aniž by jakkoli šetřil ty, kteří se původní olympijské myšlence zpronevěřili, byť by to byl samotný Pierre de Coubertin.

STANISLAV ŠKODA, PAVEL HROCH: Kuba (dybbuk)
Podle názvů kapitol abecedně řazené zápisky fiktivního cestovatele Jetela (nepochybně autorova alter ega) se můžeme podívat na castrovskou Kubu ne očima prvoplánově kritickýma ani okouzlenýma. Obě hranice této pomyslné úsečky tu nicméně nechybějí - jak ve Škodově vyprávění, tak v Hrochových fotografiích.

TIMOTHÉE DE FOMBELLE: Tobiáš Lolness (Baobab)
První díl francouzského románu pro děti, který posbíral nejrůznější světová ocenění, vypráví dobrodružný příběh chlapce, měřícího jeden milimetr, náležejícího k miniaturnímu lidu, obývajícímu obrovský strom. Druhý díl vyjde letos v září, připravuje se i filmové zpracování knihy.

AYU UTAMI: Saman (dybbuk)
Indonéská literatura rozhodně nepatří k frekventovaným na našich pultech - román Saman, ve kterém autorka podává komplexní vhled do tamní společnosti včetně ožehavých problémů a dosud tabuizovaných témat, tak má unikátní postavení.

GEORGES SIMENON: Maigret a Dlouhé Bidlo, Inspektor Kostra (Knižní klub)
Další díl sebraných spisů detektivkářského klasika přináší dva kratší příběhy: v prvním vyšetřuje svědectví bývalé prostitutky, ve druhém na venkově jde po stopách zdánlivě náhodné smrti místního mladíka.

IMPERIUM BOHEMORUM (Albatros Plus)
Deset autorů sci-fi povolilo v této knize otěže své fantazii na téma "alternativních dějin" českých zemí. Někteří historii glorifikují, jiní jí dodávají tragický rozměr, čtenáře se zálibou v přemítání na téma "co by, kdyby" ale potěší a pobaví všichni.

MARILIA ALBANESEOVÁ: Poklady Angkoru (Ikar)
Bohatě fotograficky i kresebně ilustrovaný svazek je sice v první řadě "kulturním průvodcem", protože ale Kambodža asi nepatří k nejčastějším cestovatelským destinacím Čechů, využijí jej především zájemci o mimoevropské středověké památky. I ty plně uspokojí.

Autor:
  • Nejčtenější

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

RECENZE: Kdy je i Karel Roden bezmocný. Filmový Indián dostal nulu

Covid, Putin, inflace, drahé energie a teď ještě Indián. V řetězci pohrom se dá alespoň té poslední čelit, prostě si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel Jiří Jurtin, zadlužený producent prý spáchal sebevraždu

Filmový a muzikálový producent Jiří Jurtin zemřel. Stál za filmy Lída Baarová, Hranaři, Babovřesky, Czech Made Man a...

Zelený Raoul po 28 letech končí. O další není zájem, napsala redakce autorům

Kreslený satirický seriál, který vycházel od roku 1994 pravidelně v časopisu Reflex, končí. Oznámil to na svém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela Louise Fletcherová, oscarová sestra z Přeletu nad kukaččím hnízdem

Ve věku 88 let zemřela americká herečka Louise Fletcherová, známá především jako nemilosrdná sestra Mildred Ratchedová...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Cenu Knižního klubu obdržel Jan Váňa, ocenění získal i Jan Folný

Vítězem 27. ročníku Literární ceny Knižního klubu se stal Jan Váňa za rukopis románu Křehkost. Literární cenu týdeníku...

Landovský se schovával za masku. Hodně věcí se ho dotýkalo, vzpomíná Hvížďala

Slovo má vždy obrovskou váhu, jen musí být jeho příjemce schopen soustředění, míní novinář Karel Hvížďala. Sám o tom ví...

Zelený Raoul po 28 letech končí. O další není zájem, napsala redakce autorům

Kreslený satirický seriál, který vycházel od roku 1994 pravidelně v časopisu Reflex, končí. Oznámil to na svém...

Viewegh, Saudková i Pekárková. Napsali Povídky, které pomáhají

Krátká vyprávění třinácti českých autorů se setkávají v knize Povídky, které pomáhají. U jejího zrodu stál nápad...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...