Knižní tipy: O tom, jak anglická královna začala číst

  15:32aktualizováno  15:32
Hlavy států by možná měly víc číst. Kdyby nic jiného, do jejich poněkud zatuchlých životů by to vneslo zcela nové impulsy. A zdaleka by nemuselo skončit u Jejího Veličenstva.

Alan Bennett | foto: Allan Warren/Wikipedia

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
ALAN BENNETT: Neobyčejný čtenář
(dybbuk)
Novela oceňovaného britského dramatika Alana Bennetta vychází z banální situace: britská královna, ne nepodobná Alžbětě II., si v pojízdné knihovně zaparkované u Buckinghamského paláce vypůjčí knihu. Tímto zdánlivě nevinným aktem spustí řetězec událostí, jejichž následky jsou nedozírné. Jelikož si brzy s pomocí mladíka pracujícího v královské kuchyni začne půjčovat nepřeberné množství literárních děl ze všech možných knihoven, a dohánět tak, co v dané oblasti zameškala, tato prapodivná a náhlá čtenářská vášeň samozřejmě nezůstane utajena pozornosti pracovníků paláce či jejího chotě. Záhy je také fatálně ovlivněn chod celé země — panovnice pod vlivem četby začne měnit svá mnohdy pevně zakořeněná stanoviska, postupně dojde k celkovému přehodnocení jejího světonázoru, zpochybnění vladařovy úlohy i k revizi vztahů mezi královnou a jejími poddanými. Kniha obsahuje četné literární odkazy a kulturní narážky, je plná humorných situací a inteligentních dialogů, jejichž vtip je anglicky strohý, nepostrádající ironii a sarkasmus.

TIP TÝDNE - Napětí
T. J. MacGREGOROVÁ: Vražedný čas
(Nakladatelství XYZ)
Mrazivý akční thriller o cestování v čase, spiknutí mocných a ohroženém osudu naší planety. V napínavém příběhu se čtenář dozví, jak se lze prostřednictvím přesunů v čase zbavit nepohodlných osob či zda je možné změnou v minulosti odvrátit něčí smrt. Děj románu propojuje období bouřlivých šedesátých let 20. století s rokem 2006. Autorka, dobře známá v kruzích mystery a detektivní literatury, v roce 2002 obdržela Cenu Edgara Allana Poea za román Out of Sight.

TIP TÝDNE - Pro děti
JULES VERNE, ONDŘEJ NEFF: Nový hrabě Monte Christo
(Albatros)
Nejrozsáhlejší a podle některých odborníků také dějově nejbohatší román Julesa Vernea je poctou spisovatelovu vzoru Alexandru Dumasovi. Ve zpracování tématu zrady a pomsty však Verne zašel dál, jeho doktoru Antekirtovi jde nikoli o pomstu, nýbrž o vykonání spravedlnosti. Popis útěku z vězení, pátrání v přístavech Středozemního moře a divy fantastické techniky, spojené s magií hypnózy, přitáhly už několik generací čtenářů. Moderní Neffovo převyprávění má za cíl oslovit současného mladého čtenáře.

TIP TÝDNE - Klasika
ADOLF WENIG: Podivuhodné příběhy barona Prášila na zemi, na vodě i ve vzduchu
(Nakladatelství XYZ)
Příběhy barona Prášila, který byl všude, kde se dělo něco důležitého, se ke čtenářům dostávaly v různých podobách od 18. století. Pro českého čtenáře příhody známého mluvky a dobrodruha mistrně zpracoval Adolf Wenig, známý mj. jako libretista Dvořákovy opery Čert a Káča. Neúnavný cestovatel zavede čtenáře do různých koutů světa, na souši, na moře i pod zem. Neuvěřitelné příběhy dotvářejí dobové ilustrace Fritze Bergena.

TIP TÝDNE - Pro poučení
JEAN DELUMEAU: Tisíc let štěstí
(Argo)
Kniha světoznámého francouzského historika programově navazuje na jeho monografi Dějiny ráje. Autor v ní jak na základě diskurzu teologů, tak na podkladě literárních pramenů zkoumá zrození a vývoj milenaristických a apokalyptických představ, jež ovládaly lidskou mysl od pozdní antiky až po osvícenské 18. století. Nechybí kapitola, věnovaná Janu Husovi a českým husitům. Zajímavý mimoevropský rozměr autorův výklad dostává v kapitolách, týkajících se Larinské Ameriky a Spojených států.

TIP TÝDNE - Komiks
GARTH ENNIS & JOHN McCREA: Hitman - Tommyho hrdinové
(BB/art)
Už pátý svazek komiksové řady přináší kromě "Supermanského speciálu" další příběhy profesionálního zabijáka se superschopnostmi nazvaného suše Hitman. Tommy potřebuje na chvíli zmizet z Gothamu, kde mu začíná být příliš "horko". Spolu s ostatními zabijáky přijme zakázku pracovat skutečného horka původním slova smyslu. V Africe. Jenže zakázka pro místního vladaře se trochu zvrtne, když se do boje připletou psychopatičtí superhrdinové a jeden německý tank Tiger.

TIP TÝDNE - Audiokniha
MICHAIL AFANASJEVIČ BULGAKOV: Mistr a Markétka
(Radioservis)
Román autor začal psát v roce 1928 a opakovaně jej přepracovával. Poprvé v Sovětském Svazu v cenzurované verzi vyšel až roku 1966, tedy více než čtvrtstoletí po Bulgakovově předčasné smrti. Český překlad Aleny Morávkové z konce 60. let byl prvním kompletním necenzurovaným zveřejněním tohoto geniálního textu. TrojCD obsahuje rozhlasové zpracování právě tohoto překladu, které v roce 1987 režíroval Jiří Horčička. V hlavních rolích se představili Miloš Kopecký (Woland), Ladislav Frej (Mistr), Helena Friedrichová (Markétka) a Eduard Cupák (Pilát).

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

RECENZE: Úhoři mají sice nabito, ale slepými. Herci se baví víc než diváci

Upoutávka k filmu Úhoři mají nabito

Není v českém filmu větší lítosti než nad projektem se slibnými jmény i začátkem, který se pak postupně rozpadá před...

Další z rubriky

Podivné marocké přátelství, jež zaujalo i Clooneyho a Johanssonovou

Scarlett Johanssonová na londýnské premiéře Avengers: Age of Ultron (21. dubna...

Po bestsellerech Zmizelá nebo Dívka ve vlaku je tu další román s potenciálem zaujmout masy. Vydává se do nejtemnějších...

Z rodné země do Istanbulu. Mistr cestopisu Fermor vystačil s librou týdně

Největší úplněk od roku 1948 nad jednou z mešit v Istanbulu (14. listopadu...

Soubor novodobé anglické prózy přeložené do češtiny je zase o krok blíže dokonalosti. Na řadu totiž konečně přišel i...

Judith Hermannová se vrací ke kořenům. Lettipark navazuje na debut

Judith Hermannová, německá spisovatelka

Od zrodu literární senzace jménem Judith Hermannová uplynulo přes dvacet let. Její prvotiny nazvané „Letní dům,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz