Knižní tipy: Islandské slzy mají tvar loďky

  16:15aktualizováno  16:15
I ve světě, jehož život plyne v závislosti na sezonních pracích a pohybech moře, na lidi doléhají otázky staré jako lidstvo samo, ať už jsou to záhady života, láska, osamělost, touha, lidské vášně či smrt.

Jón Kalman Stefánsson | foto: Wikipedia

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
JÓN KALMAN STEFÁNSSON: Letní světlo, a pak přijde noc
(dybbuk)
Jeden z nejvýraznějších islandských autorů (nar. 1963) nasbíral už od dětství řadu životních zkušeností díky nebývalé profesní přelétavosti - byl stejně tak knihovníkem jako dělníkem na jatkách. Jeho tvorba je výrazně orientována na venkovské prostředí a v malé islandské vesnici se v 90. letech minulého století odehrává i román Letní světlo, a pak přijde noc (orig. vyd. 2005). Vyprávění z doby nastupující finanční expanze Islandu, následované totálním krachem, se odehrává v rytmu evokujícím prapůvodní — ústní a rytmický způsob předávání příběhu, na jehož ploše se míhají osudy obyvatel, zasažených těžko definovatelnou severskou melancholií, ale i skrytým šílenstvím.

TIP TÝDNE - Napětí
WILL ADAMS: Zlatý sarkofág
(BB/art)
V roce 323 př. Kr. zemřel v Babylonu vojevůdce Alexandr Veliký a jeho ostatky byly přeneseny do egyptské Alexandrie, kde byl ve zlatém sarkofágu pohřben v okázalém mauzoleu. Po řadě zemětřesení, válek a požárů se Alexandrův hrob ztratil. V roce 2007 pátrá po místě Alexandrova odpočinku potápěč a archeolog Daniel Knox. Během stavby nového hotelu dojde k nálezu hrobky a Daniel je přesvědčen, že je v ní uložen právě slavný vojevůdce, ovšem vidina zlata a drahých kamenů, jimiž byl hrob vybaven, láká i jiné lovce pokladů. Z Daniela a jeho pomocnice Gaille se stává lovná zvěř.

TIP TÝDNE - Pro děti
BRIGITTE LABBÉ, MICHEL PUECH, JACQUES AZAM: Já a svět, svět a já
(Universum)
Populárně naučná knížka, která přístupnou formou seznamuje děti od osmi let s filozofickými myšlenkami a základními pojmy etiky. Nejsou v ní jména filozofů ani názvy myšlenkových směrů, ale příklady ze života, které autoři věcně rozebírají a dokazují na nich, že některé pojmy, které se používají v každodenním životě, nejsou tak jednoznačné, jak by se mohlo zdát. Čtivým a humorným způsobem pomůže malým čtenářům rozvíjet myšlení o tématech jako je život a smrt, bohové a Bůh, svoboda a nesvoboda, štěstí a neštěstí či dobré a špatné.

TIP TÝDNE - Klasika
HERMANN HESSE: Knulp
(Argo)
Jedna z nejpopulárnějších a nejpůsobivějších drobných próz německého nositele Nobelovy ceny za literaturu vychází v dvojjazyčné, česko-německé podobě. Ve třech příbězích zachycuje etapy životní cesty sympatického tuláka a svérázného mudrce. Knulp se záměrně vzdal všech atributů měšťanského života, rodiny, majetku i stálého bydliště a zvolil si svobodu a nezávislost. V jeho postavě Hesse prezentoval jeden z modelů chování a postojů a ukázal, že důležitá není vnější forma bytí, ale opravdovost, s níž se člověk staví k sobě a ke světu.

TIP TÝDNE - Pro poučení
RICHARD DAWKINS: Boží blud
(Academia)
Zatím poslední kniha britského evolučního biologa odmítá náboženský fundamentalismus a kritizuje všechny ostatní, i umírněné podoby náboženství. Považuje je za nebezpečný jev, který omezuje svobodné myšlení lidí. Být o něčem přesvědčen na základě víry je podle Dawkinse v ostrém rozporu s přesvědčením na základě racionálních argumentů. Náboženský dogmatismus pak stojí v jádru dalších problémů – od vyučování zjevných nepravd o původu světa a lidstva až po teroristické útoky. Cílem Dawkinsovy knihy je zvýšit sebevědomí ateistů, jejichž pozice např. v USA je podle autora na úrovni homosexuálů před 50 lety.

TIP TÝDNE - Komiks
JOE SACCO: Šíbr
(BB/art)
Po Bezpečné zóně Goražde (více zde) a Palestině (více zde) vychází autorovi v češtině třetí reportážní komiks z citlivého místa naší planety. Když se autor jako válečný reportér vrátil roku 2001 do Bosny, hledal aspoň jediného člověka, ochotného otevřeně mluvit o šílenství, jemuž tato země několik let předtím propadla. Našel válečného veterána Nevena, řečeného "Šíbr", který dokázal zahraničním novinářům v Sarajevu zařídit ledacos: výlet na frontu, kontakty na důležité lidi i na prostitutky. Jeho služeb využil roku 2001 i sám autor Joe Sacco a záhy mu došlo, že Nevenův příběh je mikrokosmem celého balkánského konfliktu.

TIP TÝDNE - Audiokniha
DAPHNE DU MAURIER: Ptáci
(Radioservis)
Všech 15 románů, které slavná britská prozaička (1907-89) napsala, se stalo bestsellery a některé z nich byly i úspěšně zfilmovány. Totéž platí i o hrůzostrašném příběhu Ptáci, který se stal předlohou asi nejslavnějšího filmu Alfréda Hitchcoka. V prosinci udeřily obrovské mrazy a ty zahnaly hladové ptáky blíže k lidem. Jejich vrozený odstup byl náhle pryč a tato zvířata se začala vrhat na lidi a uklovali celé rodiny. Příběh sugestivně načetl herec Jan Hartl v režii Vladimíra Ruska. Jako hudební doprovod byly použity skladby Philipa Glasse.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Jako ryba ve vodě. Akvárium v Seattlu odhalí dávné rodinné bolesti

Aljašský spisovatel David Vann

Složité rodinné vztahy. V těch se aljašský spisovatel David Vann cítí jako ryba ve vodě. České čtenáře o tom mohly...

RECENZE: Akce střídá akci. Hrdinný Pérák zasáhl cíl

Z komiksu Pérák: Oko budoucnosti

Legendárního Péráka je poslední dobou všude plno. Nyní je k mání komiksové album s titulem „Pérák: Oko budoucnosti“...

RECENZE: Úplná rodina se přežila, člověk je v háji, sděluje Petra Hůlová

Spisovatelka Petra Hůlová

Petra Hůlová podesáté knižně. Potřetí na téma vnitrorodinných vztahů. A poprvé o pekle střídavé péče.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz