Knižní tipy: Frickové, bacha na Péráka!

  15:30aktualizováno  15:30
Až doposud jsme mohli Američanům jen závidět všechny ty jejich Supermany, Batmany a spol. Ale pozor! Přichází náš originální Franta Pérák a kousky, které provádí, si s těmi zaoceánskými rozhodně nezadají.

Petr Stančík: Pérák (ilustrace z knihy) | foto: Druhé město

Předcházející knižní tipy najdete ZDE

TIP TÝDNE - Beletrie
PETR STANČÍK: Pérák
(Druhé město)
Hitler zamlada namaloval "zvrhlý" kubistický obraz. Čemu se taky divit u svobodného zednáře. Když se jej Heydrich pokusí zničit, Vůdce přechází do protiútoku a zastupujícímu říšskému protektorovi nepomůže ani tajná zbraň, létající talíř poháněný levitací tibetských lámů se sklony k alkoholismu, ani umělá valkýra. Před smrtelným atentátem jej paradoxně zachrání - alespoň dočasně - Franta Pérák, superhrdina českého odboje. Tak takovéhle a mnohé jiné "zhůvěřilosti" dokázal zcela mimořádně zábavně a akčně, formou jakéhosi "komiksu bez obrázků", seřadit za sebe Petr Stančík, v žánru poezie dobře známý jako Odillo Stradický ze Strdic. Postava Péráka, "jediného superhrdiny českých dějin", mu posloužila jako spouštěcí mechanismus vodotrysku bláznivých nápadů, absurdit a humoru.

TIP TÝDNE - Napětí
JANET EVANOVICH: Od desíti k pěti
(BB/art)
Už pátý příběh z třináctidílné série o trochu nemotorné "lovkyni zločinců" Stephanii Plumové. Východiskem nového případu je hledání jejího vlastního nezvěstného strýce, zpočátku vypadající neškodně, brzy se ale změnivší v krvavou žeň a nebezpečí na každém kroku. Kromě drsných kriminálníků nechybějí ani spíše komické postavy, které spoluvytvářejí příběh plný důvtipu, ale i pro autorku typického nadhledu.

TIP TÝDNE - Pro děti
JOSTEIN GAARDER: Žabí zámek
(Knižní klub)
S ilustracemi Františka Skály a v překladu Jarky Vrbové vychází další dílo významného norského autora literatury pro děti. Malý chlapec Štěpán Marcipán pomůže žabákovi, aby se proměnil v prince, odměnou je mu pozvání na Žabí zámek, kde Štěpán prožije dobrodružství, které se atmosférou a typem postav chvílemi podobná těm známým z Alenky v říši divů.

TIP TÝDNE - Klasika
AGATHA CHRISTIE: Zlatá brána otevřená
(Knižní klub)
Klasická "poirotovka" - z televizního seriálu známá pod názvem Případ v ulici Hickory - osvědčuje především autorčinu důkladnou znalost jedů. Případ, který začíná prostými ztrátami roztodivných věcí (od stetoskopu po diamantový prsten) na studentské koleji, vrcholí vraždou studentky předávkováním morfiem, vydávanou za sebevraždu. Důmyslný Belgičan s knírkem se ale obelstít nenechá...

TIP TÝDNE - Pro poučení
MILOSLAV TOPINKA: Hadí kámen
(Host)
Podtitul této knihy významného českého básníka zní Eseje, články, skici (1966 - 2006) a naznačuje tedy, o čem bude řeč. A svým způsobem to naznačuje i způsob vydání se "starosvětsky" nerozřezanými stránkami, které formálně upomínají na dobu, kdy literatura měla svou váhu (a má ji i v Topinkových reflexích literární klasiky i avantgardy), fakticky navíc vyžaduje od čtenáře jistou fyzickou i časovou investici při rozřezávání knihy, tedy jakési "probojování se" k ní.

DÁLE VYŠLO:
MARKÉTA HEJKALOVÁ: Kouzelník z Pekingu
(Hejkal)
Nový román známé spisovatelky a nakladatelky se odehrává v Číně, Česku i v jejím milovaném Finsku. Přestože hlavními postavami knihy jsou tři ženy, jejichž příběhy se protínají, téma překvapivých zvratů lidských osudů se týká obou pohlaví.

MARTIN GILBERT: Vůle lidu (BB/art)
Historik a oficiální životopisec Winstona Churchilla ve své studii zkoumá průběh Churchillova vztahu k parlamentní demokracii, jež pro něj byla alfou i omegou politické kariéry.

MIROSLAV BOBEK, TEREZA ŠEFRNOVÁ: Moja, Tatu a tiplíci (Radioservis)
Gorilí mládě Moja se díky rozhlasovému a televiznímu projektu Odhalení stalo "miláčkem národa" a hrdinou už několika knih. Tentokrát se jedná o "gorilí pohádky", ve kterých vystupují i další zvířata ze zoologické zahrady.

LOUIS SACHAR: Malé krůčky (Knižní klub)
Čtivý román pro starší děti vypráví příběh Podpažďáka s vroubkem v trestním rejstříku, snažícího se od základu změnit svůj život. Dobrodružný děj a humor se snoubí se zásadními otázkami rasové nesnášenlivosti, povahy slávy a dalších neviditelných souvislostí lidského života.

SEBASTIAN FAULKS: Ptačí zpěv (BB/art)
Třetí - a nejslavnější - do češtiny přeložený autorův román je zasazen do období první světové války. Příběhy a pocity jednotlivých postav kontrastují s anonymitou války, v níž se postupně zcela vytrácí hodnota lidského života.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Jako ryba ve vodě. Akvárium v Seattlu odhalí dávné rodinné bolesti

Aljašský spisovatel David Vann

Složité rodinné vztahy. V těch se aljašský spisovatel David Vann cítí jako ryba ve vodě. České čtenáře o tom mohly...

RECENZE: Akce střídá akci. Hrdinný Pérák zasáhl cíl

Z komiksu Pérák: Oko budoucnosti

Legendárního Péráka je poslední dobou všude plno. Nyní je k mání komiksové album s titulem „Pérák: Oko budoucnosti“...

Propadl starší ženě, ona alkoholu. Julian Barnes vypráví Jediný příběh

Spisovatel Julian Barnes (2015)

Zatímco loni nakladatelství Odeon připomnělo spisovatele a držitele Man Bookerovy ceny Juliana Barnese knihou z roku...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz