Knižní tipy: Divoká jízda na kokainu a zase zpátky

  15:18aktualizováno  15:18
Kniha novináře Davida Carra mapuje otevřeně a s černým humorem cestu, kterou musel ujít, než se z pravidelného uživatele drog stal pravidelným sloupkařem The New York Times.
Kokain (ilustrační foto)

Kokain (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
DAVID CARR: Kokain
(Nakladatelství XYZ)
Novinář David Carr se vrací do osmdesátých let a rekonstruuje jeden z nejtemnějších příběhů, se kterým se kdy setkal - příběh své vlastní závislosti na drogách. Zpovídá množství známých, kteří se stali svědkem jeho pádu: bývalé milenky, drogové dealery, policisty, spolupracovníky i kamarády. Strávil tři roky probíráním policejních protokolů, lékařských zpráv, zatykačů a dalších dokumentů. Kniha je šokujícím záznamem kokainového pekla, ale i příslibem lepší budoucnosti muže, který svou závislost překonal.

TIP TÝDNE - Napětí
IVONA BŘEZINOVÁ (ed.): Ruce vzhůru!
(Knižní klub)
Antologie detektivních povídek tvůrčí skupiny Hlava nehlava jež byla založena v roce 2005 na půdě Literární akademie Josefa Škvoreckého, a kterou tvoří pod vedením Ivony Březinové Zuzana Frantová, Ilona Fryčová, Kateřina Hejlová, Jiří Holub, Ladislav Karpianus, Klára Mayerová, Petra Poliaková, Martin Strnad, Božena Štibingerová, David Šváb, Tomáš Tvrdý a Matěj Vavřina. Ruce vzhůru! je už třetí povídkovou sbírkou této skupiny.

TIP TÝDNE - Pro děti
JULES VERNE, ONDŘEJ NEFF: Tajuplný ostrov
(Albatros)
Ediční řada Jules Verne pro 21. století pokračuje dalším, již čtvrtým titulem, jenž znovu doprovázejí nádherné ilustrace a kvaše Zdeňka Buriana (oproti předchozím titulům je Tajuplný ostrov na ilustrace skutečně velmi bohatý). Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.

TIP TÝDNE - Klasika
JIŘÍ SUCHÝ: A noc je nahá černoška
(Dokořán)
Písňové texty Jiřího Suchého působí naprosto přirozeně, až s jakousi suverénní lehkostí. Tato jejich vlastnost je však dána především tím, že autor mistrně ovládl jazyk, verš i téma. Výbor z jeho rozsáhlé tvorby představuje nejen ono "rodinné stříbro", jehož melodie se čtenáři při četbě textů okamžitě vybaví, ale i méně známe rýmy. Titul sbírky, jež vychází v kapesní edici Mocca, je veršem z úvodní písně Noční song. S náladou knihy výborně korespondují ilustrace tužkou na obočí, řasenkou, rtěnkou a očními stíny Terezy Ješátkové.

TIP TÝDNE - Pro poučení
OLIVER SACKS: Musicophilia
(dybbuk)
Neurolog a psychiatr Oliver Sacks ve své zatím poslední knize pátrá po místě, které hudba v našem mozku obývá, a po tom, jak ovlivňuje náš psychický i fyzický stav. Stejně jako ve svých dřívějších knihách se pokouší porozumět zkušenostem lidí, kteří vykazují různé neurologické odlišnosti, v tomto případě je to specifické vnímání a přijímání hudby. Zabývá se mimo jiné těmi, které hudba, ať již její poslech nebo aktivní provozování, nejen obohatila a potěšila, ale doslova zázračně vrátila zpět do života.

TIP TÝDNE - Komiks
JOHN ARCUDI: Terminátor - Omnibus - Kniha první
(BB/art)
V obsažném terminátorském souboru nepůjde jen o monstrum s tváří Arnolda Schwarzeneggera. Ve čtyřech příbězích čtenář pronikne mnohem hlouběji do světa, který už brzo bude patřit strojům, a z lidí zbudou jen lebky dláždící ulice. Podobně jako u Predátora či Vetřelců, i v případě Terminátora začalo nakladatelství Dark Horse dotvářet filmovou legendu, dokreslovat události, které filmy zatajily, a představovat hrdiny a padouchy, jež se těm filmovým zcela vyrovnají.

TIP TÝDNE - Audiokniha
MICHAL VIEWEGH: Báječná léta pod psa
(Tympanum)
Příběh citlivého chlapce Kvida z období "reálného" socialismu je mistrným podáním šedivé doby, která pro mnohé z nás byla zároveň šťastným obdobím mládí a dospívání. Tato vůbec nejznámější kniha spisovatele Michala Viewegha, za níž získal cenu Jiřího Ortena, byla přeložena do několika světových jazyků, byla zfilmována i převedena do divadelní podoby. Nyní poprvé je k dispozici i v podobě nezkrácené audioknihy v délce sedm a tři čtvrtě hodiny, kterou načetl herec a publicista Michal Pavlata.

DÁLE VYŠLO:
TOVE JANSSONOVÁ: Muminek - Svazek dva
(Argo)
V sérii kompletních komiksových stripů, populárních u dětských i dospělých čtenářů, došlo na druhý svazek s dalšími čtyřmi příběhy: Muminkovy zimní radovánky, Muminkova maminka a služka, Muminek staví dům a Muminek začíná nový život.

NEIL SHUBIN: Ryba v nás (Paseka)
Účastník objevu pradávné ryby zvané Tiktaalik spojuje zábavnou formou dobrodružství v paleontologii s vědeckými poznatky a odhaluje mnoho překvapivých souvislostí mezi naší anatomií a anatomií ryb, plazů a dalších tvorů.

LAURENCE REES: Za zavřenými dveřmi (Universum)
Britský historik přibližuje jak dramatická tajná jednání, která vedla ke 2. světové válce, tak i klíčová rozhodnutí přijatá v průběhu tohoto konfliktu. Vychází přitom z dokumentů dostupných až po otevření východoevropských archivů.

VOJTĚCH STEKLAČ?: Pekelná třída - Zlatá kreditka (Nakladatelství XYZ)
Další svazek kompletních příhod holešovických kluků, jejichž "kápem" je Bořík. Nové vydání, které nepochybně osloví další generaci klukovských čtenářů, sází i na nové ilustrace komiksového výtvarníka, říkajícího si Vhrsti.

DACRE STOKER, IAN HOLT: Drákula. Nesmrtelný (Albatros Plus)
Volné pokračování Drákuly Brama Stokera začíná zhruba dvacet let po domnělé smrti hraběte Drákuly. Autorem knihy, mezi jejíž postavy se dostala i hraběnka Báthoryová alias Čachtická paní, je prasynovec autora původního románu.

VLADIMIR ARSENIJEVIĆ: Jugolaboratorija (Kniha Zlín)
Sbírka postjugoslávské prózy, sestavená přímo pro české čtenáře. Jednotlivé povídky reprezentativně zastupují jednotlivénárodnostní i jazykové oblasti zemí bývalé Jugoslávie.

KATARÍNA ŠAJBANOVÁ: Bublina (Odeon)
Románová prvotina slovenské autorky zachycuje v několika vzájemně se prostupujících časových pásmech životní etapu Edity Soliarové, Slovenky žijící v Praze, jež rekapituluje a ujasňuje si své emotivní a sociální vazby, jak rodinné, tak partnerské.

HERGÉ: První kroky na Měsíci (Albatros)
Další z komiksových dobrodružství proslulého Tintina je přímým pokračováním titulu Míříme na Měsíc. Komiks je proslulý reálným vykreslením přistání a pohybu na Měsíci, který byl v době jeho vzniku ještě pouhou utopií.

BENJAMIN ROCHEFORT: Bláznivá dobrodružství Fanfána Tulipána (Nakladatelství XYZ)
Ze slavného filmového zpracování s Gérardem Philipem v hlavní roli známý příběh o muži, který již od dětských let projevuje výrazný talent pro romantická dobrodružství a hrdinské kousky.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Horor, nebo dětský příběh? Hodinový strojek je poučný i děsivý

Philip Pullman

Hororová povídka i poučný příběh pro děti. Autora populárního Zlatého kompasu, tak často přirovnávaného k Letopisům...

RECENZE: Než nastoupí Hitler. Komisař Rath řeší vraždu v chrámu zábavy

Obal českého vydání Spisu Vaterland

Člověku až přijde líto, že Spis Vaterland, nový příběh berlínského policejního komisaře Gereona Ratha z pera Volkera...

Hemingway se také bál, nebyl jen drsný záletník. Vychází jeho biografie

Zážitky z italské fronty sepsal Hemingway do románu Sbohem armádo

Jaký byl spisovatel Ernest Hemingway? Drsný muž, alkoholik, záletník, dobrodruh. Zkratkovitých odpovědí se nabízí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz