Pondělí 6. dubna 2020, svátek má Vendula
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. dubna 2020 Vendula

Knižní tipy: Dávejte pozor na překlepy, varuje Michal Ajvaz

  15:26aktualizováno  15:26
Na pouhých 172 stranách se můžete proletět ve fantaskním oparu celým světem. A to všechno jen kvůli zdánlivě bezvýznamnému sáhnutí vedle na klávesnici počítače.

Spisovatel Michal Ajvaz | foto: MF DNES

Lucemburská zahrada

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
MICHAL AJVAZ: Lucemburská zahrada
(Druhé město)
Nový román jednoho z nejoriginálnějších současných českých spisovatelů líčí sled událostí, které se během letních prázdnin přihodily pařížskému středoškolskému učiteli Paulovi v důsledku toho, že v okamžiku nesoustředěnosti položil ruku na nesprávné klávesy počítače a napsal jedno slovo špatně: kvůli této chybě prožije nejšťastnější i nejstrašnější chvíle svého života. Děj knihy se odehrává v Paříži, v Nice a v Nantes, ve státě New York, v Moskvě, na karibském ostrově Saint Lucia, v sicilské Taormině a ve vybájeném městě Lara. Román vypráví o proměně vnímání, o lásce a žárlivosti, nenávisti a smíření, o programování audioanimatronických figurín, jaké se používají při atrakcích v Disneylandu, o nebezpečných psychofarmakách, o kopii pařížské ulice v džungli, o pohyblivé hongkongské hračce na baterky, kterou hrdina objeví v pasáži Pommeraye v Nantes, a o živé langustě, která upadla číšníkovi na zem v zahrádce restaurace v Nice.

Ďáblovy housle

TIP TÝDNE – Napětí
JOSEPH GELINEK: Ďáblovy housle
(Knižní klub)
Nová "hudební detektivka" španělského muzikologa a spisovatele začíná koncertem, po němž je slavná houslistka Ane Larrazábalová zavražděna, když dohrála náročnou skladbu Paganiniho – geniálního umělce, jehož virtuozitu i slávu údajně ovlivnilo spojení s ďáblem. Na těle je její vlastní krví napsáno iblís – arabsky ďábel. Zmizely i drahocenné housle. Vyšetřování se ujímá inspektor Perdomo; sleduje teroristickou stopu a proniká stále hlouběji do světa mistrů houslařů i uměleckého prostředí plného intrik.

Anička na horách

TIP TÝDNE – Pro děti
IVANA PEROUTKOVÁ: Anička na horách
(Albatros)
Jsou zimní prázdniny a Anička vyráží s kamarádkami Ditou a Juljou na chalupu do Jizerských hor. Veselá dobrodružství, která společně prožívají nejen při lyžování, jsou narušená příjezdem spolužačky Katky. Je nafoukaná, protivná a nic ji nebaví. A tak se Anička musí postarat, aby tyhle prázdniny nebyly nadobro pokažené. Milé čtení pro děti starší sedmi let pro nadcházející roční období.

Miláček

TIP TÝDNE – Klasika
GUY DE MAUPASSANT: Miláček
(Odeon)
Georgese Duroye, bývalého vojáka a toho času zaměstnance na dráze, trápí v Paříži roku 1885 nedostatek peněz, chudoba a bezmoc. Vše se mění ze dne na den, když mu kamarád z vojny dohodí místo v novinách – z nýmanda se stane uznávaný novinář. Maupassant ho ve své satiře představuje jako sobeckého a sebestředného jedince, který touží po slávě, uznání, moci, penězích a úspěchu u žen. Miláček je nevyléčitelný sukničkář, prototyp průměrného člověka jdoucího přes mrtvoly.

Kant a ptakopysk

TIP TÝDNE – Pro poučení
UMBERTO ECO: Kant a ptakopysk
(Argo)
Ecovo dílo z roku 1997 je návratem k některým základním otázkám, které autor formuloval ve své Teorii sémiotiky. Eco se bezprostředně dotýká odvěkých problémů západní filozofie, které se mezitím staly předmětem kognitivních věd. Opouští formu systematického výkladu a nabízí spíše příběhy a "bajky", v nichž zaujímá zvláštní postavení ptakopysk, který představuje tvrdou zkoušku pro mnohé teorie poznání. Eco přichází s vlastním programem kognitivní sémantiky, založené na tom, co nazve smluvním realismem.

Vetřelci 6

TIP TÝDNE – Komiks
MARK SCHULTZ ad.: Vetřelci – Kniha šestá
(BB/art)
Kdykoli lidstvo vstoupilo na nová území, vždy se strhl zápas o rovnováhu mezi objevitelskou vášní a vykořisťovatelskou chtivostí. V éře kolonizace vesmíru je vzrušení z dobrodružného odhalování nových zázraků zkaleno hrůzně reálnou možností setkání dvou odlišných druhů, do té chvíle oddělených světelnými roky vzduchoprázdna. Objevitelské opojení může velmi rychle vystřídat krutá noční můra nemilosrdného boje o nadvládu... Série Vetřelci zaznamenala velké úspěchy a nastavila laťku všem pokusům o rozšíření světa populárního filmu formou komiksu. Šestá kniha obsahuje mnoho příběhů, které se dosud nedočkaly souhrnného vydání.

Moc a sláva

TIP TÝDNE – Audiokniha
GRAHAM GREENE: Moc a sláva
(Radioservis)
Román Grahama Greena (1904–1991) Moc a sláva je zasazen do třicátých let minulého století a odehrává se v Mexiku zmítaném revolucemi, puči a střídajícími se vládci – caudilly i revolucionáři. Ti po nástupu k moci rozbíjejí jeden ze základních stavebních kamenů své země − zakazují alkohol a prakticky likvidují jakýkoliv projev náboženství. Prostí lidé si však svou víru nechtějí nechat vzít, chybí jim jen kněz, který by zprostředkoval potřebný rituál, ať už jde o křest či poslední pomazání. Jedním z posledních je právě hlavní hrdina Greenova románu. Rozhlasová četba z románu vznikla v roce 2004 a režisérka Hana Kofránková ke dvanácti půlhodinám pozvala herce Josefa Somra.

Autor:
  • Nejčtenější

O nás už nejde, teď mysleme na děti, vzkazuje herec Martin Dejdar

Nejen natáčení nových dílů seriálu Specialisté musel herec Martin Dejdar kvůli karanténě škrtnout ze svého diáře. „Zato...

PRVNÍ DOJMY: Viděli astronauti ufony? Z Vetřelců dávnověku je detektivka

Premiérová řada cyklu Vetřelci dávnověku startuje v pátek na stanici Prima Zoom celovečerní epizodou UFO konspirace....

Právě točím ve Státech s Tarantinovým kameramanem, líčí Jana Hojdová

Americký kameraman Robert Richardson, nositel tří Oscarů, teď sám stojí před kamerou Jany Hojdové. Česká...

GLOSA: Youtuber Kovy řeší dějiny. Ale televizní štáb mohl nechat doma

Sám se ještě nedávno učil k maturitě, takže s ním studenti mluví bez ostychu, navíc je youtuber Karel „Kovy“ Kovář...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Eddie Stoilow se rozcházejí, důvodem jsou neshody uvnitř kapely

Čtyři z pěti členů Eddie Stoilow, jmenovitě David Šmídt, Jakub Lenz, Martin Puškař a Lukáš Kuneš, bez velkých gest...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

RECENZE: Poutavá kronika časů, kdy se tolerance mění v nenávist

S výjimkou nositele Nobelovy ceny Orhana Pamuka není u nás turecká literatura moc známá. Nyní do ní můžeme nahlédnout...

Premium

Přežil jsem náročné situace v horách, poradím si i s touto, míní Vopěnka

Spisovatel a nakladatel Martin Vopěnka měl pár týdnů do vydání cestopisné knihy Přežít civilizaci, když přišla epidemie...

O radikalizaci, víře i rodině vypráví úspěšné a drsné Teplo domova

Teplo domova. Vlastní postel, sladká vůně z kuchyně, pocit bezpečí v době karantény a nově také název románu z...

RECENZE: Převážně průměrný Viewegh. Nový román je spíše téma na povídku

Novou knihu Michala Viewegha otvírají hned dva citáty. V tom prvním autor volá po humoru jako základní přísadě života,...

Najdete na iDNES.cz