Jak Charlie Chaplin chodil s Češkou a potkal Vlastu Buriana u moře

  7:58aktualizováno  7:58
Charles Chaplin a Vlasta Burian se potkali jednou na pár minut na Riviéře, jejich snímky se sešly ve filmotéce prezidenta Masaryka v Lánech. Ale kniha Ondřeje Suchého Když Chaplin potkal Buriana objevuje ze života obou komiků daleko víc.

Obálka knihy Když Chaplin potkal Buriana | foto: Euromedia Group

Pověstná tulákova hůlka, kterou Charlie Chaplin věnoval Národnímu technickému muzeu v Praze, odkud záhadně zmizela. Zprávy z dobového tisku, podle nichž se slavný Brit zajímal o několik tuzemských námětů: komedii V+W Hej rup!, Dobrého vojáka Švejka či román Pan Theodor Mundstock.

Líčení rodáků, kteří s Chaplinem pracovali. Hypotéza, že ještě coby neznámý mladík vystoupil v roce 1908 s divadelní společností Freda Karna v tehdejším pražském Varieté.

Anebo vzpomínka Jiřího Menzela, jenž coby jeden z mála Čechů navštívil Chaplinův dům ve švýcarském Vevey, kde pozdravil jeho děti a manželku Oonu. Do zahrady domu ve Vevey pronikl rovněž mim Boris Hybner, který tu na památku ukořistil růži.

To je pouze malý výběr kuriozit z knihy Ondřeje Suchého s názvem Když Chaplin potkal Buriana, již vydává Euromedia Group v edici Brána. Autor sice oběma komikům i jiným pamětnickým hvězdám věnoval již řadu knih, nyní však slibuje nové podrobnosti i provokativní teorie, počínaje Chaplinovým milostným vztahem s údajnou Češkou a konče jeho plánovanými, leč zmařenými schůzkami s Janem Werichem.

Ale nejprve Riviéra: v červnu 1931 v Juan-les-Pins se Chaplin v doprovodu Marie Müllerové z Mariánských Lázní potkal s Vlastou Burianem a jeho ženou Ninou, jíž daroval svou knihu Mé cesty s vepsaným věnováním.

Fotogalerie

Vedle podrobností krátkého setkání, jež prý inicioval Burian a jehož se mimo jiné účastnil Martin Frič s manželkou, zkoumá kniha teorii, zda Chaplinova přítelkyně opravdu vyhrála v Československu několik soutěží krásy, kterak o sobě tvrdila, a jestli byla totožná s May Reevesovou zvanou též Mitzi, jak ji jmenují jiné zdroje.

Také Jan Werich vylíčil, jak byl s Jiřím Voskovcem na Riviéře právě ve stejné době, kdy tam Chaplin prchal před zvědavými turisty, případně se slunil na pláži s dvojicí Fairbanks–Pickofordová. Jindy seděl Werich vedle Chaplina v jistém baru v Nice, jenže kvůli vlastní škytavce si prý legendy skryté za novinami nevšiml. Do třetice společně vystupovali v newyorské Carnegie Hall, ale těsně předtím, než se V+W stihli seznámit, odvedl jim Chaplina jeho známý.

Kaleidoskop Chaplinových tuzemských pout či otisků pak zahrnuje třeba poštovní známku z roku 1968, na niž o čtyřicet let později vzpomínala dcera komika Geraldina Chaplinová, vyznamenaná na pražském Febiofestu. Její otec prý tehdy propadal depresi kvůli negativním kritikám Hraběnky z Hongkongu, ale díky československé známce za korunu čtyřicet haléřů podle dcery „doslova ožil, bral ji jako velkou poklonu“. 

A ještě jednou známka, tentokrát za tři koruny třicet haléřů. Provázela dopis s obrázkem tuláka Charlieho a prosbou o autogram, který do Švýcarska poslal budoucí grafik Michal Cihlář. Tehdy místo podpisu přišla sice jen omluva od Chaplinova tajemníka, nečekaná pointa však dorazila po dlouhých sedmnácti letech, kdy se dražila pozůstalost po slavném komikovi – a právě Cihlářovu obálku koupilo muzeum ve Vevey za tři tisíce franků.

Ve Švýcarsku mají Chaplinův svět:

  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijede třeba Andrea Bocelli. Podívejte se na přehled...

RECENZE: Karel, já a ty nabízí defilé třicátníků, kteří nevědí, co chtějí

Bohdan Karásek říká svým pracím „bytové filmy“, což lze přeložit jako levné projekty na pomezí studentských a...

Největším českým porevolučním hitem je Země vzdálená

Během tří dekád od pádu komunistického režimu vzniklo mnoho hitů, ale tím největším je podle mínění diváků hudební...

Salman Rushdie postavil Zlatý dům. Pozlobil feministky

Spisovatel Salman Rushdie ve své novince zarývá nehty pod kůži americké společnosti. Kam se za poslední léta posunula...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Návrat Dagmar Havlové ke komedii zařídili jiskřiví Vlastníci

Místo Dvanácti rozhněvaných mužů sedí kolem stolu čtrnáct majitelů bytů. Nečekaně zábavnou domovní schůzi zprostředkují...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

RECENZE: Vánoce Kubiše a Gabčíka i Zeman s octem. O čem píše Padevět

Život běží dál, dějinám i člověku navzdory, dokazuje nová kniha mikropříběhů spisovatele, nakladatele a knihkupce...

Knihy o sametové revoluci. Kocáb nepřekvapuje, Komárek se dopustil chyb

Památné události listopadu 1989 se samozřejmě nemohly neodrazit v naší literatuře. Nyní k řadě již vydaných titulů...

Salman Rushdie postavil Zlatý dům. Pozlobil feministky

Spisovatel Salman Rushdie ve své novince zarývá nehty pod kůži americké společnosti. Kam se za poslední léta posunula...

Václav Budinský se zasloužil o nový rekord. Napsal nejmenší knihu

O nový český rekord se zasloužil spisovatel a autor minimalistických veršů Václav Budinský. Ve středu pokřtil v Praze...

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?

Najdete na iDNES.cz