KNIHY 2019: Albatros vydá nejdražší knihu, Vondruška píše novou ságu

  13:51aktualizováno  13:51
Každoroční výběr toho nejzajímavějšího, co čtenáře v nadcházejícím roce čeká, se letos trochu liší. Kulaté narozeniny totiž oslaví dvě zásadní tuzemská nakladatelství Albatros a Paseka.

Spisovatel Vlastimil Vondruška představil v rytířském sále v Písku poslední díl Husitské epopeje. | foto: David Peltán, MAFRA

Český nakladatelský gigant Albatros Media svou sedmdesátku uctí v září novinkou od Joa Nesboa s milovaným i nenáviděným detektivem Harry Holem. Pod pseudonymem se čtenáři mohou těšit na další příběh z pera J. K. Rowlingové alias Roberta Galbraitha a s novinkou se přihlásí i detektivkář Bernard Minier. Pomyslnou třešničkou na dortu bude vydání luxusní sběratelské knihy Slovanská epopej, jejíž cena se bude pohybovat ve stovkách tisíc korun a půjde o nejdražší knihu, jakou společnost Albatros Media vydala.

Fotogalerie

Nakladatelství Paseka, kterému bude třicet let, slibuje nový titul od historika Timothyho Snydera, spisovatele Amose Oze a v plánu je i limitovaná edice legendární Lolity od Vladimira Nabokova.

Milovníci dějin s napětím čekají na publikaci asi největšího českého odborníka na husitství Petra Čorneje. Připravuje dílo o Janu Žižkovi. Do české historie znovu zabrousí i Vlastimil Vondruška. V květnu v nakladatelství MOBA vyjde první část jeho nové historické ságy. Ta začíná za třicetileté války a končí v roce 1848. Příběh, který autor rozdělil do šesti dílů, se točí okolo sklářského rodu Heřmanů. Úvodní část nese název Křišťálový klíč – Falknovská huť. Název symbolizuje rodinné tajemství, které se v rodu Heřmanů předává z generace na generaci.

Česko v Lipsku

Z tuzemských autorů nabídne nové čtení také David Zábranský, Michal Viewegh, Viktorie Hanišová a Miloš Urban. Poslednímu zmiňovanému na jaře v Argu vyjde román KAR. „Známý spisovatel se vrací do rodného města na základě anonymního písemného pozvání, aby pomohl vyřešit sérii nepochopitelných, zdánlivě nesouvisejících vražd,“ uvádí nakladatelství. To zároveň s novým rokem otevírá edici Crossover, v níž budou vycházet zahraniční populárně naučné texty. Na konec května Argo plánuje druhou část Opraváře osudu od oblíbeného autora Roberta Fulghuma.

Co se týče zahraničních spisovatelů, nelze opomenout knihu od Bernharda Schlinka, autora Předčítače. V románu Olga vypráví příběh jedné lásky, který čtenáře zavede do Afriky i na Arktidu. Do domácí Prahy čtenáře navrátí nakladatelství Dokořán a Polák Mariusz Szczygieł, v češtině vyjde jeho kniha Nie ma.

Vůbec největší událost však tuzemskou literaturu nečeká na poli vydavatelském, ale veletržním. Česko bude hlavním hostem lipského knižního veletrhu od 21. do 24. března. Reprezentovat nás budou desítky autorů včetně Jiřího Hájíčka, Radky Denemarkové, Marka Šindelky či Jáchyma Topola. Jak česká literatura obstojí v mezinárodním srovnání, se tak ukáže už brzy. Nebude to však pouze úkolem našich autorů, ale také Českého literárního centra. Poprvé totiž dostává větší šanci obhájit si svou činnost.


Nejčtenější

Ve dvaceti letech zemřel Cameron Boyce, idol ze série Následníci

Cameron Boyce během natáčení snímku Machři 2 z roku 2013

Americký herec Cameron Boyce, generační idol teenagerů z televizní série Následníci, nečekaně zemřel ve věku dvaceti...

RECENZE: Ed Sheeran dobyl Prahu. Jako by však dosáhl vlastního limitu

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Nedělní koncert na Letišti Letňany sice dovezl nejen Pražanům populárního písničkáře a jeho hity. Zároveň však dokázal,...

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Další z rubriky

Zneužíval jej otec, vypsal se z toho s ironií. Vychází Patrick Melrose

Záběr ze seriálu Patrick Melrose

Někdy si literárního díla musí všimnout filmaři, aby je docenila široká veřejnost. Bylo to tak v případě Královy řeči,...

RECENZE: Michel Houellebecq píše o lásce, překvapivě nejen k penisu

Spisovatel Michel Houellebecq

Tentokrát se francouzský spisovatel Michel Houellebecq nemusel skrývat, přesto tak, alespoň před novináři, po lednovém...

RECENZE: Akce střídá akci. Hrdinný Pérák zasáhl cíl

Z komiksu Pérák: Oko budoucnosti

Legendárního Péráka je poslední dobou všude plno. Nyní je k mání komiksové album s titulem „Pérák: Oko budoucnosti“...

Najdete na iDNES.cz