Diskuse k článku

Knihovny přišly o tisíce svazků

Ještě před několika dny knihovníci zařazovali nové přírůstky a těšili se, jak po prázdninách zase nastane ruch. Teď část svých fondů rozvážejí po skládkách. Jen síť veřejných, nespecializovaných knihoven přišla podle prvních odhadů při záplavách o dvě stě sedmdesát tisíc knih. Podle náměstka ředitele Národní knihovny Víta Richtera, který vyčísluje škody pro ministerstvo kultury, jde ovšem o velmi hrubý odhad.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Kabešová

Kralupy
tady u nás je knihovna totálně zlikvidovaná,včetně vzácných starých knih,které byly v sklepních prostorách. Voda dosahovala 2 m v přízemí, kde jsou hlavní části knihovny. Národ by se měl teď nějak domluvit a věnovat svoje knihy, které se většině po přečtení válí doma, knihovnám. Já svoje zkusím té naší nabídnout.
0/0
24.8.2002 21:40

JPB

zdroj: www.prf.cuni.cz
Všem se omlouvám za překlep níže uvedeného příspěvku s doslovnou citací pana děkana. Děkuji
0/0
23.8.2002 21:26

JPB

Jak to, že nikdo nepíše o vysokošloských knihovnách, v jejichž útrobách se nacházejí taktéž jedinečné svazky????
Jménem akademické obce Právnické fakulty Univerzity Karlovy se na Vás obracím s naléhavou žádostí o pomoc při překonání následků letošních ničivých povodní. Tak jako tisíce občanů a institucí v České republice, i Právnická fakulta nebyla ušetřena následků letošních tragických povodní. Průnikem vody z Vltavy a z kanalizační sítě došlo v budově Právnické fakultě k zatopení suterénních prostor, v nichž se nacházela podstatná část knihovního fondu odborné právnické literatury. Ztráty přesahující 100 000  svazků především prvorepublikových publikací jsou nenahraditelné. Stejně tak materiální škody na vybavení knihovny jdou do milionů korun, přestože fakulta měla tyto prostory proti povodni zabezpečeny. Dovoluji si Vás proto v této záležitosti o finanční pomoc, která by byla využita na odstranění škod a sanaci prostor knihovny, na zakoupení knih a na provedení digitalizace části knihovního fondu, aby se předešlo podobným ztrátám v budoucnosti. Finanční prostředky je možno zaslat na účet s názvem Univerzita Karlova Pravnicka fakulta, nam. Curieovych 7, Praha 1, vedený u Komerční banky a.s., pobočka Praha - nám. Míru, Italska 2, Praha 2, , č.ú. 85738011/0100, variabilní symbol 777. Věřím, že tuto iniciativu směřující k obnovení pro právnický stav jedinečné a nenahraditelné knihovny podpoříte. Doc. JUDr. Vladimír Kindl děkan
0/0
23.8.2002 21:23

Filip Vojtášek

Zpravodajství o postižených knihovnách
Informace o rozsahu škod v knihovnách najdete na stránce www.ikaros.cz.
0/0
23.8.2002 13:02

Zemková Libuše

záchrana tiskopisů
Prosím o radu jak zacházet se zaplavenými dokumenty, které jsou důležité a je nutno je zachovat. Hlavně mě zajímá, jak lze provést desinfekci - postup i přípravky. Nemohu o tomto sehnat žádné informace. Děkuji i za zprávy, které mi případně zašlete na epi@ohsck.cz nebo tel. 0337/711 502.
0/0
23.8.2002 11:18

kdosi

Re: záchrana tiskopisů
pokud jste to ještě neobjevila sama, tak na www stránkách Státního ústředního archivu v Praze najdete dobrý a dost podrobný návod, jak zacházet s nejrůznějšími druhy zaplavených materiálů, které mohou být v archivech a knihovnách. Držím palce při záchraně.
0/0
25.8.2002 13:19

Najdete na iDNES.cz