„Suchota, kteráž drahotu způsobila,“ píše Kniha o klimatu zemí Koruny české

  13:10
V novém, Václavem Cílkem přepracovaném, vydání vychází monumentální dílo Kniha o klimatu zemí Koruny české, na kterém vedle Cílka dlouhé roky pracovali Jiří Svoboda a Zdeněk Vašků. Rozsáhlá kniha vychází ze sběru tuzemských pranostik a kronikových záznamů, aby osvětlila dobové i současné změny.
Dobová rytina zobrazující čarodějnice vyvolávající bouři

Dobová rytina zobrazující čarodějnice vyvolávající bouři | foto: ČTK

Nejen svým názvem Kniha o klimatu zemí Koruny české působí červnová novinka nakladatelství Leda monumentálně.

Kniha, pod kterou jsou podepsání Zdeněk Vašků, Jiří Svoboda a Václav Cílek, totiž vznikala čtyřicet let a nabízí podrobný a vyvážený tuzemský vhled na ožehavou problematiku naší současnosti.

Jak se píše v úvodu více než sedmisetstránkové knihy, Svoboda a Vašků na ní začali pracovat už koncem 70. let. A to nezávisle na sobě. Oba totiž procházeli staré kroniky a další dobové archiválie, aby si z nich vypisovali lidové pranostiky a veškeré zmínky o klimatických událostech.

Vašků své roky shromažďované informace následně vydal v knihách Velký pranostikon (1998 a 2002) a neméně monumentální monografii Hold slunci, dešti, půdě a pluhu (2014). Obě knihy vyšly v nakladatelství Academia.

Svoboda, který je v otázce vlivu člověka na oteplování planety spíše skeptikem, zase před jednadvaceti lety vydal knihu Utajené dějiny podnebí v nakladatelství Ivo Železný.

Kniha o klimatu zemí Koruny české

Z trojice autorů je mediálně nejznámější Václav Cílek, pro kterého je aktuální kniha shrnutím jeho psaní o klimatu, což je přitom jen jedna rovina jeho širokého záběru.

„A protože se k tématu už nejspíš vracet nebude, vnímá tuto monografii jako završení své dlouhodobé klimatické činnosti,“ píše se doslova v úvodu Knihy i klimatu zemí Koruny české.

Ta přímo vznikla díky dlouhodobé práci Jiřího Svobody, který veškerý materiál, co Vašků posbíral, seřadil po rocích a sepsal.

„Zdeněk Vašků nepíše jako vědec, ale jako písmák. Díky tomuto přístupu před našima očima ožívá svět rolníků, kronikářů a všech generací předků, kteří se s obavami či nadějí každé ráno dívali na nebe,“ uvádí dále úvod rozsáhlé knihy, jejíž aktuální přepracované vydání důsledně redigoval Václav Cílek, aby odpovídalo současným, nově nabytým poznatkům.

Většina vlád selže. Mladí se do deseti let chopí revoluce, soudí Cílek

Samotná kniha se dělí do tří částí. První se obecně zabývá vývojem klimatu a jeho přirozenými mechanismy. Čtenáři osvětluje základní pojmy oboru: roční období, sluneční, mořské či klimatické cykly, případně vliv sopečné činnosti.

Autoři zde je na několika málo stránkách třeba jednoduše vysvětlí důvod střídání ročních období, což je důsledek nakloněné osy naší planety, neboli pozůstatek pradávné srážky s planetkou Theiou. Tvůrci dále osvětlují i původ a současnou popularitu termínu antropocén a varovného prstu, který tento novotvar ukrývá.

Druhá, nejobsáhlejší část knihy stojí na zmíněných nasbíraných pranostikách a záznamech. Je založena na neuvěřitelně rozsáhlém souboru čtyřiceti pěti tisíc výpisků z kronik a dalších historických dokumentů mezi lety 1000 – 1775. „Horké a suché léto,“ zní krátká poznámka k roku 1152. „Na den 16. února přišla povodeň se hřměním a blesky a způsobila na Labi vodní bídu,“ uvádí zase vzkaz z roku 1162. „Roku 1127 byla v Čechách veliká suchota, kteráž i drahotu způsobila. Byla také veliká proměna na slunci na i na měsíci,“ píše Václav Krolmus k roku 1127.

Krvavý déšť?

„Zima byla tak mírná, že nepadal vůbec žádný sníh,“ píše R. Hennig k roku 1123. „Osení se špatně urodilo pro veliká sucha, jež trvala celé tři měsíce: březen, duben a květen,“ všímá si Kosmas o dva roky dříve.

Autoři tyto údaje přehledně a s potřebným znalostním vkladem doplňují o celosvětové a celospolečenské události. Mluví o vzestupu Čingischána, francouzské revoluci, osídlení a vysídlení Grónska, ale i třeba potřebě husitských spanilých jízd, které měly souvislost s předchozími tuzemskými neúrodnými roky. Speciálně se pak věnují fenoménu takzvané „malé doby ledové“ a to jak jejím dopadům, tak historii tohoto termínu.

„Učení v Praze zašlo. Mnoho domů ve Městě pražském a mnoho vsí v celém Království českém bylo spáleno,“ uvádí Druhé pokračování Kosmovy kroniky k roku 1248. „Teplý podzim, který trval až do 17. listopadu, na kterýž to den rozkvetly někde růže. Na tento den rovněž přišla silná chumelenice,“ píše R. Hennig k roku 1297. „Mírná zima, že se na 6. prosince objevily květy,“ všímá si pak stejný autor k roku 1415.

„Téhož roku v sobotu před sv. Matějem (22. ledna) spadl v Čechách na sníh krvavý déšť a na ten den v noci připadal nový sníh, takže to byly tři barvy, vespod bílá, uprostřed krvavá a navrchu bílá,“ uvádějí Letopisy pro rok 1416. Zmíněné krvavé deště se podle autorů objevují už v Homérově Iliadě a následně se o nich píše v mnoha zdrojích. Patrně nemají souvislost se pouštním prachem, jak se myslelo dříve, ale se spory drobné zelené řasy Trentepohlia annulata, která roste v tropech a subtropech.

Česko má nejhustší síť knihoven na světě, budou z nich komunitní centra, říká expert

Poslední část se věnuje budoucnosti. Autoři se zde snaží odpovědět na sugestivní otázku, co nás čeká a co s tím případně můžeme dělat. „U klimatických změn je často obtížné hovořit o příčině a následku. Obojí se do sebe zakousnuto jako had Uroboros hryzající svůj ocas. Přesnější je představa neuronové sítě. Ta je obvykle znázorňována jako systém bodů spojených vztahy. Informace o tom, co se děje v jednom bodě, je společná celé síti, ale stav bodu ovlivňuje nejvíc své sousedy a dál jeho vliv slábne,“ zazní zde například.

Autoři zde vypracovali i soubor návrhů, co by naši krajině mohly z dlouhodobého hlediska prospět. „...‚jedno velké, univerzální‘ řešení nám nepomůže, ale spíše musíme jít cestou menších, postupných, kumulativních kroků, které budou postupně vytvářet citlivou a šetrnou mentalitu,“ vysvětlují.

Zmíněné návrhy dělí do několika hledisek: hledisko zemědělské krajiny a lesa, hledisko města, osobní hledisko a hledisko zadržování vody v krajině. Vedle vodohospodářských rad zde najdeme třeba rady pro urbanistické plánování, ale i osobní způsob života.

Postupnými kroky a osobním přístupem lze totiž v důsledku ovlivnit víc, než se na první pohled může zdát. „Nic není ztraceno a mnoho zajímavého nás teprve čeká,“ zní docela optimisticky závěrem působivé a srozumitelně sepsané monografie.

Flirtovat se strýcem Lukášem Vaculíkem? Bylo to zvláštní, říká Šárka Krausová

Nejčtenější

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru v Praze poté, co si zpěvák Dan Bárta vážně poškodil sluch. Pokud by nyní vystupoval, hrozily by mu...

Zemřela představitelka královny z Tří oříšků, rok po premiéře se stáhla do ústraní

V nedožitých 90 letech zemřela švýcarsko-německá herečka Karin Leschová, známá především díky roli královny v pohádce režiséra Václava Vorlíčka Tři oříšky pro Popelku z roku 1973. Šlo o její...

Hlavně aby to nevedla Mamba! Ozzák otevřel opravdový obchod U Dvou akordů

Patříte-li k fanouškům sitcomu Comeback, potěší vás nejspíš informace, že v průchodu do restaurace Bohemia Goose v pražské Vodičkově ulici byl otevřen obchod U Dvou akordů. Nebudou se tam ale...

Odešel správnej chlap. Dejte si sklenku bílého. Švehlíka vyprovodil dlouhý potlesk

Rodina, kolegové i veřejnost se rozloučili s Aloisem Švehlíkem. Smuteční obřad hostila historická budova Národního divadla. S proslovy vystoupili ředitel Jan Burian a herečka Pavla Beretová, zahráli...

Je to prokletí, říká o scéně s Trumpem režisér Sám doma. Bojí se deportace

Za prokletí i přítěž označuje režisér Chris Columbus scénu s tehdejším realitním magnátem Donaldem Trumpem v rodinné klasice Sám doma 2: Ztracen v New Yorku. V rozhovoru pro server San Francisco...

Temnější a divočejší Wednesday se vrací. Druhá řada má premiéru o prázdninách

Věčně zasmušilá a jedovatě jízlivá Wednesday Addamsová se vrací v druhé řadě seriálového hitu Wednesday. Tvůrčí tým v čele s režisérem Timem Burtonem zůstal nezměněn, stejně tak představitelka...

23. dubna 2025  16:12

Nepomůže, neuškodí. Akademie uvedla, že Oscara mohou získat filmy vzniklé i díky AI

Filmy vytvořené s pomocí generativní umělé inteligence (AI) se mohou ucházet o Oscary. Akademie filmového umění a věd uvedla, že použití AI „nepomůže, ani neuškodí“ při získání nominace. Hlavní roli...

23. dubna 2025  15:17

RECENZE: Kombinace Ducha a Robocopa? Parťák na baterky zasloužil lepší scénář

50 % Premium

Ctižádostivý policista čili Jan Dolanský dostane za parťáka poněkud poruchového robota, kterého hraje Lukáš Příkazký a jehož programování upravuje krásná vědkyně Tereza Ramba. Společně mají v seriálu...

23. dubna 2025

Má 9 Českých lvů, stříhal pro Menzela i Kachyňu. Karlovarský festival ocení Jiřího Brožka

Cenu prezidenta filmového festivalu Karlovy Vary za přínos české kinematografii převezme z rukou Jiřího Bartošky střihač Jiří Brožek. Devítinásobný držitel Českého lva pracoval na více než stovce...

23. dubna 2025  11:40,  aktualizováno  12:25

Nejlepší golfistky se opět utkají v Berouně na Tipsport Czech Ladies Open

Koncem června se opět sejdou nejlepší tenistky v Berouně. Tamní Royal Beroun Golf Clubu bude hostit Tipsport Czech Ladies Open. V turnaji ze světové série Ladies European Tour se od 20. do 22. 6....

23. dubna 2025  11:02

Super Spicy! zpívá Jack Black. Skladba z filmového Minecraftu je nejkratší hit vůbec

Herec a hudebník Jack Black si může do svého dosavadního portfolia připsat jedno doslova pikantní prvenství. Jím nazpívaná skladba Steve’s Lava Chicken z Minecrat filmu, v níž maniakální komik zpívá...

23. dubna 2025  10:38

Česko na Eurovizi 2025 bude reprezentovat Slovák ADONXS

Česko bude na Eurovizi 2025 bude reprezentovat zpěvák a umělec Adam Pavlovčin (ADONXS). Vítěz poslední Česko Slovenské Superstar (2021) zabojuje o hlasy diváků i odborné poroty v květnu ve švýcarské...

23. dubna 2025  10:19

Jíst v divadle je neslušné? Tady to bude nutnost, říkají Bartoš a Vaníček

Vysíláme

Co se stane, když zmizí maso ze světa a jeho návrat se promění v téměř náboženský zázrak? A co když se tenhle zázrak odehraje uprostřed inscenované jedenáctichodové večeře? Tak začíná představení...

23. dubna 2025

Laviho první víkend v kinech? Lepší než Anděl Páně 2, Ženy v běhu či Vlny

Film Vyšehrad Dvje, jehož hlavní postavou je výstřední fotbalista Lavi v podání Jakuba Štáfka, se hned po premiéře dostal do čela návštěvnosti kin. Během prvního víkendu ho zhlédlo 197 651 diváků,...

22. dubna 2025  18:14

RECENZE: Pach střelného prachu. Dialog mezi Cobainem a Viciousem dojímá i baví

Inscenace Kurt a Sid, kterou v pražských prostorách Galerie Malostranská beseda nastudoval režisér Pavel Košatka a Tomášem Daleckým v roli Kurta Cobaina a Danielem Kadlecem jako Sidem Viciousem,...

22. dubna 2025  16:10

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

RECENZE: Koho chránit, zvíře, nebo člověka? Odpověď hledá seriál Medvěd

70 % Premium

Rozhodně nejde o přírodovědný dokument. Šestidílný Medvěd, který má premiéru na OnePlay, vzdor unikátním záběrům šelmy přináší především svědectví o lidech sledujících, jak se z odborné polemiky, zda...

22. dubna 2025

KOMENTÁŘ: Sbírka na čertovy obrázky? Ve skutečnosti jde o mezigenerační diskuzi

Premium

Kuřetem, tedy tradiční sbírkou Pomozte dětem, sice vyvrcholila obvyklá série velikonoční charity, ale k páchání dobrých skutků vybízejí internetové podpůrné kampaně označované termínem crowdfunding...

22. dubna 2025  11:13
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.