Týdeník Charlie Hebdo vyšel s karikaturou autora kontroverzní knihy o islámu

  14:23aktualizováno  14:23
V den střelby vydala redakce Charlie Hebdo svůj týdeník s obálkou, na které je karikatura spisovatele Michela Houellebecqa. Autorovi právě v tento den vyšla kontroverzní kniha o islamizované Francii. Kniha, která vyvolala polemiku a vášně již před svým uvedením do prodeje, by měla být vydána i v Česku.

Ve Francii právě vyšel nový román známého francouzského prozaika Michela Houellebecqa Soumission (Podrobení), futuristické dílo o islamizované Francii.  Velkému zájmu se román již těší v Německu. Právě Houellebecqovu karikaturu zvolil na obálku svého čerstvého vydání francouzský týdeník Charlie Hebdo, na který v den vydání zaútočili neznámí útočníci. Střelba si vyžádala dvanáct mrtvých (on-line zpravodajství k útoku sledujte zde).

Kresba ukazuje podroušeného romanopisce s nápisem „Předpovědi kouzelníka Houellebecqa“, kde fiktivní autor žertuje, že letos přijde o všechny zuby a v roce 2022 bude slavit ramadán.

Houellebecqova kniha vypráví o tom, jak se moci ve Francii ujme v dohledné době muslimský prezident, který v zemi zavádí polygamii, povinné nošení šátků u žen a další podobné změny. Politickým výsledkem islámské vlády je však snižování nezaměstnanosti i zločinnosti a obyvatelé Francie se celkem dobře vyrovnávají s novými pořádky.

Do redakce francouzského týdeníku vpadli útočníci, zabili dvanáct lidí

Záchranáři na místě útoku na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo (7....

Záchranáři na místě útoku na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo (7. ledna 2014)

Román vyšel v době, kdy v zemi v posledních letech islámský terorismus a příliv muslimských přistěhovalců na pozadí rekordní nezaměstnanosti živí obavy z islamizace společnosti. Sám autor přilil olej do ohně tvrzením, že vývoj popisovaný v jeho knize je podle něj ve Francii pravděpodobný. Připustil také, že při jejím psaní počítal se strachem mezi lidmi.

Odpůrci románu viní Houellebecqa z toho, že podněcuje v zemi islamofobii, nevoli a strach. Někteří kritici označují román nejen za zpátečnický, ale i literárně nekvalitní. Jiní naopak nešetří chválou a vyzdvihují talent autora.

Pro literárního komentátora Bernarda Pivota a zástupce šéfredaktora časopisu Le Point Jérômea Béglého jde především o zábavné a veselé dílo. Přečíst knihu Soumission, která vzbuzuje takovou vyhraněnou debatu, veřejně slíbil i prezident François Hollande. Současně vyzval obyvatele, aby se nenechali „požírat strachem“.

V Německu nebude 100 tisíc výtisků stačit

Ve Francii, kde stejně jako v Německu žije velká muslimská obec, je debata o to živější, že ještě neskončila polemika, kterou nedávno vyvolala dvě jiná podobná díla.

Kniha vyjde i u nás

České vydání knihy Soumission je v plánu. V těchto dnech probíhají jednání, zda práva od francouzského vydavatele získá naše vydavatelství Garamond, nebo Odeon,“ řekl šéfredaktor nakladatelství Garamond Petr Himmel.

V knize Grand remplacement (Velké vystřídání) spisovatel spojovaný s krajní pravicí Renaud Camus varuje, že muslimští přistěhovalci ovládnou Evropu. Polemik Eric Zemmour v knize Le suicide français (Francouzská sebevražda) tvrdí, že za problémy Francouzů mohou z velké části přistěhovalci.

Nový román vyjde v Německu až 16. ledna, ale již se zde stal literární událostí číslo jedna. A to v době, kdy v zemi probíhá vlna protiislámských demonstrací.

Média se předstihují v rozhovorech s Houellebecqem a knihu si předobjednalo tolik lidí, že plánované první vydání v nákladu 100 tisíc kusů nebude asi s to uspokojit poptávku, uvedl list Les Echos.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

RECENZE: Vraždí se tradičně i neobvykle, ale napříč Evropou důmyslně

Obal českého vydání knihy Zemřít dvakrát

Nakladatelství Moba zásobuje čtenáře zajímavými a napínavými kriminálními příběhy. Takové jsou i tři následující...

RECENZE: Ledecký je Čapkovi věrný. Jen jeho poetika je komiksu vzdálená

Jonáš Ledecký se svým obrazem

Ctít originál a sloužit mu? Takovou otázku si musel položit výtvarník Jonáš Ledecký a kolektiv autorů komiksu Kapsy. Na...

Z rodné země do Istanbulu. Mistr cestopisu Fermor vystačil s librou týdně

Největší úplněk od roku 1948 nad jednou z mešit v Istanbulu (14. listopadu...

Soubor novodobé anglické prózy přeložené do češtiny je zase o krok blíže dokonalosti. Na řadu totiž konečně přišel i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz