Hitler nezemřel, jen usnul. Teď je zpět a znovu rozděluje Němce

  9:00aktualizováno  9:00
Co kdyby Hitler v roce 1945 nespáchal sebevraždu, ale jen usnul? A co kdyby se probudil roku 2011? Jak by se asi tvářil a našel by v našem světě spojence, kteří by ho podpořili? Od těchto otázek se odvíjí román německého spisovatele Timura Vermese nazvaný Er ist wieder da.

Adolf Hitler | foto: Profimedia.cz

Román už víc než dva měsíce okupuje přední místa německých literárních žebříčků. Prodalo se ho zatím téměř půl milionu výtisků a skoro sto tisíc kusů ve formě audioknihy. Satirický příběh se překládá do sedmnácti jazyků včetně angličtiny, španělštiny, francouzštiny a češtiny. Symbolicky by měl vyjít 1. září, v den, kdy začala druhá světová válka, v nakladatelství Argo pod názvem Už je tady zase.

Televizní hvězda

Úspěch knihy je podle recenzentů daný zejména tím, že Vermes umožnil poválečné generaci, která stále cítí vinu za to, jaká zvěrstva se odehrávala v nacistické třetí říši, najít způsob, jak se jejímu vůdci vysmát.

"Hitler je stále netvorem, který Němce straší. Recenzenti však mluví o tom, že se čtenáři smějí Hitlerovi, s ním i sami sobě," vysvětluje úspěch knihy zpravodaj britského Daily Mailu v Berlíně.

Za úspěchem knihy může stát i stále silnější nespokojenost Němců s ekonomickou situací, nárůst vlivu neonacistických skupin i obavy z inflace, tedy podobné jevy, které umožnily v době hospodářské krize ve třicátých letech minulého století nástup Adolfa Hitlera k moci.

Původně novinář Timur Vermes je synem německé matky a maďarského otce, který ze své vlasti uprchl na západ po nepokojích v druhé polovině padesátých let. Děj jeho knihy je jednoduchý: Hitler nezemře vlastní rukou v bunkru na konci války, ale probere se z dlouhého spánku na jakési louce za Berlínem a po více než šedesáti letech bloudí ulicemi města.

Lidé ho ze soucitu nechají přespávat ve stánku s novinami, myslí si totiž, že je vyšinutým komikem, který se za vůdce jen vydává. Pak si ho však všimne televize, jíž díky Hitlerovu vystoupení stoupne sledovanost. Jeho video na YouTube má tak obrovský úspěch, že vůdce začne uvažovat o vstupu do politiky. Hlavním heslem jeho kampaně je boj proti rychlé jízdě a proti psím exkrementům na chodnících.

Četl Mein Kampf

Román vyšel krátce před podzimním frankfurtským knižním veletrhem, kde se o práva na jeho překlad strhl boj. Knihu však v Německu všichni nepřijali nadšeně, řady znechucených čtenářů a recenzentů Vermese obviňují ze zlehčování krutostí, kterých se Hitler dopustil, a ze snahy na těchto zvěrstvech vydělat.

"Byl to experiment. Rozhodl jsem se probudit Hitlera v současném světě, nevysvětlovat proč a počkat, co to udělá. Divák má možnost to sledovat z první řady – z Hitlerovy hlavy," uvedl autor v jednom z rozhovorů.

Román je totiž psaný v ich-formě z vůdcova pohledu, spisovatel přiznává, že v tom se podobá Hitlerově Mein Kampfu, který prostudoval. „Hitler ale nebyl žádný intelektuál,“ stěžoval si na úroveň knihy. Diskuse, kterou jeho román rozvířil, je podle něj víc než prospěšná. Ne vždycky jsme totiž schopní rozpoznat zlo, které může místy působit zábavně i sympaticky, ale přesto zůstává zlem.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Poslední smích, slzy i nostalgie. Skončila Teorie velkého třesku

Promo k deváté řadě seriálu Teorie velkého třesku

Po dvanácti letech zmizela parta teoretických fyziků a jejich praktických partnerek z komediálního seriálu Teorie...

Další z rubriky

Americká manželství i justiční systém prověřuje oblíbenkyně Winfreyové

Spisovatelka Tayari Jonesová

Co může rozdělit manželství? Nevěra, hádky nebo snad smrt? Zajisté. V případě nové knihy spisovatelky Tayari Jonesové...

John Irving nevyšel, tak přivážíme nobelisty, říká dramaturg Světa knihy

Básník a dramaturg knižního veletrhu Svět knihy Guillaume Basset

Na Svět knihy přijíždějí dva nobelisté – Herta Müllerová a Mario Vargas Llosa. Do Česka se je povedlo dostat...

Prchavý čas světla. Ožívá žárlivý Man Ray a jeho milenka Lee

Zvětšenina snímku od Man Raye, na kterém je Lee Millerová (výstava v National...

Fotografka Lee Millerová byla dlouholetou milenkou světoznámého umělce Man Raye. To se tak nějak ví. Román Prchavý čas...

Najdete na iDNES.cz