Kniha Gottland vadí muzeu Karla Gotta

  12:19aktualizováno  12:19
Lidé, kteří si chtěli v ostravském Domě knihy Librex koupit knihu úspěšného polského autora Mariusze Szczygiela Gottland, odešli s nepořízenou.

Gottland (obálka knihy) | foto: Dokořán

Ne, že by snad kniha o českém socialismu i současnosti, která v Polsku získala několik ocenění, byla vyprodána. Ve skladu jich je ještě několik desítek.

Majitel největšího ostravského domu knihy Jan Becher se rozhodl knihu stáhnout z prodeje. Jeho, další prodejce a vydavatelství Dokořán k tomu vyzvala Patentní a známková kancelář Bohemia Patent.

"Náš klient, muzeum zpěváka Karla Gotta Gottland, má zaregistrovánu ochrannou známku mimo jiné také na tiskoviny s názvem Gottland. Vydavatel a prodejci porušují autorské právo," tvrdí Jana Vandělíková z patentové kanceláře.

V dopisech, které prodejcům knihy rozeslala, žádá o okamžité zastavení prodeje knihy. Dům knihy Librex, kde se chystal na 20. listopadu křest knihy s autogramiádou, požádala, aby byl křest, včetně besedy a autogramiády, "okamžitě zrušen".

Jan Becher se rozhodl žádosti patentní kanceláře vyhovět. "Nerad bych skončil u soudu, který by mohl rozhodnout o tom, že musím nahradit škodu, protože jsme knihy i po upozornění prodávali," řekl Jan Becher.

I když Jana Vandělíková tvrdí, že s výzvou ke stažení knihy z prodeje obeslala všechna na internetu dostupná knihkupectví, Gottland se zatím prodává všude, kde ještě nebyl vyprodán.

K dostání je například v Domě knihy Kanzelsberger v Praze, prodává jej internetové knihkupectví Kosmas či kamenné knihkupectví Knihcentrum v Ostravě.
Zdeněk Kohák z Muzea Gottland tvrdí, že Dům knihy Librex je zatím jediný, kdo knihu stáhl z prodeje.

"Zatím se nám nikdo další neozval," říká Kohák, podle něhož je případ zcela jasný. "Kdybyste začal péct pizzu s názvem Adidas, taky by jste s tím taky velmi brzy musel skončit."

Kohák uvedl, že muzeum má ochrannou známku přihlášenu již od léta 2006. "Ochranná známka pro Gottland platí pro celou Evropskou unii," uvedla Jana Vandělíková. Nakladatelství Dokořán a Jaroslava Jiskrová - Máj, která knihu společně vydala, se chtějí bránit.

"Naším výrobkem je literární dílo a název je jeho nedílnou součástí, nikoli označením výrobku. Takovým označením jsou ve smyslu známkového práva názvy vydavatelství na přebalu knihy," tvrdí jednatel nakladatelství Dokořán Zdeněk Kárník.

Vydání knihy, která se o muzeu zmiňuje jen několika větami, podle nakladatelství nemůže nijak stejnojmennému muzeu Karla Gotta uškodit ani mu konkurovat.

Obě nakladatelství společně vyzvala patentovou kancelář, aby okamžitě rozeslala knihkupectvím a dalším prodejcům dopisy, ve kterých odvolá obvinění ze zneužití ochranné známky a omluví se.

Autor, jednačtyřicetiletý polský novinář a publicista Mariusz Szczygiel, se o sporu dozvěděl od MF DNES. "No nejúžasnější by bylo, kdyby se moje kniha prodávala na černém trhu," vtipkoval.

Když se ale dozvěděl, že v jednom obchodě už byla kniha stažena z prodeje, reagoval o něco vážněji. "V Polsku se knihy prodalo na třicet tisíc výtisků, připravují se vydání v Německu, Francii, Maďarsku, Rusku a v Itálii," uvedl autor.

"Bylo by špatné, kdyby se zrovna v Česku kniha nemohla prodávat. Já ale název měnit nechci." Právě v Německu nedávno nakladatelství Suhrkamp, které bude vydávat i Gottland, řešilo obdobný problém s knihou pojmenovanou Legoland.

"Společnost Legoland povolila užití titulu s tím, že bylo zmíněno, že značka Legoland je autorsky chráněnou. Možná se měl český vydavatel zeptat majitele značky před tím, než šla kniha do tisku," připustila editorka nakladatelství Suhrkamp Katharina Raabeová.

Nemyslí si ale, že by název knihy mohl vést k zastavení jejího prodeje. "Je právní rozdíl mezi obchodní značkou a titulem knihy. A není v pořádku, že se Muzeum Gottland snaží využít práva na tuto značku k zastavení distribuce knihy."

Autoři:
  • Nejčtenější

ANKETA: Jaký byl největší hit od revoluce? Zvolte hit třiceti let svobody

Revoluce roku 1989 přinesla umělcům možnost konečně svobodně tvořit. Dramaturgové hudební stanice Óčko STAR vybrali ve...

RECENZE: Komedie Ženská na vrcholu předvádí, jak ukrást velrybě legraci

Proti současné domácí epidemii romantických komedií už by se mělo v Česku očkovat. Nejnověji divákovu odolnost prověří...

Štědrý večer přinese na ČT novou pohádku Princezna a půl království

Podle tradice připravila Česká televize pro každý ze tří vánočních dní novou pohádku. Na Štědrý večer se představí...

KOMENTÁŘ: Ani Terminátor, ani Rambo. Legendy vydrží jen jednu generaci

Kdykoli kdekoli vyhoří jasný papírový favorit, strhne se pozdvižení. Ale že by se něco takového mohlo přihodit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odlišné názory dnes někteří označují za fake news, řekl Vašut v Rozstřelu

Ve čtvrtek do kin vstoupí snímek Jonáše Karáska, který na filmová plátna přináší největší vzpouru ve vězeňské historii...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Temná Anglie a vzácný objev. Nové thrillery plní otrokáři i teroristé

Co následovalo poté, když baskičtí teroristé složili zbraně? Dal se v Anglii roku 1781 zastavit obchod s otroky a jak...

John Boyne účtuje s irskou církví. Skrytou zuřivost srdce věnoval Irvingovi

Irský spisovatel John Boyne se proslavil románem Chlapec v pruhovaném pyžamu. Ten vyprávěl o dětském přátelství...

Jak Charlie Chaplin chodil s Češkou a potkal Vlastu Buriana u moře

Charles Chaplin a Vlasta Burian se potkali jednou na pár minut na Riviéře, jejich snímky se sešly ve filmotéce...

Chirurgicky přesná knižní pitva díla krále nejen literární hrůzy

Už za pár dní, konkrétně 11. listopadu, bude mít kinech premiéru film Doktor Spánek, adaptace stejnojmenného románu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz