Když komiks staví na hlavním nádraží

  0:01aktualizováno  0:01
Smogem hustým tak, že by se dal krájet, pokračuje autobiografická fabulace dvojice Jaroslav Rudiš - Jaromír Švejdík. Bývalý výpravčí Alois Nebel, hrdina stejnojmenné komiksové trilogie, se vydává do samého srdce železných tepen.

Pohledy orlů i holubů z pražského "hlaváku" - hlavního nádraží - sledujeme pokračování životů z nádraží i léčebny Bílý Potok.

"Tohle by měl vidět ten Hrabal...," říká před čmáranicemi na nádražních záchodcích jedna z vedlejších postav. Z celé knihy ještě silněji než z dílu předchozího dýchá obdiv k síle, rychlosti a nostalgii, jimiž železnice autorské dvojici tak imponuje.

Dálky a touhy, historii diktovanou duněním pražců i setkání s hrabalovsky zapomenutými osudy autoři smršťují pod jedinou modrou čepici. Kromě Nebela samého, který si cestou na hlavní nádraží plní svůj dávný sen, se vracíme i k záhadnému polskému vrahovi Němému; a možná naposled, neboť se zdá, že byl umlčen navždy.

"Obyčejní" cestující, míhající se halou jako mravenci, však nejsou důležití, stejně jako nějaký sytý "děj". Nebel, mimo svou stanici a svůj stereotyp jaksi bezdomovecky ztracený, se setkává především s osobními příběhy, s dalšími opuštěnci, jejichž koleje vedly jen jedním směrem, se ztroskotanci, s pankáči i se stíny pasažérů, kteří se už ze své cesty nikdy nevrátili.

Lidé dávno mrtví - jedni fyzicky a jiní duševně - proudí Nebelovou halucinační mlhou a procházejí nádražní halou, zatímco ti "živí" odcházejí. A kdo jednou odejde, už se nevrací.

Kolejnice jsou pupeční šňůrou, pro jiného zas cestou poslední; avšak železnice není jen zastaralým dopravním prostředkem - je ztělesněním řádu, který se (spolu s Nebelovou příčetností) v dnešním uspěchaném věku kamsi vytrácí.

"Ten nejlepší biják ale je koukat se za jízdy z okna, počítat sloupy a číst z návěstidel," svěřuje se po cestě Alois Nebel.

Hustou, světlotemnou kresbou Jaromíra Švejdíka (známějšího coby Jaromír 99 z kapel Priessnitz nebo Umakart) proplývají ostré kontury upravených fotografií i místy vyhrocená linorytecká stylizace.

Kresebné inspirace, zřejmé z předchozího dílu, se ještě prohlubují. Místo vraždících psychopatů, kteří se v amerických pekáčích prohánějí po silnicích kultovního noiru Franka Millera Sin City, se vraždící psychopati projíždějí po jesenickém pohraničí v polském maluchovi.

Zdlouhavé historizující pasáže však zavánějí zbytečnou rešeršérskou ješitností a textové vpisky zase neochotou nebo neschopností organičtějšího včlenění do příběhu.

Melodramatické tempo vyžaduje od čtenáře trpělivost a soucit, avšak nepodaří-li se autorům ve třetímu dílu spojit rozprocházkované motivy do působivého propletence, hrozí celé trilogii, že se rozplyne v mlze.

Autoři:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

RECENZE: Na konci věty je vždy mrtvola. Madona zabijáků mluví o Escobarovi

Mladíci v Medellínu ukazují právě pořízená alba s Pablem Escobarem (8. srpna

Kolumbijský Medellín, dneska jedno z nejprogresivnějších měst Jižní Ameriky, ovšem před třiceti lety hotové peklo na...

Propadl starší ženě, ona alkoholu. Julian Barnes vypráví Jediný příběh

Spisovatel Julian Barnes (2015)

Zatímco loni nakladatelství Odeon připomnělo spisovatele a držitele Man Bookerovy ceny Juliana Barnese knihou z roku...

RECENZE: Michel Houellebecq píše o lásce, překvapivě nejen k penisu

Spisovatel Michel Houellebecq

Tentokrát se francouzský spisovatel Michel Houellebecq nemusel skrývat, přesto tak, alespoň před novináři, po lednovém...

Najdete na iDNES.cz