Kde začíná a končí Kafka? Jednu verzi nabízí diskutovaný text Janoucha

  14:13aktualizováno  14:13
Aféra s falešnou mladou vietnamskou autorkou zčeřila české literární vody. Podaří se to i kontroverzním Hovorům s Kafkou, které česky vyšly poprvé až teď?

Na snímku vzniklém kolem roku 1910 je Franz Kafka před domem, který v Praze obýval. | foto: ČTK

Devětapadesát let od prvního, německého vydání se na českém trhu objevila slavná, citovaná i opovrhovaná kniha Gustava Janoucha Hovory s Kafkou. Patří k nejpopulárnějším textům o Kafkovi, i když není tak úplně zřejmé, kolik skutečného Kafky v nich je. Asi míň než víc, možná je to spíš román než svědectví. Jedno však Hovorům nelze upřít: podmaní.

Vizitka

Gustav Janouch se narodil v Mariboru slovinské matce a českému otci. Od tří let žil v Praze. Jako první přeložil do češtiny Deník Anny Frankové, je rovněž autorem příruček pro jazzové nástroje a vydal životopis Jaroslava Haška.

"Ale jistě že jsem se těch rvaček účastnil! I když jsem neměl žádné bojové zkušenosti a v podstatě jsem se bál, cpal jsem se vždycky do té největší vřavy, abych své spolužáky přesvědčil, že nejsem zhýčkaný maminčin mazánek, jak mi říkali. A pak: nechtěl jsem tam stát jako neduživý židovský kluk. Jenže jsem je nepřesvědčil, protože jsem obvykle dostal výprask. Po takových výpravách jsem velice často přicházel domů uplakaný, špinavý, s utrhanými knoflíky na kazajce a roztrženým límcem u košile."

Tak Kafka Janouchovi líčil dětské šarvátky. Ve skutečnosti asi pouliční rváč nebyl. A nebyl asi ani anarchista, jak Janouch sugeruje o něco později. Nepřesnosti, nesrovnalosti a nepravděpodobnosti se v Hovorech zjevně vyskytují.

Jeden z prvních kritiků, Eduard Goldstücker, Hovory označil radikálně za podvrh a postavil se i proti Janouchově účasti na legendární kafkovské konferenci v Liblicích roku 1963. Před pěti lety pak vydal badatel Josef Čermák knihu nazvanou Franz Kafka – Výmysly a mystifikace, jejíž podstatná část patří právě Janouchovým Hovorům.

Šťastný nešťastník

Nikdo však nevyvrátí to nejpodstatnější: Franz Kafka (1883–1924) a Gustav Janouch (1903–1968) se znali. Janouch, tehdy sedmnáctiletý osmnáctiletý básník, muzikant a výtvarník, byl synem Kafkova kolegy z Úrazové pojišťovny dělnické a zřejmě někdy kolem roku 1919 začal za spisovatelem docházet do kanceláře. V zápalu a drzosti mládí se na uvážlivého Kafku trochu "pověsil", svěřoval mu své trápení s rodiči, psaním i životem, občas se halasně smál, občas srdceryvně plakal.

Franz Kafka byl podle jeho slov prvním člověkem, který bral jeho duševní život vážně a mluvil s ním jako s dospělým, posiloval jeho sebevědomí. Kafku nicméně Janouchovy návštěvy také vyrušovaly, odváděly od práce.

Franz Kafka

Jaký byl Franz Kafka? Gustav Janouch nabízí svůj pohled.

V dopisech Mileně Jesenské uvádí "ach, byl tu básník, snad dvě hodiny", na jiném místě pak "a ne a ne odejít, a je tak plný života, že na mne všecko vysype, a vidí, jak se třesu netrpělivostí, ruka nad tímto dopisem se třese, hlavu už mám na prsou, a on neodchází, ten dobrý, živý, šťastný nešťastník, mimořádný, ale mne právě teď nesnesitelně obtěžující chlapec".

Ten obtěžující citlivý chlapec, který hltal jednu knihu za druhou a zápasil o vlastní existenci, měl zvláštní osud. Na jedné straně to byl výborný jazzman a barový pianista, který okouzlil i Josefa Škvoreckého, na straně druhé se stal členem pronacistické organizace Vlajka, agentem tajné policie a velitelem revoluční gardy Rudá pěst, obviněn byl z podvodů, násilností i krádeží. A to má Janouchova válečná i poválečná biografie – navzdory záslužnému úsilí Josefa Čermáka i autorky závěrečné studie Veroniky Tuckerové – stále svá bílá (nebo spíš černá?) místa.

Uvěřil i Max Brod

Česká podoba Hovorů se opírá o druhou (a více kritizovanou) verzi, vydanou v roce 1968, kdy Janouch zemřel. Oproti té první z roku 1951 je nejen podstatně rozsáhlejší, ale také opatřená detailnějším autorovým úvodem. Janouch v něm píše o záhadné ztrátě části rukopisu a jeho ještě záhadnějším vynoření, o prvotní nedůvěře v Maxe Broda a pozdějším pochopení jeho neviny, o tom, proč nemůže číst Kafkovy romány, které by mu zalehly pocitový obraz doktora Kafky, a celé je to trochu přepjaté a dramatizované. Osudový tón se line i Hovory, v nichž téměř žádná věta není vyřčena jen tak, ledabyle, obyčejně, skromně.

Kafka mluví jako kniha, pregnantně, koncentrovaně, často jsou jeho výroky podobenstvím, metaforou. Pel zajímavosti se nevyhne ani loučení, po podání ruky následuje moudro: "Práce je osvobozením touhy od snu, který člověka často jen oslepuje a k smrti mu pochlebuje."

Gustav Janouch - Hovory s KafkouViděno s dlouhým odstupem jsou to hovory s božským, takřka nadlidským Kafkou. A i když Janouch často zmiňuje jeho smích či úsměvy, Kafkův jemný, pronikavý smysl pro humor, přítomný v jeho povídkách i korespondenci, z této knihy vystupuje jen zřídka. Těžko si také představit, že by Kafka ve svém úřadu tak často dával podobné "audience" a nerušeně konverzoval o soukromých tématech, když zároveň těžce a úporně hledal čas na vlastní psaní. V tomto smyslu jsou Hovory obratnou Janouchovou inscenací, ať už záměrnou či nevědomou.

Ostatně Kafkův přítel Max Brod či jeho poslední družka Dora Dymantová knize uvěřili, Dora v ní poznávala i Kafkova gesta. Ale jak objektivní je člověk čtvrt století po smrti drahé osoby? A co je ještě podivnější, ani protiargumenty, rozpory a pochybnosti nezbavují Hovory s Kafkou jejich podezřelé krásy.

Četba přináší potěšení, představuje určitou intelektuální výzvu. Jistě za to může ustavičné chvění mezi vzpomínkou a smyšlenkou, podvodem a vyznáním, slabostí a obdivem, dokonalostí i fušeřinou. A výsledek je jasný: ať do hry na pravdu vstupujeme jakkoli, vítězí Janouch.

Gustav Janouch - Hovory s Kafkou
Překlad Eva Kolářová, poznámky Marek Nekula, doslov Veronika Tuckerová. Torst, 320 stran, cena
358 korun
Hodnocení MF DNES: 70 %

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Další z rubriky

RECENZE: Vraždí se tradičně i neobvykle, ale napříč Evropou důmyslně

Obal českého vydání knihy Zemřít dvakrát

Nakladatelství Moba zásobuje čtenáře zajímavými a napínavými kriminálními příběhy. Takové jsou i tři následující...

RECENZE: Když si slečna učitelka myslí, že žije svá nejlepší léta

Záběr z filmu Nejlepší léta slečny Jean Brodieové, který v roce 1969 vznikl dle...

Knihu Muriel Sparkové Nejlepší léta slečny Jean Brodieové, kterou nyní v překladu Martina Pokorného vydal Prostor,...

RECENZE: Ledecký je Čapkovi věrný. Jen jeho poetika je komiksu vzdálená

Jonáš Ledecký se svým obrazem

Ctít originál a sloužit mu? Takovou otázku si musel položit výtvarník Jonáš Ledecký a kolektiv autorů komiksu Kapsy. Na...

Škoda Octavia 1.2 TSI 2013 ·...
Škoda Octavia 1.2 TSI 2013 ·...

r.v. 2013, naj. 119 314 km, benzín
195 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz