Pondělí 10. srpna 2020, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 10. srpna 2020 Vavřinec

Příběh narkomanky Katky pokračuje. Nejhorší bylo, když mlčela, říká Třeštík

  11:55aktualizováno  11:55
Bude to 20 let, co dokumentaristka Helena Třeštíková veřejnost seznámila s osudem Kateřiny Bradáčové. Z tehdy neznámé dívky, jež propadla drogám, se nakonec stala nejznámější česká narkomanka. Její příběh teď knižně pokračuje dál.

Katka s knihou o svém osudu od Michaela Třeštíka | foto: Tomáš Třeštík

S nápadem vydat knihu přišla za Třeštíkovými sama Katka. Chtěla dál vyprávět svůj příběh, aby od drog odradila další potenciální toxikomany, takzvané toxíky. Pár lidí už jí za to prý poděkovalo. „I kdyby to měl bejt jeden jedinej člověk, kterýmu by to pomohlo, tak je to dobrý,“ říká v knize.

Manžel Heleny Třeštíkové, spisovatel, znalec umění, architekt a dramaturg dokumentu o Katce Michael Třeštík, jí to však rozmlouval.

„Od prvního okamžiku bylo zjevné jednak to, že pro Katku je to jen snaha nějak motivovat setkávání s Helenkou a tím i finanční ‚dotace‘, na které je od Helenky zvyklá, jednak to, že Katka už není ve formě, ve které by byla schopna delší souvislé výpovědi,“ vysvětluje pro MF DNES. 

Pak se ale nechal přemluvit a pouhá dvě setkání potvrdila jeho slova. „Ukázalo se, že to nikam nevede,“ popisuje. Knihy se však vzdát nechtěl, jednu takovou už koneckonců poslal k ledu v roce 2010 na přání manželky. Text prý vyzníval příliš depresivně a beznadějně, s čímž nesouhlasila.

„Moje žena je přísný dokumentarista, chce zachytit skutečnost takovou, jaká je, vyhýbá se hodnocení nebo komentářům. Já jsem se v textu hodnocení a komentářům vyhnout nedovedl a ani nechtěl, měl jsem pocit, že to je potřeba. V konečné, letošní podobě už ale komentáře a hodnocení Katčina příběhu nejsou, protože teď už mi připadají zbytečné. Myslím, že teď už je čtenář nepotřebuje,“ vysvětluje.

Příběh uzrál

Vznikl tak možná ucelenější a ničím nerušený literární portrét Katky. Z čistě čtenářského hlediska mu navíc časový odstup zřetelně prospěl. Katčin příběh od premiéry posledního dokumentu z roku 2009 uzrál a stihl oslovit ještě širší diváckou obec. Že by její osud upadl v zapomnění, nehrozilo. Kdo se jednou s Katkou, i když zprostředkovaně, setká, těžko ji někdy zapomene.

„Mě k drogám přivedla nevědomost, co to vůbec drogy jsou a co jsou vlastně ty lidi kolem nich zač. To jsem vůbec nevěděla, neměla o tom ani páru.“

Katka

Problematické dětství, násilný otčím i partneři, krádeže, prostituce, nechtěné těhotenství i neustálé pokusy o abstinenci. To všechno v člověku rezonuje ještě dlouhé hodiny a dny po zhlédnutí dokumentu i přečtení knihy.

V případě literatury dokonce možná o něco déle. Zatímco film a jeho vizuální složka dokáže skvěle zprostředkovat Katčin příběh jako celek, v knize se díky Třeštíkovu citu pro jazyk a stylistiku dostáváme hluboko do Katčiny mysli. Až z toho chvílemi (bez jakýchkoliv pokusů o slovní humor) třeští hlava.

Knihu Třeštík rozčlenil do pěti kapitol, přičemž s výjimkou té poslední čerpal ze stovek hodin materiálu namluveného při natáčeních filmů. Vznikly hned tři – V pasti z roku 2001, Když musíš, tak musíš z roku 2002 a Katka z roku 2009.

Obálka knihy Katka - Příběh narkomanky

Obálka knihy Katka - Příběh narkomanky

„Mě k drogám přivedla nevědomost, co to vůbec drogy jsou a co jsou vlastně ty lidi kolem nich zač. To jsem vůbec nevěděla, neměla o tom ani páru. Ale hlavně ta knížka My děti ze stanice ZOO, ta mě tak oslovila, že jsem nepociťovala strach nebo respekt z drogy samotný jako takový. Možná proto, že to v tý knížce skončilo, jak to skončilo, že prostě žila dál. Žila docela dlouho. I když tam bylo, že jí zemřela ta kamarádka, ale Christiane žila dál,“ vyznává se v knize Katka.

Číst o ní znamená vstoupit do jiného světa. Všechna dokola omílaná klišé o závislostech i lékařské charakteristiky chování drogově závislých se najednou stávají realitou. A jak člověk čte dál a dál, ztrácí naději i víru v jakýkoliv dobrý konec pro Katku.

Ve svém závěrečném textu k tomu směřuje i fotograf a syn Heleny a Michaela Třeštíkových Tomáš. Zatímco dříve se ho lidé ptali, zdali si myslí, že Katka drog jednou nechá, poslední roky už se prý neptá nikdo. „Kdyby ze života vyškrtla drogy, nic jí nezůstane,“ míní Tomáš Třeštík. Otec mu pak mlčky dává za pravdu svým jasně rozklíčovatelným rozhodnutím vzdát se pro tentokrát jakýchkoliv hodnocení a komentářů.

O věčných začátcích...

Michael Třeštík

„Přestože jsem se s Katkou osobně setkával málo, byla pro mne tématem stejně silným, jako pro Helenku nebo syna. Možná ale, že právě tím, že jsem od Katky měl osobní odstup, nepůsobily ne mne tolik ty optimistické detaily, jako třeba, že je dobře oblečená, že je to pořád ještě hezká holka, že se dovede smát,“ vzpomíná Třeštík. 

„Celý její osud jsem vnímal o něco skeptičtěji. Když ještě Helenka věřila, já už jsem pochyboval, když Helenka začala pochybovat, já už jsem nevěřil,“ dodává.

Katčino mlčení

I když by asi mohli, Třeštíkovi si z knihy neudělali „kroniku rodinného života s Katkou“. Zasvěcují ji jen jejímu příběhu. Jak se za uplynulou dekádu proměnil, zachycuje asi posledních dvacet stran knihy.

Mluví se o cele předběžného zadržení, soudech, opakujících se snahách o abstinenci, mužích, se kterými žila či žije, ubytovnách i možnosti přesunu do zahraničí. O moc víc se od Katky Třeštíkovi nedozvěděli. Snad jen to, že „tu její zamýšlenou knihu“ napíše její partner Martin.

Emočně byly pro Třeštíka nejnáročnější pasáže, kdy Katka mlčela. „Kdy něco dořekla a nastalo ticho. A v tom tichu byl cítit rozpor mezi tím, co říká, co plánuje nebo v co doufá, a tím, co je možné, co ve skutečnosti bude. Ten Katčin dvojí duševní svět,“ uvádí.

„Technicky nejnáročnější pak byly situace, kterým bylo těžké věcně rozumět, protože je Katka říkala tak zmateně, že nedávaly smysl, nebo situace, pro jejichž pochopení bych musel vysvětlit zbytečné souvislosti nebo bych musel do textu zatahovat děje za hranou legality,“ dodává.

Na otázku, zdali Katka knihu dostala, odpovídá Třeštík kladně. Jestli si ji však přečetla, netuší. „Nevím, zda je schopna takového soustředění, aby přečetla knihu.“ U dalších o tom však netřeba pochybovat. V rámci produkce vydavatelského domu Albatros Media se Katka stala bestsellerem.

  • Nejčtenější

V 50 letech zemřela sólistka baletu Laterny magiky Eva Horáková

Ve věku 50 let zemřela v pondělí dlouholetá sólistka baletu Laterny magiky a vedoucí baletu Opery Národního divadla Eva...

Příběh narkomanky Katky pokračuje. Nejhorší bylo, když mlčela, říká Třeštík

Bude to 20 let, co dokumentaristka Helena Třeštíková veřejnost seznámila s osudem Kateřiny Bradáčové. Z tehdy neznámé...

Zemřel Jiří Stanislav, herec ze Supermana a spoluzakladatel muzea RAF

Ve věku nedožitých 74 let v sobotu náhle zemřel herec Jiří Stanislav. Po emigraci v roce 1968 se prosadil v zahraničí....

Nového Pana Tau ztvárnil Angličan. Seriál začne ARD vysílat na podzim

Německá televize ARD začne letos na podzim vysílat nové díly oblíbeného dětského seriálu Pan Tau, který v 70. letech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Donutil, Matásek a další se loučili s Nesvadbou. Náměstím zněly zvony

V pražském kostele Nejsvětějšího srdce Páně se veřejnost a kolegové rozloučili s hercem a výtvarníkem Milošem...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

RECENZE: Litovat se nepomůže, vzkazují Hornické vdovy. Za 100 procent

To téma viselo ve vzduchu. A publicistka Kamila Hladká, narozená v roce 1981, mu věnovala rovnou knihu. Výpovědi osmi...

Píšu detektivky s uklidňujícím účinkem. Zhýralce nesnáším, říká spisovatelka

Premium Na kontě má devět knížek, dvě ceny za nejlepší českou detektivku, stovky článků v časopisech. Pro spisovatelku a...

RECENZE: Dějiny české poezie Gabrišová nepřepíše, rozhodně však nenudí

Z klasika českého romantismu je žena! Aspoň v názvu knihy, kterou sestavila Zuzana Gabrišová pro nakladatelství Větrné...

Spisovatelka Hladká: Hornické vdovy mi říkaly věci, které nikdo neví

Premium Proč si Marta, Jana, Olga nebo Táňa zamilovaly muže v nebezpečné profesi a jak si pomáhají v neštěstí? Osm osudů, které...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...

Škoda nebude žádnou montovnou, říká Babiš. Nový šéf musí na kobereček

Premium Premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček chtějí vědět, jaká budoucnost čeká mladoboleslavskou...