Knížky Jiřího Kulhánka mají v komunitě fanoušků žánru sci-fi a fantasy značné renomé a pátrání po nich v antikvariátech se rovná hledání svatého grálu.
Je to kvůli tomu, že tajemstvím opředený autor, který nedává rozhovory, nenechává se fotografovat a neukazuje se na veřejnosti, nebyl se svými knihami vydanými v 90. letech spokojený a striktně zakázal jejich dotisky. V důsledku toho se například cena románu Cesta krve pohybuje kolem 20 tisíc korun, za tituly Stroncium nebo Vládci strachu jsou sběratelé ochotni zaplatit částku okolo sedm tisíc korun.
Zapomenuté dědictví v hororovém románu. V knize z bazaru se skrývalo 130 tisíc |
Této situace využili padělatelé, kteří během února do Knihobotu zaslali více než tři desítky knih tohoto autora. I díky tomu firma pojala podezření, že se jedná o padělatele. Je totiž málo pravděpodobné, aby se najednou objevilo tolik kusů tak cenných knih pohromadě.
„Tituly Jiřího Kulhánka se u nás objevují v jednotkách kusů a pokaždé se vyprodají v řádu dní, někdy i hodin. Zájem je obrovský. Pokud by se padělatelům podařilo prodat přes naši službu všechny zaslané tituly, celkem by si přišli na zhruba půl milionu korun,“ říká brand manažerka Knihobotu Barbora Votavová.
Protože má Knihobot oprávněné podezření, že se knihy padělatelům podařilo prodat i přes jiné bazarové platformy, chce nyní přispět k informovanosti čtenářů a sběratelů a nabízí jim možnost kontroly.
O víkendu 23. až 24. března uspořádá ve svém knihkupectví na Strossmayerově náměstí akci s názvem Knižní hlídka – Zkontroluj svého Kulhánka, na které budou mít zájemci možnost si nechat zkontrolovat své sběratelské kousky. Odborníci z řad Knihobotu čtenářům předají tipy na to, jak poznat falzifikát, a všem kdo budou mít zájem, přiblíží i samotný objev padělků.
„Pokud někdo v poslední době kupoval Kulhánkovy tituly a má podezření, že se nejedná o originál, ve zmiňovaném termínu bude mít možnost si nechat knihu zkontrolovat. Zároveň není problém nám napsat a domluvit se s našimi odborníky na individuální kontrole v jiný čas. Rádi knihy porovnáme s originály a ověříme jejich pravost,“ vyzývá Barbora Votavová.
Své zákazníky na akci zve také bazarová platforma Trh knih, která zapojením do této akce chce tak pomoci zákazníkům, kteří mohli být podvedeni.
Pokud si nejste jisti pravostí svých výtisků, můžete provést bleskovou kontrolu a zaměřit se na logo nakladatele na hřbetu – na padělcích může být rozmazané – zkontrolovat, zda knihy nejsou křivě oříznuté a nemají na konci užší okraje než na začátku.
Nápovědou, že by se mohlo jednat o falzifikát, je také papír. Pokud je žlutý, ale nenese známky opotřebení, je něco v nepořádku. Užitečné je také zkontrolovat, zda se neliší odstíny barev na obálce nebo zda tisk nemá nestejnoměrně černou barvu nevypadá jako proužkovaný. Pokud ano, je to známka toho, že byl tištěn offsetem, čili nejde o originál.