RECENZE: Je to jen sen? Jiří Hájíček vydal vydařenou sbírku haiku

  8:57aktualizováno  8:57
Spisovatel Jiří Hájíček se profiloval jako prozaik – autor povídkových sbírek a ceněné románové trilogie Selský baroko, Rybí krev a Dešťová hůl. Teď, nedlouho po své padesátce, změnil kurz a naservíroval čtenáři bibliofilsky vypravenou sbírku básní. Jmenuje se Muž na pokraji vzplanutí a shrnuje na osmdesát „haiku z diáře 2017–2018“.

Spisovatel Jiří Hájíček - autor románu Rybí krev. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Haiku, původem z Japonska, je maximálně úsporná forma: vše podstatné musí zaznít během tří řádků. To byla pro Hájíčka, jehož prózy se rozlévají běžně na ploše stovek stran, jistě hozená rukavice. Sebral ji s nonšalancí a patřičnou grácií. 

Ve svých básních totiž ukázal trochu jiné odstíny sebe, než které se běžně promítaly do jeho románů plných jihočeské krajiny, tamějších dějin, brutality a bezpráví světové války i komunistické totality, které doznívají po generace.

Fotogalerie

Zaprvé subtilní humor. Řada Hájíčkových haiku má, jak se na formu sluší a patří, metafyzický přesah, řada z nich si trochu stýská po čase, který odplynul, ale jiné se staví k realitě čelem a oťukávají ji s jistou zábavností: „Je to jen sen? / V mé kuchyni snídá / Helena Christensen.“ Pokud se básníkovi zjevuje v šeru vedle stydnoucí kávy a vloček i přízrak dánské modelky, není tak zle; zestárli totiž oba.

Zadruhé kontrastnost. První oddíl knížky se točí v prostoru kuchyně, nejčastěji v hodinách probouzejícího se dne. Zvenčí sem doléhají kroky a ptačí zpěv, spotřebiče červeně blikají nebo stříbrně září a básník medituje. Chvilku je to spaghetti western, chvilku jak u Tiffanyho či s Gershwinem na Broadwayi. Prostě celý svět napříč dekádami. V druhém oddílu se slovo stává tělem a básník vyráží na cesty doopravdy: do Loun, Drážďan, Kyjeva.

Muž na pokraji vzplanutí

autor:

nakladatel: Host

Hodnocení­: 90 %

Zatřetí návraty. Hájíček s poezií kdysi, v hloubi 80. let, začínal. A jak dosvědčí jeho web, kde je i rukopis sbírky Chůze po vodách z roku 2008, nikdy s ní nepřestal.

Jenže Muž na pokraji vzplanutí je přeci jen jiný. Zatímco dřívější básně se drží krajiny, ty aktuální jsou spíš interiérové, uzavřené. Není to reflexivní lyrika, která se rodí na procházce, jsou to soustředěné, zklidněné záblesky – po nichž možná přijde titulní vzplanutí.

Pokud loni Hájíček odmítl převzít Státní cenu za literaturu, mohl by dostat letos druhou šanci. Stojí za to i jeho aktuální poezie.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

17. 3. měl premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO
23. 3. proběhlo předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Začátek konce. Hra o trůny zatím postrádá jen slony

Isaac Hempstead Wright jako Bran Stark v seriálu Hra o trůny

Sázkaři Chance se přiklánějí k tomu, že na Železný trůn usedne žena - Sansa Stark, podle bookmakerů Fortuny jej získá...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

Zemřel Radomil Uhlíř, herec známý z Pupenda, Gymplu i Vejšky

Herec Radomil Uhlíř na premiéře filmu Skřítek (březen 2005)

Krátce po svých dvaašedesátých narozeninách zemřel herec výjimečného zjevu i komiky Radomil Uhlíř, který patřil do...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Buď zvítězíte, nebo zemřete. Může finále Hry o trůny předvést víc?

Hra o trůny - 8. řada

Poosmé a naposled, tentokrát jen na šest týdnů, se svět rozdělí na dva tábory. Jedni budou dýchat pro poslední řadu Hry...

Další z rubriky

RECENZE: Středověk a normalizace mají společného víc, než se zdá

Spisovatel Pavol Rankov (s mikrofonem)

V březnu letošního roku vědci představili nejpravděpodobnější podobu svatého Jana Nepomuckého. Nyní tento mučedník a...

Byli slavnými spisovateli, dnes jsou neznámí. Mají šanci jako Josef Váchal?

Josef Váchal (na snímku vlevo, s přítelem Josefem Portmanem na zámku v...

Božena Benešová, Rudolf Medek nebo Josef Kopta. Nic vám tato jména neříkají? Není se čemu divit. Navzdory tomu, že za...

Etiketa káže Comic Sans nepoužívat, pozor i na velká písmena

S písmem a fonty denně pracují stovky milionů uživatelů

Písmo je zrcadlem duše, říká se. Kdo ale ještě dnes napíše více než pět řádků rukou? V současnosti za nás mluví spíše...

Najdete na iDNES.cz