RECENZE: Drsné jako Vřískot. Jednooký králík je víc než jen detektivka

  11:50aktualizováno  11:50
Nuda, lenost, nezájem. Přemíra svobody bez vědomí povinnosti. To jsou choroby, jež ničí hrdiny románu Jednooký králík víc než drogy nebo pistole. Jeho autor Christoffer Carlsson je zjevení. Skoro jako by se někdo z kluků od Take That dal na spisovatelskou dráhu a předtím si střihl pár semestrů psychologie či filozofie.

Spisovatel Christoffer Carlsson má doktorát z kriminalistiky | foto: Peter Knutson

Švédskému studentovi kriminalistiky bylo čtyřiadvacet let, když v roce 2010 debutoval románem Případ Vincent Franke. O dva roky později napsal Jednookého králíka a teď je na švédských knižních pultech čerstvě jeho třetí román Neviditelný muž ze Salemu. V češtině právě vychází Jednooký králík, vydává ho nakladatelství Panteon. A Carlsson už to mezitím dotáhl k doktorátu a kriminologii přednáší.

E-kniha k dispozici na Knihy.iDNES.cz

E-knihu Jednooký králík si můžete stáhnout na Knihy.iDNES.cz za 149 Kč.

Přestože za Jednookého králíka autor získal ocenění Nejlepší švédská detektivka roku, jde spíš o sociální román lehce šmrncnutý mysteriem a thrillerem. Hrdinou je dvacetiletý David - a když čtenář vidí fotku dnes osmadvacetiletého Christoffera Carlssona, neubrání se pocitu, že ten ležérní pohodář svého hrdinu docela připomíná. Tedy zpočátku.

David přijíždí ze Stockholmu domů na prázdniny po prvním ročníku vysoké školy. Z rodného Dalenu utekl, byl rád, že ho vzali na filozofii, jen kamarád Lukas mu chybí. Právě Lukas ho přesvědčí, aby se na léto vrátil, že jejich partička objevila něco úžasného. Z překvapení se vyvine nepříjemný hazard, místo toho, aby se floutci, kteří neměli se studiem to štěstí jako David, zapsali na sociálce, vykrádají po nocích starousedlíky a lup schraňují ve starém odlehlém domě v lese.

Pití, cigarety, drogy a sex jsou na denním programu, ale k bezstarostnosti to má překvapivě daleko. Stín, který na těch velkých dětech leží, získává mnoho podob. Jednou z nich je cejch, který téměř každý z nich dostal už dávno, protože v malém Dalenu se o každém šíří nějaké drby. Ten spí se svojí sestrou, ten je na kluky - město nezná slitování. Ale na každém šprochu...

"Přemýšlím, co to s člověkem udělá, když vyrůstá ve světě, kde vlastně nikdo nepotřebuje příjmení. Pocítím intenzivní nutkání odsud utéct," popisuje David místo, kde vyrostl. Temnota narůstá - jednomu z kumpánů umírá matka, druhý to přehání s halucinogeny, další je paranoidní žárlivec. Všechno sleduje podivně tichý malý klučina se znetvořeným králíkem.

Jednooký králík

autor:

nakladatel: Panteon

překlad: Hana Švolbová, Linda Kaprová

364 stran, 329 Kč

Hodnocení­: 90 %

Do téhle atmosféry se jedna vloupačka zvrtne a skupinka je rázem rozhádaná. Jenomže se začne ukazovat, že zločin, ve kterém tihle nezvedenci jedou, má dlouhá a hodně propletená chapadla.

Několikrát se během čtení člověku vybaví film Vřískot, nebo dokonce Tajemství loňského léta, tedy teenagerské horory, "vyvražďovačky", jak jim někdy přezíravě filmoví fajnšmekři přezdívají. Ale tady se jde mnohem dál. Děs není cílem, jen vedlejším produktem při stanovení diagnózy: apatie, nuda, zmar, prázdno, rezignace.

Generace, která si vrchovatě nárokuje svobodu, nepřijímá jedinou povinnost, žije na dluh, klackuje se. Davidův mladší bratr pracuje u pultu ve fast foodu, nicméně když o něm jeho máma mluví, tvrdí, že je šéfkuchařem v restauraci. Očekávání a sny se v tomhle místě prostě neprotínají s realitou. Tak, jak dospělí odmítají vidět pokrytectví svého chování, tak jim ho jejich děti zrcadlí a krutě násobí.

To, co si vydřela J. K. Rowlingová v sociálním románu Prázdné místo na mnoha stech stranách, se mladému švédskému autorovi povedlo jakoby mimochodem mezi mysteriem o jasnovideckém králíkovi a lehkou kriminálkou, psanou ovšem nikoli z pohledu vyšetřovatele, nýbrž pachatele. Pachatele, který vlastně nic moc neudělal, jen nezabránil zlu, prostě přihlížel, tvářil se, že to není jeho boj. Takových Davidů je kolem spousta.

Pozlátko skrývá červy

Carlsson však fascinuje nejenom tím, co píše, ale i tím, jak to dělá. Nešetří originálními výstižnými obraty. Když jde do tuhého, konstatuje David, jako by se ho to vůbec netýkalo: "Ta hračka, co je nejspíš moje srdce, vydá bolestivý, táhlý povzdech."

Ale nemusí být zrovna dramatická chvíle, i během obyčejné cesty mlázím se dá najít milý obrat, například jako tenhle: "Projíždíme lesem po cestě úzké jako pas dítěte." Tohle jsou taky ještě děti, i když těla už dětská dávno nemají.

Jednooký králík je podobně jako třeba Eugenidovy Sebevraždy panen svědectvím ve stylu Americké krásy. To, co se při prvním pohledu zvenčí jeví jako záviděníhodná kvalita, je jen pozlátkem natřená měšťácká přetvářka, pod níž lezou červi. Jenomže švédský Dalen není americký Detroit. Je mnohem blíž, než by se mohlo zdát.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

RECENZE: Drsný ponor do duše dravce líčí Vzorný syn

Román se odehrává v Jižní Koreji

Proboha, co se tady stalo, ptá se šestadvacetiletý Judžin, když ho brzy ráno probudí telefon. Kde se vzala všechna...

Svět knihy vítá erotickou novinku a podivné vraždy. Dojde i na totalitu

Herta Müllerová

Začíná Mezinárodní knižní veletrh Svět knihy. Čtenářům do Česka nepřiváží jen plejádu literárních hostů, ale i knižní...

John Irving nevyšel, tak přivážíme nobelisty, říká dramaturg Světa knihy

Básník a dramaturg knižního veletrhu Svět knihy Guillaume Basset

Na Svět knihy přijíždějí dva nobelisté – Herta Müllerová a Mario Vargas Llosa. Do Česka se je povedlo dostat...

Najdete na iDNES.cz