RECENZE: Drsné jako Vřískot. Jednooký králík je víc než jen detektivka

  11:50aktualizováno  11:50
Nuda, lenost, nezájem. Přemíra svobody bez vědomí povinnosti. To jsou choroby, jež ničí hrdiny románu Jednooký králík víc než drogy nebo pistole. Jeho autor Christoffer Carlsson je zjevení. Skoro jako by se někdo z kluků od Take That dal na spisovatelskou dráhu a předtím si střihl pár semestrů psychologie či filozofie.

Spisovatel Christoffer Carlsson má doktorát z kriminalistiky | foto: Peter Knutson

Švédskému studentovi kriminalistiky bylo čtyřiadvacet let, když v roce 2010 debutoval románem Případ Vincent Franke. O dva roky později napsal Jednookého králíka a teď je na švédských knižních pultech čerstvě jeho třetí román Neviditelný muž ze Salemu. V češtině právě vychází Jednooký králík, vydává ho nakladatelství Panteon. A Carlsson už to mezitím dotáhl k doktorátu a kriminologii přednáší.

E-kniha k dispozici na Knihy.iDNES.cz

E-knihu Jednooký králík si můžete stáhnout na Knihy.iDNES.cz za 149 Kč.

Přestože za Jednookého králíka autor získal ocenění Nejlepší švédská detektivka roku, jde spíš o sociální román lehce šmrncnutý mysteriem a thrillerem. Hrdinou je dvacetiletý David - a když čtenář vidí fotku dnes osmadvacetiletého Christoffera Carlssona, neubrání se pocitu, že ten ležérní pohodář svého hrdinu docela připomíná. Tedy zpočátku.

David přijíždí ze Stockholmu domů na prázdniny po prvním ročníku vysoké školy. Z rodného Dalenu utekl, byl rád, že ho vzali na filozofii, jen kamarád Lukas mu chybí. Právě Lukas ho přesvědčí, aby se na léto vrátil, že jejich partička objevila něco úžasného. Z překvapení se vyvine nepříjemný hazard, místo toho, aby se floutci, kteří neměli se studiem to štěstí jako David, zapsali na sociálce, vykrádají po nocích starousedlíky a lup schraňují ve starém odlehlém domě v lese.

Pití, cigarety, drogy a sex jsou na denním programu, ale k bezstarostnosti to má překvapivě daleko. Stín, který na těch velkých dětech leží, získává mnoho podob. Jednou z nich je cejch, který téměř každý z nich dostal už dávno, protože v malém Dalenu se o každém šíří nějaké drby. Ten spí se svojí sestrou, ten je na kluky - město nezná slitování. Ale na každém šprochu...

"Přemýšlím, co to s člověkem udělá, když vyrůstá ve světě, kde vlastně nikdo nepotřebuje příjmení. Pocítím intenzivní nutkání odsud utéct," popisuje David místo, kde vyrostl. Temnota narůstá - jednomu z kumpánů umírá matka, druhý to přehání s halucinogeny, další je paranoidní žárlivec. Všechno sleduje podivně tichý malý klučina se znetvořeným králíkem.

Jednooký králík

autor:

nakladatel: Panteon

překlad: Hana Švolbová, Linda Kaprová

364 stran, 329 Kč

Hodnocení­: 90 %

Do téhle atmosféry se jedna vloupačka zvrtne a skupinka je rázem rozhádaná. Jenomže se začne ukazovat, že zločin, ve kterém tihle nezvedenci jedou, má dlouhá a hodně propletená chapadla.

Několikrát se během čtení člověku vybaví film Vřískot, nebo dokonce Tajemství loňského léta, tedy teenagerské horory, "vyvražďovačky", jak jim někdy přezíravě filmoví fajnšmekři přezdívají. Ale tady se jde mnohem dál. Děs není cílem, jen vedlejším produktem při stanovení diagnózy: apatie, nuda, zmar, prázdno, rezignace.

Generace, která si vrchovatě nárokuje svobodu, nepřijímá jedinou povinnost, žije na dluh, klackuje se. Davidův mladší bratr pracuje u pultu ve fast foodu, nicméně když o něm jeho máma mluví, tvrdí, že je šéfkuchařem v restauraci. Očekávání a sny se v tomhle místě prostě neprotínají s realitou. Tak, jak dospělí odmítají vidět pokrytectví svého chování, tak jim ho jejich děti zrcadlí a krutě násobí.

To, co si vydřela J. K. Rowlingová v sociálním románu Prázdné místo na mnoha stech stranách, se mladému švédskému autorovi povedlo jakoby mimochodem mezi mysteriem o jasnovideckém králíkovi a lehkou kriminálkou, psanou ovšem nikoli z pohledu vyšetřovatele, nýbrž pachatele. Pachatele, který vlastně nic moc neudělal, jen nezabránil zlu, prostě přihlížel, tvářil se, že to není jeho boj. Takových Davidů je kolem spousta.

Pozlátko skrývá červy

Carlsson však fascinuje nejenom tím, co píše, ale i tím, jak to dělá. Nešetří originálními výstižnými obraty. Když jde do tuhého, konstatuje David, jako by se ho to vůbec netýkalo: "Ta hračka, co je nejspíš moje srdce, vydá bolestivý, táhlý povzdech."

Ale nemusí být zrovna dramatická chvíle, i během obyčejné cesty mlázím se dá najít milý obrat, například jako tenhle: "Projíždíme lesem po cestě úzké jako pas dítěte." Tohle jsou taky ještě děti, i když těla už dětská dávno nemají.

Jednooký králík je podobně jako třeba Eugenidovy Sebevraždy panen svědectvím ve stylu Americké krásy. To, co se při prvním pohledu zvenčí jeví jako záviděníhodná kvalita, je jen pozlátkem natřená měšťácká přetvářka, pod níž lezou červi. Jenomže švédský Dalen není americký Detroit. Je mnohem blíž, než by se mohlo zdát.

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Zabíjení plodí jen nenávist a další zabíjení, psal autor Obchodu na korze

Scenárista Ladislav Grosman (vpravo s cenou Melpomené) a režiséři Ján Kadár a...

Nebýt Ladislava Grosmana, prvního Oscara pro Československo by nezískal snímek Obchod na korze. Právě on totiž napsal...

RECENZE: Na konci věty je vždy mrtvola. Madona zabijáků mluví o Escobarovi

Mladíci v Medellínu ukazují právě pořízená alba s Pablem Escobarem (8. srpna

Kolumbijský Medellín, dneska jedno z nejprogresivnějších měst Jižní Ameriky, ovšem před třiceti lety hotové peklo na...

RECENZE: Když bílí muži vraždili své indiánské ženy kvůli ropě

Nejbohatší národ  světa. Indiánský kmen Osedžů vydělal díky ropě ve své...

Je záhadou, že si toho příběhu nevšiml Quentin Tarantino a nenatočil podle něj svůj nejlepší film. Začínal by jako...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz