Mezi signatáři dokumentu vydaném v Paříži jsou čtyři nositelé Nobelovy ceny - Nadine Gordimerová, Gabriel García Márquez, John Maxwell Coetzee a Orhan Pamuk.
Také dalších sedm jmen patří ke hvězdám literárního nebe. Patří mezi ně Salman Rushdie, Philip Roth, Jean Daniel, Juan Goytisolo, Carlos Fuentes, Jorge Semprún a Pierre Mertens.
"Byla rozpoutána pomlouvačná kampaň s cílem pošpinit pověst Milana Kundery obviněním, že se v roce 1950 v době svých studií v komunistickém Československu dopustil udání," píší signatáři v dokumentu, které zveřejnilo Kunderovo francouzské nakladatelství Gallimard prostřednictvím webové stránky Bibliobs.com.
Vzhledem k tomu, že Kundera obvinění "kategoricky dementoval a významná vědecká osobnost v Praze jeho vinu jasně popírá", docházejí podepsaní k závěru, že český tisk "příliš často rozšiřoval tuto pomlouvačnou fámu s konsternující lehkostí, aniž se zabýval tím, co jí protiřečí". Konkrétní jméno vědecké osobnosti v prohlášení uvedeno není.
"Nejde proto o nic méně než o snahu pošpinit čest jednoho z největších žijících spisovatelů, a to na přinejmenším pochybných základech," dodávají signatáři a vyjadřují společně "solidaritu Milanu Kunderovi".
prohlášení spisovatelůCo podepsalo jedenáct slavných literárních hvězd Hanebná kampaň, která se nyní rozpoutala, aby pošpinila reputaci Milana Kundery obviněním ho z udavačství, kterého se měl dopustit při studiu v komunistickém Československu v roce 1950, je aktem sprosté pomluvy. Zdá se nám, že Kundera celou věc jasně dementoval a veškerá obvinění vyvrátil. Navíc ani neexistuje jasný důkaz, který by ho usvědčoval. Tvrzení, že je vinný, jsou proto neospravedlnitelná. Je také třeba upozornit, že média velmi často rozšiřují nepravdivé zprávy se zarážející lehkostí, aniž by se věnovala faktům, která jejich sdělení protiřečí. Nejde nám o nic víc ani míň než o zachování úcty k jednomu z nejvýznamnějších žijících romanopisců. Vyjadřujeme tímto rozhořčení nad ohromně pomlouvačnou kampaní, která se proti Kunderovi rozpoutala a vyjadřujeme mu takto podporu.
|
"Kauza Kundera" začala 13. října. Tehdy týdeník Respekt s odvoláním na pátrání historika Adama Hradilka napsal, že mladý Milan Kundera udal komunistické policii SNB prozápadního špiona v Praze. Tím byl bývalý letec Miroslav Dvořáček. Komunisté ho zatkli a na dlouhá léta poslali do vězení, nyní Dvořáček žije ve Švédsku.
Za Kunderu se postavila řada osobností kulturní scény včetně exprezidenta a dramatika Václava Havla. Poukazují na to, že záznam SNB, na němž figuruje Kunderovo jméno, jako důkaz nestačí. Historici z Ústavu pro studium totalitních režimů se ale hájí, že vyšetřovatelé neměli ke zfalšování záznamu důvod.
Světoznámý spisovatel se nechal slyšet, že by rozepře mezi ním a Respektem mohla skončit až v soudní síni. Je to velmi pravděpodobné, protože týdeník se Kunderovi nemíní za článek omluvit. "Respekt žádný právní předpis neporušil a do práv Milana Kundery nijak nepřípustně nezasáhl," uvedl časopis v tiskové zprávě.