Jedenáct světově známých spisovatelů se zastalo Kundery

  18:38aktualizováno  18:38
Spisovatel Milan Kundera se dočkal velké podpory ze strany svých kolegů. Jedenáct světově známých spisovatelů, mezi nimi čtyři laureáti Nobelovy ceny za literaturu, ve společném prohlášení odsoudili "očerňovací kampaň" proti Kunderovi.

Milan Kundera - nedatovaný snímek | foto: Profimedia.cz

Mezi signatáři dokumentu vydaném v Paříži jsou čtyři nositelé Nobelovy ceny - Nadine Gordimerová, Gabriel García Márquez, John Maxwell Coetzee a Orhan Pamuk.

Také dalších sedm jmen patří ke hvězdám literárního nebe. Patří mezi ně Salman Rushdie, Philip Roth, Jean Daniel, Juan Goytisolo, Carlos Fuentes, Jorge Semprún a Pierre Mertens.

"Byla rozpoutána pomlouvačná kampaň s cílem pošpinit pověst Milana Kundery obviněním, že se v roce 1950 v době svých studií v komunistickém  Československu dopustil udání," píší signatáři v dokumentu, které zveřejnilo Kunderovo francouzské nakladatelství Gallimard prostřednictvím webové stránky Bibliobs.com.

Vzhledem k tomu, že Kundera obvinění "kategoricky dementoval a významná vědecká osobnost v Praze jeho vinu jasně popírá", docházejí podepsaní k závěru, že český tisk "příliš často rozšiřoval tuto pomlouvačnou fámu s konsternující lehkostí, aniž se zabýval tím, co jí protiřečí". Konkrétní jméno vědecké osobnosti v prohlášení uvedeno není.

"Nejde proto o nic méně než o snahu pošpinit čest jednoho z největších žijících spisovatelů, a to na přinejmenším pochybných základech," dodávají signatáři a vyjadřují společně "solidaritu Milanu Kunderovi".

prohlášení spisovatelů

Co podepsalo jedenáct slavných literárních hvězd

Hanebná kampaň, která se nyní rozpoutala, aby pošpinila reputaci Milana Kundery obviněním ho z udavačství, kterého se měl dopustit při studiu v komunistickém Československu v roce 1950, je aktem sprosté pomluvy.

Zdá se nám, že Kundera celou věc jasně dementoval a veškerá obvinění vyvrátil. Navíc ani neexistuje jasný důkaz, který by ho usvědčoval. Tvrzení, že je vinný, jsou proto neospravedlnitelná.

Je také třeba upozornit, že média velmi často rozšiřují nepravdivé zprávy se zarážející lehkostí, aniž by se věnovala faktům, která jejich sdělení protiřečí.

Nejde nám o nic víc ani míň než o zachování úcty k jednomu z nejvýznamnějších žijících romanopisců. Vyjadřujeme tímto rozhořčení nad ohromně pomlouvačnou kampaní, která se proti Kunderovi rozpoutala a vyjadřujeme mu takto podporu.


John M. Coetzee
Jean Daniel
Carlos Fuentes
Gabriel Garcia Marquez
Nadine Gordimer
Juan Goytisolo
Pierre Mertens
Orhan Pamuk
Philip Roth
Salman Rushdie
Jorge Semprun

"Kauza Kundera" začala 13. října. Tehdy týdeník Respekt s odvoláním na pátrání historika Adama Hradilka napsal, že mladý Milan Kundera udal komunistické policii SNB prozápadního špiona v Praze. Tím byl bývalý letec Miroslav Dvořáček. Komunisté ho zatkli a na dlouhá léta poslali do vězení, nyní Dvořáček žije ve Švédsku.

Za Kunderu se postavila řada osobností kulturní scény včetně exprezidenta a dramatika Václava Havla. Poukazují na to, že záznam SNB, na němž figuruje Kunderovo jméno, jako důkaz nestačí. Historici z Ústavu pro studium totalitních režimů se ale hájí, že vyšetřovatelé neměli ke zfalšování záznamu důvod.

Světoznámý spisovatel se nechal slyšet, že by rozepře mezi ním a Respektem mohla skončit až v soudní síni. Je to velmi pravděpodobné, protože týdeník se Kunderovi nemíní za článek omluvit. "Respekt žádný právní předpis neporušil a do práv Milana Kundery nijak nepřípustně nezasáhl," uvedl časopis v tiskové zprávě.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

VIDEO: Od Hitlera po Sheldona. Jak se Česko proslavilo nejen v seriálech

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku s českou a slovenskou vlajkou

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku opakovaně vytahuje reference k české historii. A zdaleka není sám. Stopy...

Další z rubriky

RECENZE: Když David Bowie slouží jen jako marketingové lákadlo

Spisovatel Jean Michel Guenassia

O osudovém vlivu Davida Bowieho na holky píše spisovatel Jean-Michel Guenassia.

Až Babylon Berlín skončí, Rath bude žít dál. Vychází třetí díl Goldstein

Ze seriálu Babylon Berlín

Zatímco komisař Gereon Rath nyní každou sobotu brázdí vody druhého kanálu České televize v seriálu Babylon Berlín,...

Který Malý princ, Čapek nebo Dracula? Klasiky trpí nekvalitními reedicemi

Malý princ (ilustrace)

Reedice úspěšných děl a klasik jsou nedílnou součástí knižního trhu. Velký Gatsby, Malý princ nebo Dracula se prodávají...

Najdete na iDNES.cz