RECENZE: Tři piva denně a mír na světě s novým románem Jaroslava Rudiše

  9:56aktualizováno  9:56
Lakuj, ale nepřelakuj, hlásá v Českém ráji, nové knize spisovatele Jaroslava Rudiše, jeden z jeho hrdinů. Zlaté pravidlo střídmosti si k srdci vzal i sám autor a napsal knihu, která vzdává hold češství – nenuceně a s nadhledem. Po Národní třídě by si tak Rudiš Českým rájem mohl znovu rozšířit svou čtenářskou základnu.

Spisovatel Jaroslav Rudiš (2017) | foto: Profimedia.cz

A kde že se ten pomyslný Český ráj nachází? Překvapivě nikoliv v hospodě, ale sauně. Právě tam se pravidelně schází demograficky bohatá skupina mužů. Společně se tam potí taxikář, důchodce, pojišťovák, hasič i bývalý sportovec. 

Fotogalerie

V bazénku, odpočívárně i potírně se zavírají před okolním světem a vypocují jej ze sebe, aby byli za pár desítek minut schopni se znovu vrátit domů. Řeší svou hypochondrii, konec světa, kvalitu guláše i farmářské trhy. Pravidelně se noří do hloubek ženského neboli velitelského světa, někdy zdárně, bez potřeby kyslíkové bomby, jindy s trochu většími obtížemi.

Nestojí na jednom hrdinovi

Esence těchto rozhovorů, na první pohled možná banálních, nese poselství celé knihy. Svědectví o tom, jací my Češi jsme. Knize tentokrát nepanuje silný protagonista jako Vandam v Národní třídě nebo Fleischman v Grandhotelu. Prim hraje výše zmíněná výpověď o jednom malém národu ve středu Evropy. Odvaha si přiznat, jací opravdu jsme, aniž okamžitě propadneme nutkavé touze sebezpytu, je jeden z nejsympatičtějších aspektů Českého ráje.

Mnozí mohou namítnout, že jde o příběh čistě mužský, ve své komplexnosti tak pouze polovičatý. Z čistě biologického hlediska to pravda je, nicméně ani z tohoto světa „za zdí“ není nikdo vyloučen. Ženy v něm přítomny jsou, ačkoliv čas od času jsou zbytečnými oběťmi stereotypů. Na druhou stranu i pánové v knize jsou věrnými ztvárněními zažitých archetypů.

Zatímco v Národní třídě Rudiš exhiboval s uměním monologu, Českému ráji vévodí dialog. Běžný lidský rozhovor, který aby byl uvěřitelný, potřebuje autorovu maximální schopnost rozumět rytmu i charakteru hovorového jazyka. 

Český ráj

Jaroslav Rudiš

Labyrint, 2018, 184 stran

Hodnocení­: 80 %

To naštěstí Rudiš, jak jeho čtenáři vědí, zvládá na výbornou. Jen je nutné přistoupit na nastavené tempo a neslevovat z něj. Jako pomůcka může posloužit návštěva jednoho z Rudišových autorských čtení, jehož dikce se zarývá tak hluboko do paměti, že už se jí nejde zbavit. Snad jedině že by si případní zájemci zajeli do Brna, kde Český ráj zinscenovali.

Pětileté čekání na novinku tak stálo za to. Intuice však napovídá, že se Rudiš teprve rozehřívá a na ostrý výkon ještě přijde. Kdo ví, třeba to bude už příští rok, kdy mu vyjde první německý román Winterbergova poslední cesta. 

Do té doby si budeme muset vystačit s moudrostí Českého ráje – až vás zase bude trápit kocovina, Rudišova rada zní jasně - jedině nanuk Míša. A na světový mír? Na ten přesně tři plzně denně.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Poslední smích, slzy i nostalgie. Skončila Teorie velkého třesku

Promo k deváté řadě seriálu Teorie velkého třesku

Po dvanácti letech zmizela parta teoretických fyziků a jejich praktických partnerek z komediálního seriálu Teorie...

Další z rubriky

RECENZE: Zápletkou Grófka neoslňuje, poetikou ano

Spisovatelka Lenka Horňáková-Civade

Touha po svobodě a sebeurčení zmítá duší osmnáctileté hrdinky nejnovějšího románu spisovatelky Lenky Horňákové-Civade...

RECENZE: Drsný ponor do duše dravce líčí Vzorný syn

Román se odehrává v Jižní Koreji

Proboha, co se tady stalo, ptá se šestadvacetiletý Judžin, když ho brzy ráno probudí telefon. Kde se vzala všechna...

RECENZE: Pouhý popis mrtvého do života nevrátí. Ani na papíře

Spisovatelka Viktorie Hanišová

Nejdřív Anežka (2015), pak Houbařka (2018) – a teď Rekonstrukce. Spisovatelka Viktorie Hanišová (1980) vyslala za...

Najdete na iDNES.cz