Novinářská delegace patřila k posledním, kteří mohli vidět Foglarův byt zhruba v podobě, v jaké jej opustil roku 1995, kdy se ze zdravotních důvodů přesunul natrvalo do nemocnice.
Je tu skromná postel s velkým plakátem Lucernského jezera ve Švýcarsku i ručně psanou motivační větou „Škoda každé minuty!!!“ Zdi lemované titulními stranami časopisů Mladý hlasatel a Vpřed i bohatě zásobená knihovna, kde nechybí tituly z pera Karla Čapka, Sinclaira Lewise a Raymonda Chandlera.
Ale najdeme tu i knihy o pražských tramvajích či Akci atentát, v níž se krátce po revoluci Jaroslav Čvančara věnoval útoku na Reinharda Heydricha. Čvančara chodil k Jestřábovi do oddílu. Tíživé období nacistické okupace vtěsnal Foglar i do některých svých děl.
„My navíc Jaroslava Foglara vnímáme hlavně jako vedoucího jednoho z nejvýznamnějších skautských oddílů,“ říká Tomáš Šídlo ze Skautské nadace Jaroslava Foglara. „Dnešní Junák má nějakých patnáct tisíc činovníků a pro ně je Jestřáb jednoznačným vzorem v tom, co dobrovolně dělají,“ vysvětluje.
Foglar v Praze bydlel na více místech, do Křišťanovy ulice vedle Olšanských hřbitovů se přestěhoval v roce 1978 z ryze praktických důvodů. „V jeho dosavadním bydlišti nebyl výtah a do bytu se muselo tahat uhlí. Foglar se staral o maminku, které tehdy bylo už sto let,“ vypráví Roman Šantora z nadace.
Autorská rezidence
Byt dnes vypadá takřka stejně, jako když jej spisovatel opustil. Najdeme tu jeho staré tenisky, které by dnes nejspíš opět byly v módě, kuchyň s neskromnou sbírkou čajů, jež Foglar miloval, i jednu lahev od piva, kterého nepil mnoho, ale dělalo mu prý dobře na žaludek.
Nejsou tu už dopisy od čtenářů, kterých v 80. letech dostával deset tisíc ročně. Ty se nyní zpracovávají a katalogizují. Málo se ví, že většinu knih nenapsal ani v tomto, ani v předchozích bytech. „Měl svá oblíbená místa venku – v Grébovce nebo pod Pražským hradem. Donesl si limonádu, tužku a blok a psal tam,“ vypráví Šantora.
I tak byt dýchá nostalgií, ale dlouho už nebude. Po rekonstrukci, která už je nezbytná, budou prostory nadále sloužit tomu, co Foglara proslavilo. „Dostane novou autenticitu a stane se z něj autorská rezidence Jaroslava Foglara,“ vysvětluje Šídlo.
„Hodláme zachovat určité prvky, které tu Foglar zanechal. Prostory budeme poskytovat na měsíční rezidenční pobyty. Vzniknou tu tedy nová díla pro děti i překlady těch stávajících do cizích jazyků. Foglarův duch bude v bytě přítomen dál,“ dodává.