Uvěřitelnější a bližší Jan Werich. Tak jej představuje kniha Za oponou

  16:52aktualizováno  16:52
Autor a publicista Jiří Janoušek se s Janem Werichem stýkal v posledním roce jeho života. Vše začalo jedním rozhovorem pro Mladý svět, nakonec jich však tehdy mladý novinář realizoval dvanáct.

Fotka z let, kdy Jan Werich studoval práva | foto: Nakladatelství Prostor

V roce 2018 vzpomíná na Wericha jako na člověka zábavného a moudrého, občas však panovačného a sebestředného. Po snaze historika Pavla Kosatíka polidštit prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v knize a filmu Hovory s TGM, se tak přenáší obdobné snahy i na modlu české kultury. Otázkou je, jestli je to potřeba. Kdo jiný než Werich totiž v očích československé veřejnosti ztělesňuje lidskost a člověčenství?

Fotogalerie

Prvních sto stran knihy trochu zamrzí. Nabízí sice bohatý obrazový doprovod plný výjevů z Werichova dětství, mládí a studií, téměř programově však na jeho hlavu snáší kritiku. Z velké části vyslovenou Jiřím Voskovcem v 70. letech. Dovídáme se o tom, že v něm vzbuzoval pocit odtažitosti či protichůdnosti. 

„Vůbec poprvé jsem ho viděl, když jsme byli úplně malí kluci. Upřeně se díval. Žádný výraz, ale zůstal mi v paměti pocit jakéhosi antagonismu,“ vzpomínal. O pár stránek dál zase stojí, že byl trochu grázl, co se k ženám nechoval vždy férově. 

A nechybí ani zmínka o tom, že jeho maminka byla velmi hloupá paní. Až se čtenář jednoduše musí podivit, proč je všechno to „uvádění na pravou míru“ sepnuto tak blízko k sobě. Rozmělnit jej více do příběhu, mohl by čtenář pochopit jednotlivá tvrzení v souvislostech a opravdu vidět Wericha v trochu jiném světle.

Rozhovor je srdcem knihy

Další řádky už naštěstí prvotní dojem napravují, vstupuje do nich totiž sám Werich, jakožto hrdina Janouškova rozhovorového vyprávění, ze kterého autenticita a lidskost přímo vyvěrá. A vůbec nezáleží na tom, jestli se mluví o kremrolích, angažovaném divadle, vzpomínkách na nejkrásnější léto nebo poválečný návrat do Československa.

Obálka knihy Jan Werich Za oponou

Obálka knihy Jan Werich Za oponou

Nejlépe to snad reprezentuje jedna vzpomínka z tohoto období, kdy Werich uvažoval o návratu zpět za hranice. „Udělali jsme večer improvizovanou srandu o ustrašeném domovníkovi, který poslouchá Londýn, přitom se tak klepe strachy, že není nic rozumět, a lidi zaraženě mlčeli. My to nechápali, pro náš způsob divadla, pro psaní her to byla pohroma, kterých denně přibývalo. Dneska to chápu – lidi chtěli srandu, ale ne z toho, na co chtěli zapomenout,“ popisuje. 

Werich potřeboval vědět, pro koho tvoří, ale hlavně - že tvoří pro někoho. I na place hrál pro režiséra Martina Friče, ne pro sebe, přiznává v knize. Herce, co hrají jen pro sebe, příliš v oblibě neměl. Werich tu jednoduše byl pro lidi a ze stejného důvodu nepsal do šuplíku. 

Jak sám říkal – nevěděl totiž, co by chtěl takovému šuplíku sdělit. Pro koho psal Janoušek, zcela zřetelné není, jestli je však pravda, co tvrdil Voskovec, a Werich měl opravdu čas od času tendence ke slovní sračce, Janoušek z ní i přesto zvládl vytvořit poutavý a přirozený rozhovor.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

Prchavý čas světla. Ožívá žárlivý Man Ray a jeho milenka Lee

Zvětšenina snímku od Man Raye, na kterém je Lee Millerová (výstava v National...

Fotografka Lee Millerová byla dlouholetou milenkou světoznámého umělce Man Raye. To se tak nějak ví. Román Prchavý čas...

RECENZE: Zápletkou Grófka neoslňuje, poetikou ano

Spisovatelka Lenka Horňáková-Civade

Touha po svobodě a sebeurčení zmítá duší osmnáctileté hrdinky nejnovějšího románu spisovatelky Lenky Horňákové-Civade...

Slovanská epopej vyjde jako kniha. Cena dosáhne až 360 tisíc korun

Autor Jan William Drnek s knižní Slovanskou epopejí (25. dubna 2019)

Zatímco Slovanská epopej Alfonse Muchy ještě v Česku nenašla svůj konečný domov, vydavatelský dům Albatros Media nyní...

Najdete na iDNES.cz