Uvěřitelnější a bližší Jan Werich. Tak jej představuje kniha Za oponou

  16:52aktualizováno  16:52
Autor a publicista Jiří Janoušek se s Janem Werichem stýkal v posledním roce jeho života. Vše začalo jedním rozhovorem pro Mladý svět, nakonec jich však tehdy mladý novinář realizoval dvanáct.

Fotka z let, kdy Jan Werich studoval práva | foto: Nakladatelství Prostor

V roce 2018 vzpomíná na Wericha jako na člověka zábavného a moudrého, občas však panovačného a sebestředného. Po snaze historika Pavla Kosatíka polidštit prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v knize a filmu Hovory s TGM, se tak přenáší obdobné snahy i na modlu české kultury. Otázkou je, jestli je to potřeba. Kdo jiný než Werich totiž v očích československé veřejnosti ztělesňuje lidskost a člověčenství?

Fotogalerie

Prvních sto stran knihy trochu zamrzí. Nabízí sice bohatý obrazový doprovod plný výjevů z Werichova dětství, mládí a studií, téměř programově však na jeho hlavu snáší kritiku. Z velké části vyslovenou Jiřím Voskovcem v 70. letech. Dovídáme se o tom, že v něm vzbuzoval pocit odtažitosti či protichůdnosti. 

„Vůbec poprvé jsem ho viděl, když jsme byli úplně malí kluci. Upřeně se díval. Žádný výraz, ale zůstal mi v paměti pocit jakéhosi antagonismu,“ vzpomínal. O pár stránek dál zase stojí, že byl trochu grázl, co se k ženám nechoval vždy férově. 

A nechybí ani zmínka o tom, že jeho maminka byla velmi hloupá paní. Až se čtenář jednoduše musí podivit, proč je všechno to „uvádění na pravou míru“ sepnuto tak blízko k sobě. Rozmělnit jej více do příběhu, mohl by čtenář pochopit jednotlivá tvrzení v souvislostech a opravdu vidět Wericha v trochu jiném světle.

Rozhovor je srdcem knihy

Další řádky už naštěstí prvotní dojem napravují, vstupuje do nich totiž sám Werich, jakožto hrdina Janouškova rozhovorového vyprávění, ze kterého autenticita a lidskost přímo vyvěrá. A vůbec nezáleží na tom, jestli se mluví o kremrolích, angažovaném divadle, vzpomínkách na nejkrásnější léto nebo poválečný návrat do Československa.

Obálka knihy Jan Werich Za oponou

Obálka knihy Jan Werich Za oponou

Nejlépe to snad reprezentuje jedna vzpomínka z tohoto období, kdy Werich uvažoval o návratu zpět za hranice. „Udělali jsme večer improvizovanou srandu o ustrašeném domovníkovi, který poslouchá Londýn, přitom se tak klepe strachy, že není nic rozumět, a lidi zaraženě mlčeli. My to nechápali, pro náš způsob divadla, pro psaní her to byla pohroma, kterých denně přibývalo. Dneska to chápu – lidi chtěli srandu, ale ne z toho, na co chtěli zapomenout,“ popisuje. 

Werich potřeboval vědět, pro koho tvoří, ale hlavně - že tvoří pro někoho. I na place hrál pro režiséra Martina Friče, ne pro sebe, přiznává v knize. Herce, co hrají jen pro sebe, příliš v oblibě neměl. Werich tu jednoduše byl pro lidi a ze stejného důvodu nepsal do šuplíku. 

Jak sám říkal – nevěděl totiž, co by chtěl takovému šuplíku sdělit. Pro koho psal Janoušek, zcela zřetelné není, jestli je však pravda, co tvrdil Voskovec, a Werich měl opravdu čas od času tendence ke slovní sračce, Janoušek z ní i přesto zvládl vytvořit poutavý a přirozený rozhovor.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

TELEVIZNÍ CENY: Zvolte nejlepší seriál, film, show a dokument loňského roku

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz pokračuje čtvrtý ročník televizních cen. Čtenáři mohou vybrat nejlepší český a zahraniční seriál,...

Další z rubriky

Poslechnout si už můžete Kosatíkova TGM, Hadohlavce i novou Mornštajnovou

Publicista Pavel Kosatík

Teprve před Vánoci vydaná kniha Jiný TGM, kde se historik Pavel Kosatík komplexně pustil do osoby našeho prvního...

Osud Romanovců mu nestačil, tak do knihy přidal ještě epidemii chřipky

Carská rodina Romanovců v Livadijském paláci na Krymu (1913)

Před devíti lety američtí vědci znovu oživili virus španělské chřipky. Naštěstí jen v laboratoři a pro vědecké účely....

RECENZE: Je to jen sen? Jiří Hájíček vydal vydařenou sbírku haiku

Spisovatel Jiří Hájíček - autor románu Rybí krev.

Spisovatel Jiří Hájíček se profiloval jako prozaik – autor povídkových sbírek a ceněné románové trilogie Selský baroko,...

Najdete na iDNES.cz