RECENZE: Komu je vlastně určený komiksový Jan Hus?

  11:39aktualizováno  11:39
Ztvárnit život mistra Jana Husa formou komiksu je lákavý nápad, který, zvlášť v roce 600. výročí jeho upálení, visel ve vzduchu. Rukavici zvedla autorská dvojice Zdeněk Ležák a Michal Kocián.

Z komiksu Ve jménu Husa | foto: Edika

Ve jménu Husa (obálka)

Ve jménu Husa (obálka)

Jejich kniha se jmenuje Ve jménu Husa a nese podtitul Zrození kalicha. Což jsou dvě zdánlivě přesně vymezené dějové linie, autoři je však pojednali v mnohem větší šíři. Otázka zní, na jaké publikum vlastně autoři a nakladatelství Edika touto knihou cílili.

Pro děti rozhodně není, ačkoli tak na první pohled a po prvním prolistování vypadá. Dospělé zase při čtení zarazí některé až příliš naivní detaily a poněkud „ábíčkové“ pojetí komiksu. Ostatně, autor textu Zdeněk Ležák je právě šéfredaktorem časopisu ABC.

Široký záběr

Ve jménu Husa ovšem není čistý komiks. Sestává ze dvou vzájemně se prolínajících rovin. Čistě textová, byť bohatě ilustrovaná část vykládá relativně do hloubky historické události, které s působením Jana Husa a následným husitským hnutím souvisely v historickém kontextu. Sahá poměrně daleko, aby se dobrala základů papežského schizmatu a dalších událostí, které k rozporům v církvi přímo vedly.

Ve jménu Husa

vyd. Edika 2015

Hodnocení­: 65 %

Popularizační, ale přitom seriózně naučný text se nebojí záplavy jmen, výběru důležitých dat ani cizích slov. Mnohá by měla být ovšem lépe vysvětlena alespoň až v příliš stručném závěrečném slovníčku pojmů.

Píše-li autor například o interdiktu coby zákazu církevních obřadů, ne každému, zvlášť z dnešních mladých čtenářů, asi dojde, že do toho spadají například i svatby či pohřby. Nemluvě o operování třeba s termínem „scholastika“, o němž se dozvíme jen to, že jde o nejvýznamnější středověký filozofický směr.

Šup do Avignonu

Z komiksu Ve jménu Husa

Z komiksu Ve jménu Husa

Snaha seriózně vysvětlit a zařadit podstatu Husova odkazu (včetně citací a vysvětlení jeho třiceti „bludů“, které mu předložil kostnický koncil) je jednoznačným přínosem právě pro mladší, nikoli však malé čtenáře, kteří se během školní výuky patrně dozvědí jen několik standardních floskulí, jež se musí „navrčet“.

Právě s těmito čtenáři má asi komunikovat i občas použitá forma textu. Jenomže například mezititulky typu „Šup do Avignonu“, „Kámoš Karla“ nebo „Zaděláno na průšvih“ působí v souvislostech knihy zbytečně dryáčnicky.

Sám text pak prokládají tři životopisné komiksové příběhy: život Jana Husa, krále Václava IV. a první léta husitských válek se zaměřením na osobnost Jana Želivského, jenž je naturalisticky vylíčen bezmála jako středověký terorista.

Kresba Michala Kociána je přístupná spíše dětem, dnešní teenageři, zvyklí na symboličtější, ne tak doslovnou, až barvotiskovou komiksovou produkci, a to nejen překladovou, ale i domácí, ji asi neocení. No a děti - pochopí vůbec, o čem je řeč?

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

RECENZE: Jiří Kratochvil se vyznává z lásky ke Kunderovi i Paříži

Jiří Kratochvil má na kontě desítky knih i řadu literárních cen.

Brněnské nakladatelství Větrné mlýny vydalo novou knihu spisovatele Jiřího Kratochvila. Nese název Je suis Paris, která...

RECENZE: Když David Bowie slouží jen jako marketingové lákadlo

Spisovatel Jean Michel Guenassia

O osudovém vlivu Davida Bowieho na holky píše spisovatel Jean-Michel Guenassia.

Podivné marocké přátelství, jež zaujalo i Clooneyho a Johanssonovou

Scarlett Johanssonová na londýnské premiéře Avengers: Age of Ultron (21. dubna...

Po bestsellerech Zmizelá nebo Dívka ve vlaku je tu další román s potenciálem zaujmout masy. Vydává se do nejtemnějších...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz